W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Najczęściej zadawane pytania

Pytania ogólne

1. Gdzie mogę złożyć wniosek o objęcie przedsięwzięcia wsparciem w ramach inwestycji A1.4.1. KPO?

Wnioski o objęcie przedsięwzięcia wsparciem w ramach inwestycji A1.4.1. KPO składa się do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ARiMR https://www.gov.pl/web/arimr/platforma-uslug-elektronicznych

Aby złożyć wniosek należy posiadać numer identyfikacyjny producenta rolnego (numer EP) nadawany przez ARiMR.

 

2. Jak mogę uzyskać numer identyfikacyjny producenta rolnego?

Aby uzyskać numer identyfikacyjny producenta rolnego, należy złożyć wniosek o wpis do ewidencji producentów (czyli o nadanie numeru identyfikacyjnego) do kierownika biura powiatowego ARiMR właściwego ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę wnioskodawcy.

Wniosek można złożyć w następujący sposób:

  • osobiście albo
  • wysłać pocztą (o dacie złożenia decyduje data stempla pocztowego), albo
  • drogą elektroniczną za pośrednictwem ePUAP.

Formularze wniosku wraz z załącznikami dostępne są:

 

3. Wsparcie w ramach inwestycji A1.4.1. KPO może otrzymać m.in. rolnik. Jakie kryteria trzeba spełniać, aby być uznanym za „rolnika”?

Za rolnika uznaje się osobę, która spełnia co najmniej jeden z poniższych warunków:

  1. podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników z mocy ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz.U. z 2022 r. poz. 933 i 1155) lub;
  2. przyznano jej płatności bezpośrednie w rozumieniu ustawy z dnia 5 lutego 2015 r. o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego (Dz. U. z 2021 r. poz. 2114 oraz z 2022 r. poz. 219, 646 i 1270) co najmniej w roku poprzedzającym rok złożenia wniosku o objęcie wsparciem.

 

4. Czy w inwestycji A1.4.1. KPO można uzyskać zaliczkę?

Tak, w inwestycji A1.4.1. KPO można otrzymać zaliczkę.

Już we wniosku o objęcie przedsięwzięcia wsparciem wnioskodawca może zaznaczyć, że wnioskuje o przyznanie zaliczki.

Zaliczka może być przyznana tylko do przedsięwzięć nierozpoczętych przed dniem złożenia wniosku.

Do uzyskania zaliczki niezbędne jest posiadanie przez wnioskodawcę wyodrębnionego rachunku bankowego albo rachunku prowadzonego w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, na który będzie przekazana ta zaliczka.

 

5. Co należy rozumieć pod pojęciem „przedsięwzięcia, które nie zostały rozpoczęte przed dniem złożenia wniosku o objęcie przedsięwzięcia wsparciem”?

Są to przedsięwzięcia, w których nie podjęto robót budowlanych, ani nie złożono prawnie jakiegokolwiek zobowiązania, które czynić będzie realizację przedsięwzięcia nieodwracalnym.

 

6. Skąd pochodzą środki na finansowanie naborów z KPO organizowanych w październiku 2022 r.?

W dniu 17 czerwca 2022 r. Rada UE zaakceptowała decyzję ws. polskiego Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności https://www.gov.pl/attachment/aa53eef4-4f67-4c67-a9e1-9516fc7a04ad. Zgodnie z art. 14ll ust. 1 ustawy z dnia 6 grudnia 2006 r. o zasadach prowadzenia polityki rozwoju inwestycje w ramach planu rozwojowego (KPO), których realizacja jest finansowana ze środków wsparcia bezzwrotnego (a do takich należy m.in. inwestycja A1.4.1.), o którym mowa w art. 6 ust. 1 lit. a rozporządzenia 2021/241, w zakresie objętym finansowaniem z tego wsparcia, są finansowane ze środków pochodzących z budżetu środków europejskich lub ze środków PFR, o których mowa w art. 16a ustawy z dnia 4 lipca 2019 r. o systemie instytucji rozwoju (Dz. U. z 2022 r. poz. 760 i 1079).

Dzięki przyjętym rozwiązaniom możliwe jest wyprzedzające finansowanie dla części inwestycji KPO nawet przed złożeniem wniosku o płatność do Komisji Europejskiej na zasadach określonych w art. 24 ust. 2 rozporządzenia 2021/241.

   

 

Wsparcie dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw przetwórstwa produktów rolnych, rybołówstwa lub akwakultury w ramach inwestycji A1.4.1. KPO

1. Czy po zawarciu umowy o objęciu przedsięwzięcia wsparciem z ostatecznym odbiorcą wsparcia możliwe będzie zwiększenie przyznanej kwoty wsparcia w przypadku, jeśli podmiot ubiegający się o dofinansowanie wystąpi do ARiMR z wnioskiem o jej zwiększenie ze względu na wzrost wielkości przedsiębiorstwa (np. mikroprzedsiębiorstwo stanie się małym przedsiębiorstwem)?

Nie. Jeśli w trakcie realizacji przedsięwzięcia nastąpi wzrost wielkości przedsiębiorstwa, to z tego względu nie będzie zwiększana kwota przyznanego wsparcia.

Wielkość przedsiębiorstwa będzie oceniana przez ARiMR wg danych na dzień złożenia wniosku o objęcie przedsięwzięcia wsparciem.
 

2. Załącznikiem do umowy o objęciu przedsięwzięcia wsparciem będzie plan finansowy wynikający ze złożonego wniosku o objęcie przedsięwzięcia wsparciem. Co w sytuacji, gdy już po zawarciu umowy, we wniosku o płatność zostaną wykazane koszty faktycznie poniesione inne, niż te ujęte w planie finansowym?

W przypadku, gdy w złożonym wniosku o płatność wykazane zostanie, że poszczególne pozycje kosztów kwalifikowalnych zostały poniesione w wysokości innej niż określone w planie finansowym stanowiącym załącznik do umowy, koszty te będą akceptowane w wysokości faktycznie poniesionej, o ile będą uzasadnione i racjonalne oraz pod warunkiem, że nie spowoduje to zwiększenia całkowitej kwoty wsparcia określonej w umowie dla danego etapu.

Koszty poniesione w wysokości z odchyleniem wynoszącym do 10% kosztów określonych w umowie nie będą podlegały ponownej ocenie racjonalności i zmiana ta nie wymaga dodatkowego uzasadnienia przez Ostatecznego odbiorcę wsparcia.
 

3. Czy koszt leasingu jest kosztem kwalifikowalnym?

Nie, wsparciu podlega jedynie zakup nowych maszyn i urządzeń do przetwarzania, przechowywania, magazynowania, przygotowania do sprzedaży lub wprowadzania do obrotu produktów rolnych, rybołówstwa lub akwakultury.
 

4. Czy dofinansowaniem można objąć zakup nowych ręcznych wózków paletowych?

Tak, zakup nowych ręcznych wózków paletowych należy do katalogu kosztów kwalifikowalnych.

Wsparcie dla rolników i rybaków na przetwarzanie i wprowadzanie do obrotu produktów rolnych, spożywczych oraz rybołówstwa i akwakultury (A1.4.1. KPO) - I nabór

1. Jakie miejsce realizacji operacji powinien wskazać wnioskodawca, którego przedsięwzięcie związane będzie jedynie z zakupem ruchomych punktów sprzedaży? Czy w takim przypadku za miejsce realizacji przedsięwzięcia można uznać miejsce zamieszkania rolnika/ rybaka?

W przypadku, gdy przedsięwzięcie związane będzie jedynie z zakupem ruchomych punktów sprzedaży, we wniosku o objęcie przedsięwzięcia wsparciem – w polu „miejsce realizacji przedsięwzięcia” należy wskazać miejsce zamieszkania wnioskodawcy.

2. Czy można uzyskać wsparcie na zakup środka transportu typu foodtruck przeznaczonego do sprzedaży dań gotowych jak np. kanapki, zapiekanki, naleśniki, zupy?

