Miodówka cytrynowa
05.08.2019
Produkt wpisany na listę produktów tradycyjnych w dniu 2019-08-02 w kategorii: Napoje w woj. podkarpackim.
Wygląd
Płyn
Kształt
Przyjmuje kształt naczynia
Wielkość
W zależności od pojemnoaści naczynia, w którym się znajduje
Barwa
Słomkowa, klarowna
Konsystencja
Płynna, lepka
Smak i zapach
Słodko-kwaśny, miodowo-cytrynowy z nutą wanilii
Tradycja, pochodzenie oraz historia produktu rolnego, środka spożywczego lub napoju spirytusowego
W połowie XIX wieku w okolicy wsi Rakszawa leżącej w województwie podkarpackim, rozpoczęła się intensywna działalność gospodarcza i budowalna. Powstał browar, fabryka likierów i rosolisów, rafinerie spirytusu, cukrownie, spichlerze i chmielarnie.
Nalewka to alkoholowy wyciąg z owoców, korzeni, kwiatów lub ziół, sporządzana najczęściej na bazie 40-45 procentowego alkoholu. Trunek powstaje w procesie maceracji, czyli zalania składników alkoholem, w celu wydobycia i utrwalenia smaku oraz aromatu zawartego we wsadzie. Nalewki mogą być słodzone syropem cukrowym, miodem bądź karmelem.
Miodówka cytrynowa to nalewka spirytusowa, powstała na bazie miodu wielokwiatowego z dodatkiem wody źródlanej, cytryny i wanilii. Miód miesza się z ciepłą wodą. Z części umytych i pokrojonych cytryn wyciska się sok, a z reszty uciera skórkę i dodaje do miodu z wodą. Całość należy dobrze wymieszać ze spirytusem i pozostawić w szklanym naczyniu na około 6-9 miesięcy. Po tym czasie, oddziela się klarowaną miodówkę od osadu, odlewając ją z pojemnika. Oczyszczona nalewka z dodatkiem wanilii, leżakuje jeszcze przez około 3 miesiące. Po tym okresie miodówka, raz jeszcze oddzielana jest od wydzielonego osadu i przelewana do butelki.
Powstały trunek zawiera dużą ilość witamin i minerałów, dzięki procesowi przygotowywania na zimno, co nie niszczy bogactwa składników zawartych w miodzie. Nalewka posiada wyjątkowy, charakterystyczny miodowo-cytrynowy, aromat z nutą wanilii.