W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Miód lipowy krupiec z Ziemi Ząbkowickiej

16.07.2018

Produkt wpisany na listę produktów tradycyjnych w dniu 2013-02-18 w kategorii Miody w województwie woj. dolnośląskim.

Miód lipowy krupiec z Ziemi Ząbkowickiej

Wygląd:

Od postaci płynnej bezpośrednio po odwirowaniu z ramek do drobnokrystalicznej po krystalizacji.

Kształt:

W zależności od naczynia. Miód sekcyjny – miód w plastrach przybierający kształt ramek, w których jest produkowany.

Rozmiar:

W zależności od naczynia.

Barwa:

W postaci płynnej (patoka) od jasno żółtej do bursztynowej z zielonkawym odcieniem. Wraz z naturalnym procesem krystalizacji jaśnieje.

Konsystencja:

Po skrystalizowaniu wyraźnie wyczuwalne drobnoziarniste grudki, krupki.

Smak:

Słodki z lekko gorzkawym posmakiem, lekko piekący, „drapiący” w gardle, o silnym zapachu kwiatu lipy.

Tradycja:

Ziemia Ząbkowicka to region geograficzno-historyczny, położony w południowo-wschodniej części województwa dolnośląskiego, na terenie Przedgórza Sudeckiego pomiędzy Górami Złotymi, Bardzkimi i Sowimi a wzgórzami Niemczańsko-Strzelińskimi, w skład których wchodzą Wzgórza Lipowe. Dzięki bogactwu lasów lipowych oraz roślin miododajnych, dużej odległości od szklaków komunikacyjnych i zanieczyszczeń przemysłowych pszczelarstwo na tym terenie rozwijało się szybko. Dowodem tego jest założone w roku 1983 Koło Pszczelarzy w Ciepłowodach, które skupiało 30 pszczelarzy, wytwarzających miód lipowy. Obecnie miejsca postoju pasiek na terenie Ziemi Ząbkowskiej przygotowywane są przez miejscowych pszczelarzy wraz ze służbą leśną oraz weterynaryjną. Ustawione ule pozostają w odpowiednich miejscach aż do uzyskania dojrzałości miodu w ramkach. Następnie z komórek wypełnionych dojrzałym, odparowanym miodem, ścinane są woskowe wieczka. Z ramek, poprzez działanie siły odśrodkowej w miodarce, odwirowany zostaje miód do specjalnych naczyń. Świeżo odwirowany miód zlewany jest do odstojników. Po odstaniu miodu w odstojniku z jego powierzchni zostaje zebrana warstwa miodu z pęcherzykami powietrza i najdrobniejszymi kawałeczkami odsklepin, a miód przelewany jest do pojemników o różnej pojemności. „Rób Polaku, miód, piwo, a będziesz bogaty (…) – bogaty w zdrowie i dobry stan ducha” (Ignacy Krasicki, „Pochwała miodu”). Pszczoły od tysięcy lat doskonale spełniają swoje zadanie przy produkcji miodu, który wciąż posiada te same właściwości i wyjątkowe cechy co dawniej. Obecnie zmienił się jedynie komfort pracy człowieka, poprawił dobrostan pszczół oraz czystość miodów odmianowych, w tym lipowego.

 

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
19.09.2018 11:33 Sławomir Mucha
Pierwsza publikacja:
19.09.2018 11:33 Sławomir Mucha
{"register":{"columns":[]}}