Tak, możliwe jest przyznanie wsparcia do zakupu nowych środków transportu typu foodtruck, spełniające wymagania techniczne dot. niskiej emisji spalin, które są przeznaczone do przygotowywania dań gotowych, wytworzonych w większości z produktów rolnych, rybołówstwa lub akwakultury pochodzących z gospodarstwa rolnego wnioskodawcy.

3. Czy wsparciem mogą być objęte wyłącznie przedsięwzięcia realizowane na terenach gmin wiejskich?

Nie, wsparcie może być przyznane również do przedsięwzięć realizowanych przez rolników lub rybaków na terenach gmin miejsko-wiejskich lub gmin miejskich.

Wymiana w gospodarstwach rolnych pokryć dachowych z materiałów zawierających azbest

1. Czy, aby wsparcie zostało wypłacone, konieczne będzie przedstawienie ARiMR dowodów finansowo – księgowych (faktury, rachunki)?

Nie. Nie trzeba przedstawiać ARiMR faktur oraz innych dowodów księgowo-finansowych jako załączników do wniosku o wypłatę wsparcia. Z uwagi na ryczałtową formę płatności faktury za usługi budowlane i wykonawcze lub potwierdzające zakup nowego pokrycia dachu nie będą podlegały weryfikacji przez ARiMR.
 

2. Czy można otrzymać więcej niż 20 tys. zł na wymianę pokrycia dachowego?

Nie. Wysokość wsparcia jest liczona jako iloczyn powierzchni wymienionego pokrycia dachowego (w metrach kwadratowych) i 40% standardowej stawki jednostkowej, tj.:

powierzchnia wymienionego pokrycia dachowego [m2] x 40 [zł/m2]. Jedna osoba może kilkakrotnie składać wniosek o objęcie przedsięwzięcia wsparciem, ale każdy z tych wniosków powinien dotyczyć innego budynku(ów), na którym wymieniana będzie powierzchnia dachu (np. w jednym wniosku rolnik będzie ubiegał się o wymianę pokrycia dachu na chlewni, a w drugim – na stodole).

Niezależnie jednak od ilości złożonych wniosków oraz łącznej powierzchni wymienianego dachu (dachów), łączna wysokość wsparcia przyznana dla rolnika będzie nie większa niż 20 000 zł.
 

3. Dla jakich budynków będzie można uzyskać dofinansowanie do wymiany pokrycia dachowego?

Wsparcia udziela się do wymiany pokrycia dachowego na budynkach służących do produkcji rolniczej, a więc:

  • obory;
  • chlewnie;
  • stajnie;
  • owczarnie;
  • kurniki – wszystkie budynki, w których przetrzymywany jest drób, tj. kury, kaczki, gęsi, indyki, perliczki itp.;
  • pieczarkarnie;
  • stodoły – budynki służące do przechowywania zboża, siana, słomy, itp.;
  • wiaty – budowle wzniesione na słupach i pokryte dachem, obudowane lub nie, które służą do przechowywania zboża, słomy, siana, maszyn rolniczych itp.;
  • garaże wolnostojące lub szeregowe służące do przechowywania ciągników lub innych maszyn lub urządzeń rolniczych;
  • budynki wielofunkcyjne – wszystkie budynki wielofunkcyjne, w których część powierzchni wykorzystywana jest dla zwierząt, część na magazyny np. zboża, do przechowywania maszyn rolniczych lub jako magazyn dla działalności rolniczej;
  • inne budynki i pomieszczenia – wszystkie budynki i budowle gospodarcze służące produkcji rolniczej wcześniej niewymienione np. kuchnie letnie, itp.

Nie będą obejmowane wsparciem budynki, które nie służą do produkcji rolniczej:

  • budynek mieszkalny (niezależnie od tego czy jego część jest wykorzystywana do prowadzenia produkcji rolniczej);
  • stolarnia;
  • warsztat samochodowy;
  • garaż przeznaczony wyłącznie na samochód osobowy;
  • budynek handlowo-usługowy;
  • inne budynki niesłużące produkcji rolniczej, np. zakład fryzjerski.

4. Jaki rodzaj materiałów budowalnych znajdujących się na pokryciu dachowym można wymienić ubiegając się o wsparcie?

Wsparcia udziela się na wymianę, na budynkach służących do produkcji rolniczej, pokrycia dachu wykonanego z wykorzystaniem wyrobów zawierających azbest . Do tego rodzaju wyrobów zalicza się głównie faliste płyty azbestowo-cementowe (tzw. eternit), ale również i inne materiały stosowane jako pokrycia dachowe jak np. płyty KARO czy też płyty prasowane.

5. W jaki sposób złożyć do gminy pisemne zgłoszenie odpadów zawierających azbest, które powstaną w wyniku realizacji przedsięwzięcia, celem ich odbioru i utylizacji?

Celem złożenia ww. zgłoszenia jest wyprzedzające poinformowanie gminy o ilości odpadów zawierających azbest, które powstaną w wyniku realizacji przedsięwzięcia.

Przykładowy formularz tego zgłoszenia udostępniony jest na stronie internetowej ARiMR: https://www.gov.pl/web/arimr/dzialanie-5-wymiana-pokryc-dachowych-z-materialow-szkodliwych-dla-zdrowia-lub-srodowiska-w-gospodarstwach-nabor-2022 Gminy mogą również udostępniać własne formularze w postaci wniosku/zgłoszenia np. na swojej stronie internetowej.

Zgłoszenie można złożyć w Urzędzie Gminy:

  • w wersji papierowej, które może dostarczyć osobiście lub wysłać je za pomocą przesyłki poleconej lub
  • w wersji elektronicznej poprzez wysłanie go za pomocą Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej (ePUAP) lub za pomocą poczty e-mail.

W przypadku złożenia zgłoszenia do gminy w:

  • wersji papierowej dostarczonej osobiście - do wniosku o przyznanie wsparcia należy załączyć skan kopii tego zgłoszenia wraz ze stemplem i wpisaną datą przyjęcia i podpisem osoby przyjmującej dokument w imieniu urzędu gminy,
  • wersji papierowej wysłanej za pomocą przesyłki poleconej - do wniosku o przyznanie wsparcia należy dołączyć skan wysyłanego zgłoszenia wraz z potwierdzeniem nadania przesyłki do urzędu gminy z pieczątką i datą podmiotu nadającego np. poczty polskiej, w którym nadawcą jest wnioskodawca, a adresatem jest urząd gminy,
  • wersji elektronicznej wysłanej za pomocą ePUAP - do wniosku o przyznanie wsparcia należy dołączyć skan wysyłanego zgłoszenia (czy to w formie pisma ogólnego zawierającego co najmniej treść wykazaną w zgłoszeniu), czy też jako załącznika do pisma ogólnego, które również powinno być dołączone do wniosku) oraz skan urzędowego poświadczenia przedłożenia (UPP) lub urzędowego poświadczenia odbioru (UPO), w którym nadawcą jest wnioskodawca, a adresatem jest urząd gminy,
  • wersji elektronicznej wysłanej za pomocą poczty e-mail na adres urzędu gminy przez wnioskodawcę - do wniosku o przyznanie wsparcia należy dołączyć treść e-maila, w którym jest uwzględniona pełna treść tego zgłoszenia.

 

6. Na budynku służącym do produkcji rolniczej pokrycie dachowe jest częściowo wykonane z materiałów zawierających azbest, a częściowo z materiałów nie zawierających azbestu. Czy mogę otrzymać wsparcie na wymianę tej części pokrycia dachowego, która jest wykonana z materiałów zawierających azbest?

Tak. Wsparciem mogą być objęte również przedsięwzięcia dotyczące wymiany pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest na budynkach służących do produkcji rolniczej, na których w przeszłości były wykonywane doraźne prace remontowe lub naprawce związane z częściową wymianą pokrycia dachowego. Zachowany powinien być równocześnie warunek dotyczący wymiany pokrycia dachu na całym budynku, tj. po zakończeniu realizacji przedsięwzięcia na budynku tym nie może znajdować się pokrycie dachowe wykonane z materiałów zawierających azbest, a wsparcie w takich sytuacjach może obejmować tylko powierzchnię gdzie doszło do wymiany eternitu w ramach realizacji przedsięwzięcia.

