Mazurek orzechowy
03.06.2018
Produkt wpisany na listę produktów tradycyjnych w dniu 2011-11-03 w kategorii Wyroby piekarnicze i cukiernicze w woj. kujawsko-pomorskim.
Wygląd:
Ciasto na kruchym spodzie, płaskie, niewysokie z warstwą kremu na wierzchu, udekorowane bakaliami.
Kształt:
Placek o kształcie prostokąta lub kwadratu.
Rozmiar:
Zależnie od wielkości, szerokości blachy, w której pieczony jest kruchy spód ciasta. Bok prostokąta o długości od 20 cm do 40 cm.
Barwa:
Kruchy spód ciasta przyjmuje barwę złocistobrązową lub złocistą. Wierzch z masy o jasnobrązowej, beżowej barwie.
Konsystencja:
Ciasto o kruchej konsystencji i gęstym kremie.
Smak:
Ciasto bardzo słodkie o zapachu i aromacie orzechów włoskich.
Tradycja:
Mazurek to wypiek o wyjątkowych walorach smakowych, znany od kilku wieków i szczególnie związany z tradycją Świąt Wielkiej Nocy. Suto zastawione stoły potrawami zarówno mięsnymi, z jaj, ale także deserami, których przykładem, obok babki drożdżowej, jest właśnie mazurek. Istnieją różne jego odmiany. Na Kujawach we wsi Kaniewo popularne było przygotowywanie mazurka z masą orzechową. Związane to było z dużą ilością rosnących drzew orzecha włoskiego, który jest głównym składnikiem nadającym aromat i smak mazurkowi. Podstawą przygotowania mazurka jest kruchy placek oraz duża ilość bakalii. Przygotowanie mazurka jest bardzo pracochłonne z uwagi na fakt, że oddzielnie należy przygotować ciasto oraz masę, a na końcu wszystko połączyć. Charakterystyczną cechą mazurka są dekoracje wykonywane na wierzchu masy z orzechów włoskich oraz bakalii.
- Ostatnia modyfikacja:
- 21.09.2018 12:36 Sławomir Mucha
- Pierwsza publikacja:
- 21.09.2018 12:36 Sławomir Mucha