W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Miód ze spadzi iglastej z Harbutowic

Produkt wpisany na listę produktów tradycyjnych w dniu 2018-06-19 w kategorii: Miody w województwie małopolskim.

Wygląd:

Miód pszczeli w postaci płynnej (patoka) lub skrystalizowanej (krupiec).

Kształt:

Przyjmuje kształt naczynia, w którym się znajduje.

Wielkość:

W zależności od naczynia, najczęściej słoiki szklane o pojemności 0,5 l oraz 0,9 l.

Barwa:

W postaci płynnej barwa szarozielona poprzez bursztynowo zieloną, po czarną. Po skrystalizowaniu jaśnieje przyjmując barwę szarobrązową.

Konsystencja:

W postaci płynnej  konsystencja gęsta i lepka. Po skrystalizowaniu przeciętna twardość

Smak:

Smak łagodny, mało słodki, lekko żywiczny. Zapach korzenny, żywiczny.

Tradycja:

W Harbutowicach pszczelarstwo popularne było co najmniej od 150 lat. Zachowane źródła archiwalne z drugiej połowy XIX w. opisując miejscowe zwyczaje bożonarodzeniowe, wskazują na ważną w tym czasie rolę miodu i wosku z przydomowych pasiek. W XX w. wielu harbutowiczan posiadało pasieki, zwykle z kilkoma ulami skrzynkowymi. Pszczelarstwo bardzo często było i nadal pozostaje zajęciem dziedziczonym, przechodzącym z ojca na syna. Szacunek dla tradycji i świadomość ciągłości pokoleniowej nadal odgrywa wśród miejscowych pszczelarzy dużą rolę, często też korzystają z doświadczenia starszych. Niektórzy przechowują także ule i narzędzia starego typu, jako cenną pamiątkę po przodkach oraz atrakcję turystyczną. Choć nadal stosowane są tradycyjne metody pozyskiwania miodu, wielu pszczelarzy wprowadza zmiany związane z postępem technologicznym oraz rozwojem wiedzy na temat pszczół, co korzystnie wpływa na jakość miodu. W Harbutowicach pozyskiwane są miody nektarowe i spadziowe. Jednak za charakterystyczny uznawany jest miód ze spadzi iglastej. Surowcem do jego produkcji jest spadź jodłowa z domieszką sosnowej, czyli sok roślinny przefiltrowany przez mszyce i wydalony przez nie w postaci lepkiej, słodkiej cieczy. Występujące w niej garbniki, żywice oraz inne związki nadają jej intensywny smak, barwę oraz aromat. Pszczoły zbierając krople spadzi, wzbogacają je w wydzieliny z gruczołów ślinowych i przenoszą  do gniazda. Tam płyn przekazywany jest robotnicom i dojrzewa w komórkach plastrów. Walory smakowe pozyskanego miodu spadziowego oraz duża ilość składników mineralnych sprawiają, że miód ze spadzi iglastej cieszy się uznaniem smakoszy oraz traktowany jest jako wizytówka Harbutowic.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
11.07.2018 09:29 Iwona Chromiak
Pierwsza publikacja:
11.07.2018 09:29 Iwona Chromiak
{"register":{"columns":[]}}