7. Czy w ramach II naboru wniosków na wymianę pokryć dachowych z azbestu, może otrzymać wsparcie osoba, której przyznano pomoc w I naborze wniosków?

W przyjętym regulaminie dla II naboru wniosków określono, że o wsparcie może ubiegać się wnioskodawca, który nie otrzymał wsparcia w ramach I naboru wniosków. Oznacza to, że jeżeli w ramach I naboru wniosków, rolnikowi została przyznana jakakolwiek pomoc finansowa na wyminę pokryć dachowych z azbestu, tj. została zawarta umowa z ARiMR o objęcie przedsięwzięcia wsparciem, wówczas nie może być on ostatecznym odbiorcą wsparcia w ramach II naboru wniosków. Dotyczy to również rolników, którzy otrzymali wsparcie w ramach I naboru wniosków (zawarli umowę z ARiMR) i nie wykorzystali całego maksymalnego limitu powierzchni pokrycia tj. maksymalnie 500 m2.

Wymiana słupów impregnowanych kreozotem na plantacjach chmielu
  1. Czy konieczne będzie dostarczenie do ARiMR potwierdzenia utylizacji słupów impregnowanych kreozotem?

Nie.

Podczas składania wniosku o objęcie przedsięwzięcia wsparciem wnioskodawca będzie składał oświadczenie, że jest świadomy, że w wyniku wymiany słupów na plantacjach chmielu impregnowanych kreozotem powstanie odpad klasyfikowany pod kodem 17 02 04*, który należy zagospodarować zgodnie z przepisami o odpadach.

Osoba, której przyznane zostanie wsparcie będzie zobowiązana również do przedstawienia Agencji, nie później niż w dniu złożenia wniosku o płatność końcową, planu procesu bioremediacji, czyli planu oczyszczania gruntu po wymienionych słupach impregnowanych kreozotem na plantacji chmielu.

Wzór planu procesu bioremediacji jest udostępniony na stronie internetowej ARiMR.

  1. Czy, aby wsparcie zostało wypłacone, konieczne będzie przedstawienie ARIMR dowodów finansowo – księgowych (faktury, rachunki)?

Nie.

Nie trzeba przedstawiać do ARiMR faktur oraz innych dowodów księgowo-finansowych jako załączników do wniosku o wypłatę wsparcia. Z uwagi na ryczałtową formę płatności faktury za usługi budowlane i wykonawcze nie będą podlegały weryfikacji przez Agencję.

  1. Czy wymiana słupów może zostać przeprowadzona na plantacji będącej przedmiotem dzierżawy?

Tak.

Na stronie internetowej ARiMR znajduje się wzór oświadczenia właściciela albo współwłaściciela/współposiadacza nieruchomości lub jej części o wyrażeniu zgody na realizację przedsięwzięcia, w przypadku gdy będzie ono realizowane na nieruchomości niestanowiącej własności wnioskodawcy albo stanowiącej przedmiot współwłasności/ współposiadania. Takie oświadczenie należy dołączyć do wniosku o objęcie wsparciem.

  1. Czy będzie możliwy bezpłatny odbiór zdemontowanych z plantacji słupów nasączonych kreozotem?

Obecnie w trakcie projektowania jest program, który ma być realizowany w ramach priorytetów Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, aby gminy bezpłatnie odbierały stare słupy impregnowane kreozotem od plantatora chmielu, który zdemontował je w wyniku realizacji przedsięwzięcia polegającego na wymianie słupów nośnych impregnowanych kreozotem z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

  1. Czy konstrukcja, której budowa objęta jest wsparciem musi się składać wyłącznie z nowych (wcześniej nieużytkowanych) elementów?

Elementy konstrukcyjne wolne od kreozotu (tzn. słupy) muszą być fabrycznie nowe. Natomiast pozostałe elementy, które wykorzystywane są przy budowie konstrukcji podtrzymującej chmiel nie muszą być fabrycznie nowe. Mogą np. pochodzić ze zdemontowanej wcześniej konstrukcji.

Zgodnie z § 2 rozporządzenia1  wsparcia udziela się na wymianę słupów nośnych impregnowanych kreozotem na plantacjach chmielu na nowe konstrukcje wolne od kreozotu, w tym na demontaż słupów nośnych impregnowanych kreozotem, nabycie i transport nowych elementów konstrukcyjnych wolnych od kreozotu oraz na ich montaż na tej samej powierzchni, na której dokonano demontażu słupów nośnych impregnowanych kreozotem.

  1. W jaki sposób ARiMR kontaktuje się z wnioskodawcą?

Wymiana korespondencji ARiMR z wnioskodawcą odbywa się elektronicznie przez platformę  ePUE. Na etapie składania wniosku o objęcie przedsięwzięcia wsparciem, wnioskodawca podaje swój nr telefonu lub e-mail. Należy wskazać preferowany kanał komunikacji, można także wskazać oba.  Plantator otrzymuje smsem lub mailem informację, że na platformie PUE pojawiła się nowa korespondencja.

  1. Co w przypadku, gdy plantator chce wymienić słupy na powierzchni 5,5 ha?

Zgodnie z § 2 rozporządzenia1  wsparcia udziela się na wymianę słupów nośnych impregnowanych kreozotem na plantacjach chmielu na powierzchni nie większej niż 5 ha. Wsparcie przyznawane jest do powierzchni 5 ha. Jeśli działka jest niedzielona to wymiana słupów jest w gestii plantatora. Jeśli plantator chce wymienić słupy na powierzchni większej niż 5 ha to oczywiście może to zrobić, ale koszt tej wymiany na powierzchni przekraczającej 5 ha nie będzie objęty wsparciem.

  1. Czy jest przewidywany kolejny nabór?

Nie wiadomo. Zależy to od zainteresowania obecnym naborem oraz dostępności środków.

  1. Gdzie można wykonać badania w zakresie oznaczenia w glebie poziomu wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA) zawartych w kreozocie?

Badania wykonują akredytowane laboratoria badawcze. Informacje o tych laboratoriach można znaleźć w Internecie m.in. na stronie https://www.pca.gov.pl/.

W powołaniu na rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 1 września 2016 r. w sprawie sposobu prowadzenia oceny zanieczyszczenia powierzchni ziemi (Dz.U. 2016 poz. 1395) pobieranie próbek glebowych oraz oznaczenia zawartości WWA w takich próbkach mogą wykonywać wyłącznie laboratoria badawcze, których zakres akredytacji wydanej przez Polskie Centrum Akredytacji obejmuje te badania.

  1. Czy można złożyć wniosek o objęcie wsparciem w odniesieniu do powierzchni plantacji, która nie została zgłoszona do dopłat bezpośrednich w zeszłym roku?

Tak.

  1. Czy jeden beneficjent może złożyć kilka wniosków o objęcie wsparciem w ramach jednego naboru?

Tak.

Przepisy rozporządzenia[1] nie wykluczają takiej możliwości, a Agencja rozpatruje każdy wniosek. Jedynie w przypadku złożenia przez wnioskodawcę w ramach naboru więcej niż jednego wniosku o objęcie wsparciem w odniesieniu do tej samej powierzchni plantacji chmielu, Agencja rozpatruje wyłącznie wniosek, który wpłynął jako pierwszy do Agencji. Pozostałe wnioski o objęcie wsparciem tego samego wnioskodawcy w odniesieniu do tej samej powierzchni plantacji chmielu Agencja pozostawia bez rozpatrzenia (§ 12).

Trzeba pamiętać, że wsparcia udziela się na wymianę słupów na łącznej powierzchni nie większej niż 5 ha, niezależnie od ilości wniosków złożonych przez wnioskodawcę.


[1]  Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 12 sierpnia 2022 r. w sprawie szczegółowego przeznaczenia, warunków i trybu udzielania wsparcia na wymianę słupów nośnych impregnowanych kreozotem na plantacjach chmielu w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (Dz. U. 2022 poz. 1729 z późn. zm.)

 

Wsparcie centrów magazynowo-dystrybucyjnych i rolno-spożywczych rynków hurtowych (A1.4.1 KPO)

1. Jakie stawki intensywności wsparcia wynikają z mapy pomocy regionalnej dla poszczególnych regionów?

Mapa obowiązuje w okresie od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2027 r. na podstawie Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 14 grudnia 2021 r. w sprawie ustalenia mapy pomocy regionalnej na lata 2022–2027. Mapa pomocy regionalnej określa regiony państwa członkowskiego, które kwalifikują się do krajowej regionalnej pomocy inwestycyjnej na mocy unijnych zasad pomocy państwa oraz maksymalne poziomy pomocy dla przedsiębiorstw w kwalifikujących się regionach.

Na podstawie mapy pomocy regionalnej nie ma obecnie możliwości udzielenia pomocy projektom zlokalizowanym w mieście stołecznym Warszawa i powiatach ościennych (obszar wskazany na poniższej mapie województwa mazowieckiego z intensywnością 0%).

Przedstawione na mapie Polski wielkości procentowe w poszczególnych województwach i regionach dotyczą maksymalnych intensywności wsparcia dla dużych przedsiębiorstw.

Wielkości te w odniesieniu do trzech województw nie są jednolite dla wszystkich ich podregionów i gmin.

Więcej informacji w tym zakresie można uzyskać ze strony: https://www.parp.gov.pl/mapa-pomocy-regionalnej-dla-polski

Materiały

Informacja nt. pomocy regionalnej oraz definicji „inwestycji początkowej” oraz „inwestycji początkowej na rzecz nowej działalności gospodarczej”
Pomoc​_regionalna​_w​_ramach​_części​_inwestycji​_nr​_2​_A141​_KPO.pdf 0.26MB

2. Czy wsparciem mogą być objęte tylko przedsięwzięcia realizowane na terenie rolno-spożywczych rynków hurtowych?

Nie. Wsparcie dotyczy przedsięwzięć związanych z wykonywaniem działalności gospodarczych (wg Polskiej Klasyfikacji Działalności) wskazanych w załączniku do rozporządzenia wykonawczego i regulaminu wyboru przedsięwzięć. Wsparciem może być objęte również przedsięwzięcie realizowane poza terenem rolno-spożywczego rynku hurtowego o ile spełnia warunki określone w Regulaminie i Rozporządzeniu właściwym dla tego naboru.

3. Czy PKD z listy z Załącznika 1 musi być podstawowym rodzajem działalności danego przedsiębiorcy?

Nie. PKD z listy z Załącznika nr 1 do regulaminu wyboru przedsięwzięć nie musi być podstawowym rodzajem działalności danego przedsiębiorcy.

4. W kosztach kwalifikowalnych są ujęte m.in. technologie informacyjno-komunikacyjne (TIK). Co to jest?

TIK to rodzina technologii przetwarzających, gromadzących i przesyłających informacje w formie elektronicznej.

5. Jakie rodzaje budynków/budowli będą wspierane w ramach przedsięwzięć/naboru?

W ramach naboru będą wspierane przedsięwzięcia w zakresie magazynowania lub przechowywania produktów rolno-spożywczych w ilościach hurtowych (wg Polskiej Klasyfikacji Działalności).

Nie zakłada się wsparcia powierzchni przeznaczonych do sprzedaży lub sklepów, związanych z handlem detalicznym oraz sieci sklepów dyskontowych czy supermarketów.

6. Czy wsparcie obejmuje tylko budowę nowych budynków czy też rozbudowę lub modernizację już istniejących budynków?

W ramach naboru wsparcie obejmuje zarówno budowę nowych budynków, jak też rozbudowę lub modernizację budynków, o których mowa w Regulaminie i Rozporządzeniu właściwym dla tego naboru.

7. Jak należy rozumieć rolno-spożywcze rynki hurtowe?

Zgodnie z definicją przyjętą w regulaminie wyboru przedsięwzięć, rolno spożywcze rynki hurtowe to - podmioty, wykonujące działalność gospodarczą określoną kodem Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) – 68.20.Z, zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 24 grudnia 2007 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (Dz. U. poz. 1885, z późn. zm.) w zakresie wynajmu i zarządzania nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi – wyłącznie w zakresie wynajmu budynków niemieszkalnych, przeznaczonych na użytek handlu hurtowego artykułami rolno-spożywczymi.

8. Czy o wsparcie może ubiegać się uznana organizacja producentów owoców i warzyw lub grupa producentów rolnych prowadząca hurtową sprzedaż owoców , warzyw, produktów rolnych zakupionych od swoich udziałowców, będących producentami rolnymi?

Tak.

9. Czy kosztem kwalifikowalnym może być nabywanie instniejącej instruktury magazynowej?

Nie.

Wsparcie infrastruktury magazynowania służącej zwiększeniu odporności gospodarstw rolnych na kryzysy (silosy)

1. Czy można uzyskać wsparcie na wyposażenie do silosów, które rolnik kupił wcześniej do gospodarstwa?

Nie. Będzie można uzyskać wsparcie na wyposażenie tylko do nowych silosów, również zakupionych w ramach złożonego wniosku.

2. Czy silos objęty wsparciem musi być na zboże?

Zakupiony silos może służyć do magazynowania zboża, pasz lub innych produktów rolnych, które są wytwarzane w ramach podstawowej produkcji rolnej (produkty objęte załącznikiem I do Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej, z wyłączeniem zwierząt, ryb i akwakultury).

3. Czy współmałżonek rolnika może wystąpić o wsparcie?

O wsparcie może wnioskować rolnik, jeżeli spełnia następujące warunki:

  • przyznano mu płatności bezpośrednie na 2022 r. w rozumieniu ustawy z dnia 5 lutego 2015 r. o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego,
  • posiada prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane w odniesieniu do działki ewidencyjnej, na której będzie zamontowany silos objęty wsparciem,
  • ma nadany numer identyfikacyjny EP w trybie przepisów ustawy z dnia 18 grudnia 2003 r. o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności,
  • jest pełnoletni.

4. Jakie silosy nie wymagają pozwolenia na budowę?

Od 2 czerwca 2023 r. wchodzą w życie zmienione przepisy ustawy – Prawo budowlane, dzięki którym naziemne silosy na materiały sypkie, o pojemności do 250 m3 i wysokości nie większej niż 15 m będą mogły być zamontowane na terenie gospodarstwa na podstawie zgłoszenia (składanego do lokalnych organów administracji architektoniczno-budowlanej).

5. Czy zakup używanego silosa lub konstrukcji stalowych i drewnianych z rozbiórki kwalifikują się do wsparcia?

Nie. Wsparciu podlega zakup i montaż nowego silosa wraz z urządzeniami i wyposażeniem, które stanowią jego integralną część.

6. Czy refundacja przysługuje do rękawów foliowych albo zakupu/budowy magazynu płaskiego do przechowywania zbóż?

Nie.

W ramach naboru możliwy jest zakup silosa.

7. Czy w ramach jednego wniosku można ubiegać się o wsparcie na zakup więcej niż jednego silosu?

Tak.

8. Czy koszt przygotowania miejsca do montażu silosu jest kosztem kwalifikowalnym?

Nie. Koszt przygotowana miejsca do montażu silosu nie jest kosztem kwalifikowalnym.

9. Czy można złożyć wniosek na montaż nowego silosu na gruncie dzierżawionym?

Tak. Warunkiem otrzymania wsparcia jest załączenie do wniosku oświadczenia o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, tj. działką ewidencyjną, na której będzie znajdował się silos objęty wsparciem, np. na podstawie zawartej umowy dzierżawy. Natomiast nie ma obowiązku dołączania do wniosku umowy dzierżawy.

Wsparcie organizacji zajmujących się redystrybucją żywności na cele społeczne

1. Czy planuje się dodatkowe wsparcie związane z wydatkiem związanym z podatkiem od towaru i usług (VAT)?

Planuje się uruchomienie dodatkowego wsparcia dla organizacji pozarządowych na refundację poniesionego wydatku dotyczącego VAT – w związku z realizacją przedsięwzięć w ramach inwestycji A1.4.1 KPO. Informacje w tym zakresie zostaną udostępnione przez MRiRW i ARiMR w późniejszym terminie.

Wsparcie dla rolników w zakresie rolnictwa 4.0

Pytania i odpowiedzi w zakresie kosztów kwalifikowalnych

1. Czy do działania zakwalifikuje się zakup nowego ciągnika rolniczego wyposażonego w Antenę GPS, który prowadzi ciągnik po równoległych śladach/ścieżkach z dokładnością 10 -15 cm? (Operator przejmuje prowadzenie ciągnika tylko na uwrociach, natomiast wzdłuż pola ciągnik sam jedzie). Przy prowadzeniu równoległym minimalizujemy nakładki i omijaki wobec czego ponosimy mniejsze koszty paliwa, środków ochrony roślin, nawożenia.

Aby ciągnik można było uznać za element rolnictwa 4.0 musi on posiadać co najmniej możliwość dwukierunkowej wymiany danych z systemem wspomagania decyzji/zarządzania gospodarstwem posiadanymi w danym gospodarstwie/ nabytymi w ramach przedsięwzięcia. Optymalnie byłoby gdyby posiadał tryb pracy autonomicznej.

2.  W przypadku odpowiedzi „NIE” na pytanie nr 1 w jakie urządzenia powinien być wyposażony ciągnik aby kwalifikował się do wsparcia.

Aby ciągnik można było uznać za element rolnictwa 4.0 musi on posiadać co najmniej możliwość dwukierunkowej wymiany danych z systemem wspomagania decyzji/zarządzania gospodarstwem posiadanymi w danym gospodarstwie/ nabytymi w ramach przedsięwzięcia. Optymalnie byłoby gdyby posiadał tryb pracy autonomicznej.

3. Czy zakup nowego rozsiewacza nawozu/opryskiwacza, który posiada możliwość zmiany szerokości roboczej (kontrola sekcji) z sygnału GPS kwalifikuje się do wsparcia?

Jeśli nie ma sterowania dawką to nie. Musi również posiadać co najmniej możliwość dwukierunkowej wymiany danych. Maszyny aby kwalifikować się do wsparcia muszą współpracować z systemami wspomagania decyzji/systemem zarządzania gospodarstwem posiadanym w gospodarstwie lub nabytym w ramach przedsięwzięcia.

4. W przypadku odpowiedzi „NIE” na pytanie nr 3 w jakie urządzenia/ funkcje powinien być wyposażony rozsiewacz/opryskiwacz aby kwalifikował się do wsparcia.

Konieczne jest sterowanie dawką z poziomu komputera pokładowego (mapy zasobności, zagrożenia, czujniki NDVI, moduły rozpoznawania obrazu identyfikujące niedobory składników lub porażenie patogenami). Musi również posiadać co najmniej możliwość dwukierunkowej wymiany danych. Maszyny, aby kwalifikować się do wsparcia, muszą współpracować z systemami wspomagania decyzji/systemem zarządzania gospodarstwem posiadanym w gospodarstwie lub nabytym w ramach przedsięwzięcia.

5. Czy zakup nowego rozsiewacza nawozu/opryskiwacza, który posiada możliwość zmiennego nawożenia na podstawie przygotowanych map aplikacyjnych kwalifikuje się do wsparcia?

Tak, o ile posiada możliwość wymiany danych bezprzewodowo w obu kierunkach. Jeśli ciągnik jest wyposażony w komunikację bezprzewodową to wystarczy komunikacja przewodowa z ciągnikiem. Maszyny aby kwalifikować się do wsparcia muszą współpracować z systemami wspomagania decyzji/systemem zarządzania gospodarstwem posiadanym w gospodarstwie lub nabytym w ramach przedsięwzięcia.

6. Czy mogę zakupić  dwa zestawy ( posiadam 2 ciągniki rolnicze) prowadzenia równoległego tj. Antena GPS, przygotowanie ciągnika do prowadzenia równoległego i wyświetlacz wraz z wykupioną licencją  prowadzenia równoległego i kontrolą sekcji?

Systemy prowadzenia równoległego to rolnictwo precyzje, a nie rolnictwo 4.0 chyba, że moduł umożliwia pracę autonomiczną albo jest wyposażony w możliwość bezprzewodowej wymiany danych z innymi systemami, szczególnie systemami zarzadzania gospodarstwem.

7.  Co oznacza „współpraca z cyfrową infrastrukturą gospodarstwa rolnego” (§ 1.8.1 regulamin wyboru)

Odpowiedź znajduje się w załączniku do regulaminu:

Maszyny współpracujące z cyfrową infrastrukturą gospodarstwa – maszyny wyposażone w funkcje przewodowej lub bezprzewodowej komunikacji, wymiany danych lub sterowania (w szczególności w czasie rzeczywistym). Rolnik powinien wskazać z jakimi systemami rolnictwa 4.0 sprzęt będzie współpracował (systemy wspierania decyzji, systemy zarzadzania gospodarstwem, itd.).

8.  W § 1.8.1) regulamin wyboru ... czy do kosztów zaliczy się zakup rozsiewacza/ opryskiwacza, który zapisuje wykonane zabiegi na wyświetlaczu, a te dane można przenieść za pomocą pendriva na komputer czy smartfon?

Sprzęt wykonawczy aby kwalifikować się do wsparcia, musi być wyposażony w dwukierunkową wymianę danych – bezprzewodowo (z systemami wspomagania decyzji/systemami zarządzania gospodarstwem) lub przewodowo do ciągnika o ile ciągnik jest wyposażony w komunikację bezprzewodową z systemami wspomagania decyzji/systemami zarządzania gospodarstwem (posiadanymi lub nabytymi w ramach przedsięwzięcia).

9. Czy zakup bezzałogowego statku powietrznego (BSP - dron) służący do lustracji stanu plantacji ( wykonanie zdjęć, filmów) kwalifikuje się do wsparcia? Lustracja stanu plantacji tzn.  weryfikacja zachwaszczenia, niedobór składników pokarmowych, ocena czy plantacja kwalifikuje się do zbioru.

Tak, o ile dron sprzężony jest z systemem oceny i identyfikacji stanu upraw. Może to być system wspierania decyzji lub system zarzadzania gospodarstwem. Należy przedstawić zgodność specyfikacji drona z wymaganiami systemu: rodzaj i ilość kanałów spektralnych, rozdzielczość, itd.

10. Proszę o informację, w odniesieniu do paragrafu 1 ust. 8 pkt 1 regulaminu wyboru oraz załącznika nr 1 do regulaminu, czy kosztem kwalifikowalnym będą w całości takie zestawy jak: ciągnik rolniczy z GPS oraz platformą SatAgro?; rozsiewacz nawozów ze zmienną dawką oraz aplikacją Section Control lub platformą SatAgro? siewnik do kukurydzy z GPS oraz aplikacją Section Control lub platformą SatAgro?; opryskiwacz polowy z komputerem oraz aplikacją Section Control lub platformą SatAgro?

Aby ciągnik można było uznać za element rolnictwa 4.0 musi on posiadać co najmniej możliwość dwukierunkowej wymiany danych z systemami wspomagania decyzji/zarządzania gospodarstwem posiadanymi w danym gospodarstwie lub nabytymi w ramach przedsięwzięcia. Optymalnie byłoby gdyby posiadał tryb pracy autonomicznej. Pozostałe elementy z aplikacją np. „SectionControl” (lub inną), lub wykupionym abonamentem na np. „SatAgro” lub inną – tak, o ile posiadają możliwość komunikacji dwukierunkowej, najlepiej bezprzewodowo. Maszyny aby kwalifikować się do wsparcia muszą współpracować z systemami wspomagania decyzji/systemem zarządzania gospodarstwem posiadanym w gospodarstwie lub nabytym w ramach przedsięwzięcia.

11. Jesteśmy producentem maszyn do sortowania owoców, które posiadają system zbierania danych w sortownicy do owoców na temat poszczególnych partii owoców w szczególności ilości owoców w zależności od wielkości owoców, stopnia wybarwienia a także procentowego udziału owoców uszkodzonych w zależności od klasy jakości i zgniłych. Dane te są przesyłane na komputer pc, który umożliwia odczytywanie danych, monitorowanie ich i gromadzenie czy wydruk. Na podstawie tych danych można kontrolować jakość owoców z danej kwatery sadowniczej a w szczególności podejmować decyzję na temat ochrony roślin i nawożenia. Moduł ten nie podejmuje żadnych decyzji pozwala jedynie na ocenę jakości plonu i wydajności i na podstawie tych informacji sadownik może podjąć decyzję o zmianie sposobu nawożenia. Proszę o informację czy taki system wpisuje się w ROLNICTWO 4.0? oraz czy wpisuje się w załącznik nr 1 do regulaminu wyboru przedsięwzięć w ramach inwestycji A1.4.1. „Inwestycje na rzecz dywersyfikacji i skracania łańcucha dostaw produktów rolnych i spożywczych oraz budowy odporności podmiotów uczestniczących w łańcuchu” pkt roboty i coboty lub maszyny współpracujące z cyfrową infrastrukturą gospodarstwa.

Aby produkt był zaliczony do urządzeń rolnictwa 4.0 powinien być wyposażony w dwukierunkową wymianę danych z użyciem otwartego standardu wymiany danych. Powinien również umożliwiać rejestrację wyników dla każdej partii owoców. Musi również współpracować z systemem wspierania decyzji/systemem zarządzania gospodarstwem (posiadanym lub nabytym w ramach przedsięwzięcia).

12. Zakup nawigacji do posiadanego ciągnika rolniczego i zakup opryskiwacza, który będzie kompatybilny z nawigacją w ciągniku – czy taka komunikacja jest wystarczająca jako uzasadnienie kwalifikowalności kosztu (zakupu urządzenia i opryskiwacza), czy też jest wymagane posiadanie/zakup dodatkowego systemu komputerowego. Rolnik ma możliwość pozyskiwania danych z mapowania pól z maszyn zbierających, którymi są dla niego świadczone usługi zbioru plonów.

Opisany w pytaniu przykład – tak, o ile opryskiwacz ma możliwość sterowania dawką, jak również rolnik musi wykazać, że posiada system wspierania decyzji w nawożeniu/ochronie, lub taki system nabyć w ramach przedsięwzięcia. Urządzenia muszą być wyposażone w moduły dwukierunkowej komunikacji. Maszyny aby kwalifikować się do wsparcia muszą współpracować z systemami wspomagania decyzji/systemem zarządzania gospodarstwem posiadanym w gospodarstwie lub nabytym w ramach przedsięwzięcia.

13.  Czy w ramach powyższego wsparcia  i zgodnie z zapisami Regulaminu przedsięwzięcia istnieje możliwość uznania za koszty kwalifikowane zakup następujących maszyn/urządzeń służących produkcji podstawowych produktów rolnych tj: robot udojowy  (np. „Nazwa”) urządzenie działa automatycznie, rozpoznaje daną sztukę,  przygotowuje krowę do doju wykonując czyszczenie strzyków oraz stymulację wydzielania oksytocyny, która jest hormonem odpowiedzialnym za oddawanie mleka. Następnie robot za pomocą czujników, sensorów oraz wiązki lasera namierza wymię krowy i zakłada kubki udojowe na poszczególne strzyki. Po zakończonym procesie doju indywidualnej ćwiartki urządzenie zdejmuje kubki udojowe z poszczególnych strzyków i poddaje je myciu i dezynfekcji; systemy zarządzania stadem/gospodarstwem – (np. „Nazwa”) system komputerowy, który przy pomocy responderów pomaga robotowi zidentyfikować zwierzę, gromadzi informacje o zwierzętach przebywających w stadzie ich wydajnościach, statusie reprodukcyjnym, statusie zdrowotnym, pochodzeniu zwierząt, wyniku ekonomicznym danej sztuki w stadzie; komputer, oprogramowania do zarządzania z licencją. Wyżej wymienione urządzenie tzn. robot udojowy , system zarządzania stadem oraz komputer razem ze sobą współpracują, gromadzą informacje dzięki którym łatwiej podejmować decyzje w stadzie co wpływa w rezultacie na wyższy wynik ekonomiczny gospodarstwa. Pytanie brzmi czy wyżej wymienione urządzenia mogą stanowić koszt kwalifikowany?

Tak – opisany w pytaniu zestaw wpisuje się w zakres rolnictwa 4.0.

14. Czy do kosztów kwalifikowalnych zalicza się m.in. zakup ciągnika rolniczego, opryskiwacza polowego, rozsiewacza nawozów, które będą wyposażone w system GPS.

Aby ciągnik można było uznać za element rolnictwa 4.0 musi on posiadać co najmniej możliwość dwukierunkowej wymiany danych z systemami wspomagania decyzji/zarządzania gospodarstwem posiadanymi w danym gospodarstwie/ nabytymi w ramach przedsięwzięcia. Optymalnie byłoby gdyby posiadał tryb pracy autonomicznej. Mając powyższe na uwadze ciągnik tylko z GPS – nie. Sam moduł sterowania do ciągnika – tak, o ile ciągnik ma moduł dwukierunkowej komunikacji bezprzewodowej, umożliwiającej wymianę danych z systemami wspomagania decyzji/zarządzania gospodarstwem posiadanymi w danym gospodarstwie/ nabytymi w ramach przedsięwzięcia.

W przypadku opryskiwacza polowego, rozsiewacza nawozów, które będą wyposażone tylko w system GPS – nie, jeśli nie ma sterowania dawką i urządzenia nie są wyposażone w moduły bezprzewodowej  komunikacji dwukierunkowej. Mowa tu o sterowaniu dawką z poziomu komputera pokładowego (mapy zasobności, zagrożenia, czujniki NDVI, moduły rozpoznawania obrazu identyfikujące niedobory składników lub porażenie patogenami).

Maszyny aby kwalifikować się do wsparcia muszą współpracować z systemami wspomagania decyzji/systemem zarządzania gospodarstwem posiadanym w gospodarstwie lub nabytym w ramach przedsięwzięcia.

15. Czy w inwestycji: A1.4.1 Inwestycje na rzecz dywersyfikacji i skracanie łańcucha dostaw produktów rolnych i spożywczych oraz budowy odporności podmiotów uczestniczących w łańcuchy część inwestycji: Wsparcie w zakresie rolnictwa 4.0 beneficjent może się ubiegać o dofinansowanie do: ciągnika rolniczego wraz z GPS-em; nGPS do posiadanego ciągnika; opryskiwacza polowego wyposażonego w urządzenie sterujące automatycznie precyzyjną dawką środków ochrony roślin w zależności od prędkości jazdy ( komputer, GPS); rozsiewacza nawozów wyposażonego  w urządzenie sterujące precyzyjną dawką nawozów mineralnych proporcjonalnie do prędkości jazdy ( np. komputer); siewnika ze zmiennym wysiewem. Dodatkowo proszę o informację czy na stronie ARIMR będzie udostępniony katalog maszyn, które można zakupić w ramach rolnictwa 4.0.

Ciągnik rolniczy wraz z GPS-em – nie. Aby ciągnik można było uznać za element rolnictwa 4.0 musi on posiadać co najmniej możliwość dwukierunkowej wymiany danych z systemami wspomagania decyzji/zarządzania gospodarstwem posiadanymi w danym gospodarstwie/nabytymi w ramach przedsięwzięcia. Optymalnie byłoby gdyby posiadał tryb pracy autonomicznej. GPS do posiadanego ciągnika – tak, o ile ciągnik ma moduł dwukierunkowej komunikacji bezprzewodowej, tak by zapewniona była współpraca z systemem wspomagania decyzji/ zarządzania gospodarstwem posiadanym w gospodarstwie/nabytym w ramach przedsięwzięcia.

Opryskiwacz polowy wyposażony w urządzenie sterujące automatycznie precyzyjną dawką środków ochrony roślin w zależności od prędkości jazdy (komputer, GPS) - tak, o ile ma bezprzewodowy moduł komunikacji dwukierunkowej (dopuszczalny przewodowy z ciągnikiem, o ile ten ostatni ma wbudowaną komunikację bezprzewodową), tak by zapewniona była współpraca z systemem wspomagania decyzji/ zarządzania gospodarstwem posiadanym w gospodarstwie/nabytym w ramach przedsięwzięcia. Maszyny aby kwalifikować się do wsparcia muszą współpracować z systemami wspomagania decyzji/systemem zarządzania gospodarstwem posiadanym w gospodarstwie lub nabytym w ramach przedsięwzięcia.

Rozsiewacz nawozów wyposażony w urządzenie sterujące precyzyjną dawką nawozów mineralnych proporcjonalnie do prędkości jazdy (np. komputer) - tak, analogicznie jak w przypadku opryskiwacza, o ile ma bezprzewodowy moduł komunikacji dwukierunkowej (dopuszczalny przewodowy z ciągnikiem, o ile ten ostatni ma wbudowaną komunikację bezprzewodową), tak by zapewniona była współpraca z systemem wspomagania decyzji/ zarządzania gospodarstwem posiadanym w gospodarstwie/nabytym w ramach przedsięwzięcia. 

Maszyny aby kwalifikować się do wsparcia muszą współpracować z systemami wspomagania decyzji/systemem zarządzania gospodarstwem posiadanym w gospodarstwie lub nabytym w ramach przedsięwzięcia.

Siewnik ze zmiennym wysiewem - tak, o ile ma bezprzewodowy moduł komunikacji dwukierunkowej (dopuszczalny przewodowy z ciągnikiem, o ile ten ostatni ma wbudowaną komunikację bezprzewodową), tak by zapewniona była współpraca z systemem wspomagania decyzji/ zarządzania gospodarstwem posiadanym w gospodarstwie/nabytym w ramach przedsięwzięcia. Maszyny aby kwalifikować się do wsparcia muszą współpracować z systemami wspomagania decyzji/systemem zarządzania gospodarstwem posiadanym w gospodarstwie lub nabytym w ramach przedsięwzięcia.

Pytanie dot. katalogu maszyn – przykłady maszyn i urządzeń zawiera załącznik do regulaminu naboru. Ze względu na zapewnienie zasad konkurencyjności nie będzie tworzony odrębny katalog.

16. Czy w ramach inwestycji: Wsparcie dla rolnictwa 4.0 KPO (w ramach ogłoszonego naboru od 15 listopada br.), do kosztów kwalifikowanych można zaliczyć zakup następujących maszyn: 1. „Nazwa” rozsiewacz nawozu w pełni kontrolowany przez GPS, system geospread sterowanie poszczególnymi sekcjami, wbudowane czujniki wagowe wraz z czujnikiem referencyjnym, aplikowanie zmiennej dawki w zależności od prędkości oraz szerokości roboczej, kompatybilny z ISOBUS; 2. Opryskiwacza polowego „Nazwa” wyposażonego m.in. w głowice wielopozycyjne, komputer „Nazwa” sterujący automatycznie precyzyjną dawką cieczy w zależności od prędkości jazdy z wbudowaną nawigacją GPS wyznaczającą tor jazdy oraz automatyczne wyłączanie sekcji (zwiększa precyzyjność oprysku).

1) Rozsiewacz nawozu opisany w pytaniu - tak, o ile:

- ciągnik jest wyposażony w moduł dwukierunkowej komunikacji bezprzewodowej z system zarzadzania gospodarstwem (z ang. FMS) i rolnik posiada system FMS lub system wspierania decyzji z mapami zaleceń nawozowych, lub

- posiada czujnik NDVI zamontowany na zestawie i sprzężony z GPS i systemem wspierania decyzji.

2) Opryskiwacz polowy opisany w pytaniu – tak, o ile:

- ciągnik jest wyposażony w moduł dwukierunkowej komunikacji bezprzewodowej z system zarzadzania gospodarstwem (z ang. FMS) i rolnik posiada system FMS lub system wspierania decyzji, lub

- posiada czujnik NDVI zamontowany na zestawie i sprzężony z GPS i systemem wspierania decyzji.

Maszyny aby kwalifikować się do wsparcia muszą współpracować z systemami wspomagania decyzji/systemem zarządzania gospodarstwem posiadanym w gospodarstwie lub nabytym w ramach przedsięwzięcia.

17. Czy do objęcia wsparciem będą kwalifikowały się maszyny i urządzenia rolnicze wspomagane komputerowo pracujące w trybie off-line (np. siewnik precyzyjny), które nie wykorzystują cyfrowych map pola?

Nie, z wyłączeniem maszyn, urządzeń operujących na podstawie bezpośredniego pomiaru stanu roślin w uprawie (np. czujnik NDVI na urządzeniu). Wymagana jest dwukierunkowa wymiana danych z ciągnikiem, a ciągnik musi być wyposażony w dwukierunkową komunikację bezprzewodową z systemami zarządzania gospodarstwem/systemami wspomagania decyzji posiadanymi w gospodarstwie/nabytymi w ramach przedsięwzięcia.

Maszyny aby kwalifikować się do wsparcia muszą współpracować z systemami wspomagania decyzji/systemem zarządzania gospodarstwem posiadanym w gospodarstwie lub nabytym w ramach przedsięwzięcia.

18. Czy w naborze konieczne jest dla uzyskania wsparcia posiadanie dostępu do internetu, a jeśli tak to w jaki sposób warunek ten będzie weryfikowała Agencja i na jakim etapie?

Nie – posiadanie dostępu do Internetu nie jest warunkiem koniecznym. Jednakże rolnik powinien wykazać posiadanie systemów wspierania decyzji do maszyn, które chce zakupić i/lub abonamentu systemu zarzadzania gospodarstwem. Wyżej wymienione systemy i maszyny powinny obsługiwać bezprzewodową dwukierunkową komunikację. Ewentualna konieczność posiadania dostępu do Internetu będzie wynikała z rodzaju nabywanych maszyn/urządzeń/systemów i posiadanych już rozwiązań, z którymi wymagana będzie komunikacja.

19. Czy możliwe będzie otrzymanie wsparcia na zakup automatycznych karmników i podajników wody dla drobiu hodowlanego?  

TAK, o ile będą wyposażone w dwukierunkowa komunikację z systemem zarządzania i sensory dawek.

20. Czy do objęcia wsparciem będzie kwalifikował się zakup ciągnika rolniczego wyposażonego w komputer kontrolno pomiarowy z funkcjami sterowania, który posiada wbudowany GPS oraz znacznik ścieżek technologicznych?

Aby ciągnik można było uznać za element rolnictwa 4.0 musi on posiadać co najmniej możliwość dwukierunkowej wymiany danych z systemami wspomagania decyzji/zarządzania gospodarstwem posiadanymi w danym gospodarstwie/ nabytymi w ramach przedsięwzięcia. Optymalnie byłoby gdyby posiadał tryb pracy autonomicznej.

21. Czy do objęcia wsparciem będzie kwalifikował się zakup ciągnika rolniczego wyposażonego w komputer kontrolno pomiarowy z funkcjami sterowania, który nie posiada wbudowanego GPS oraz znacznika ścieżek technologicznych?

Nie, aby ciągnik można było uznać za element rolnictwa 4.0 musi on posiadać co najmniej możliwość dwukierunkowej wymiany danych z systemami wspomagania decyzji/zarządzania gospodarstwem posiadanymi w danym gospodarstwie/ nabytymi w ramach przedsięwzięcia. Optymalnie byłoby gdyby posiadał tryb pracy autonomicznej.

22. Czy w naborze kosztem kwalifikowalnym jest zakup samochodu osobowego, a jeśli tak, to pod jakimi warunkami?

Nie, nabór dotyczy wdrożenia rozwiązań rolnictwa 4.0.

23. Jakie cechy muszą posiadać maszyny i urządzenia rolnicze, aby spełniały definicję maszyn lub urządzeń rolnictwa 4.0 (proszę o podanie zamkniętej listy cech, które będą podlegały weryfikacji podczas oceny wniosków)?

A) Urządzenia wykonawcze (* wymóg, ** opcja)

1. *Komunikacja dwukierunkowa z systemami wsparcia decyzji i/lub systemami zarzadzania gospodarstwem.

2. *Sterowanie na podstawie odczytów z czujników, map zasobności, map zagrożeń itd.

3. *Starowanie dawkami wraz z pomiarem zużycia w czasie rzeczywistym

4. **Rozpoznanie stanu pól z pomocą czujników mobilnych na maszynach

B) Urządzenia rozpoznawcze, posiadające zdolność jedno- lub dwu-kierunkowej komunikacji z systemami wsparcia decyzji i/lb zarzadzania gospodarstwem

1. Czujniki stacjonarne (np. czujniki wilgotności gleby)

2. Czujniki mobilne zamontowane na quadach, maszynach rolniczych (np. czujniki NDVI, GPS itd.)

3. Czujniki optyczne wysokiego pułapu, zainstalowane na dronach (wymóg posiadania systemu wspierania decyzji lub zarządzania gospodarstwem wykorzystującymi bezpośrednio zebrane dane, względnie podpisanej umowy z instytucją opracowującą mapy wykonawcze dla zabiegów)

C) Urządzenia autonomiczne i zdalne – urządzenia umożliwiające autonomiczną pracę z 2-kierunkową komunikacją z FMS

1. Roboty uprawowe

2. Coboty

D) Urządzenia unowocześniające starsze rozwiązania do poziomu R4.0

1. Urządzenia umożliwiające zdalne sterowanie sprzętem rolniczym w tym moduły do jazdy po ścieżkach oparte o GPS (przy założeniu, że maszyna posiada dwukierunkową komunikację bezprzewodową z systemami wspomagania decyzji/ zarządzania gospodarstwem)

2. Moduły umożliwiające bezprzewodową komunikację jedno- (czujniki) i dwukierunkową (elementy wykonawcze)

3. Moduły sensoryczne

24. Czy do objęcia wsparciem będzie kwalifikował się zakup licencji pakietu Office dla Użytkowników Domowych lub Uczniów?

Nie, nabór dotyczy wdrożenia rozwiązań rolnictwa 4.0.

25. Czy do objęcia wsparciem będzie kwalifikował się zakup komputera, a jeśli tak to czy konieczne jest żeby wnioskodawca posiadał lub planował w ramach przedsięwzięcia również oprogramowanie dot. zarządzania gospodarstwem rolnych?

Tak, jeśli jednocześnie (wraz z komputerem) zostanie zakupiony system wspomagania decyzji/zarządzania gospodarstwem.

26. Co wchodzi w skład cyfrowej infrastruktury gospodarstwa rolnego, z którą mają współpracować ciągniki, maszyny zbierające, rozsiewacze nawozów, opryskiwacze kwalifikujące się do wsparcia?

System zarzadzania gospodarstwem, systemy wspierania decyzji dedykowane dla poszczególnych praktyk rolniczych. Dwukierunkowa (jednokierunkowa w przypadku sensorów) komunikacja bezprzewodowa między urządzeniami a ww. systemami. Dostęp do Internetu, jeśli wymagany dla prawidłowego działania ww. systemów.

27. Czy w ramach naboru można zakupić opryskiwacz, rozsiewacz, pielniki, siewniki ze zmienną dawką, które działają z GPS, isobusem, innymi technologiami.

Tak, o ile zapewniają możliwość komunikacji bezprzewodowej z systemem zarządzania gospodarstwem/systemem wspomagania decyzji posiadanymi w gospodarstwie/ nabytymi w ramach przedsięwzięcia.

28. Czy jest możliwość sfinansowania stacji paszowej, która połączona będzie z zakupem systemu zarządzania stadem?

Tak.

29.  Proszę o informację czy przedmiotem dofinansowania w ramach działania Rolnictwo 4.0 części inwestycji A1.4.1 KPO dot. wsparcia w zakresie rolnictwa 4.0 mogą być maszyny rolnicze wyposażone w funkcje przewodowej lub bezprzewodowej komunikacji, wymiany danych lub sterowania (w szczególności w czasie rzeczywistym) takie jak np. sadzarka do ziemniaków; opryskiwacz, rozsiewacz nawozów itp. wyposażone w czujniki/sensory, Systemy wspierania decyzji (DSS)

Tak, przy czym sprzęt musi być skomunikowany z systemem wspierania decyzji/zarządzania gospodarstwem (współpraca z cyfrową infrastrukturą gospodarstwa) posiadanymi lub nabytymi w ramach przedsięwzięcia. Maszyny aby kwalifikować się do wsparcia muszą współpracować z systemem wspomagania decyzji/systemem zarządzania gospodarstwem posiadanym w gospodarstwie lub nabytym w ramach przedsięwzięcia.

30  Czy w ramach dotacji z KPO Rolnictwo 4.0 kosztem kwalifikowanym może być zakup  ultra precyzyjnego opryskiwacza „Nazwa”? W załączeniu wysyłam broszurę dotyczącą tego opryskiwacza wraz z przykładową mapą po pracy pokazującą gdzie i jak intensywnie opryskiwacz pracował na wybranym polu (w tym przypadku uprawy cebuli). Z zadanej dawki 300l/ha na podstawie 12,4ha opryskiwacz wypryskał średnio 70,6l/ha dzięki opryskowi selektywnemu wybranych chwastów, gdzie była to oszczędność ŚOR o ~76,5%.

Podany przykład opryskiwacza – tak, ale wymagany system wspierania decyzji/zarządzania gospodarstwem (współpraca z cyfrową infrastrukturą gospodarstwa), komunikacja dwustronna bezprzewodowa.

Maszyny aby kwalifikować się do wsparcia muszą współpracować z systemem wspomagania decyzji/systemem zarządzania gospodarstwem posiadanym w gospodarstwie lub nabytym w ramach przedsięwzięcia.

31. Czy w ramach działania „Rolnictwo 4.0” można zakupić nowy opryskiwacz sadowniczy wyposażony w komputer sterujący?     

Tak, o ile będzie on wyposażony w dwukierunkową komunikację z systemami wspierania decyzji/systemem zarządzania gospodarstwem posiadanymi lub zakupionymi wraz z opryskiwaczem. Maszyny aby kwalifikować się do wsparcia muszą współpracować z systemami wspomagania decyzji/systemem zarządzania gospodarstwem posiadanym w gospodarstwie lub nabytym w ramach przedsięwzięcia.

32. Czy kosztem kwalifikowalnym może być zakup kombajnu z GPS  (m.in: z mapowaniem plonu i  zsynchronizowanym systemem zarządzania w gospodarstwie)?

Tak, jeśli kombajn będzie posiadał możliwość komunikacji z systemem zarządzania gospodarstwem (posiadanym lub zakupionym razem z kombajnem). Maszyny aby kwalifikować się do wsparcia muszą współpracować z systemem wspomagania decyzji/systemem zarządzania gospodarstwem posiadanym w gospodarstwie lub nabytym w ramach przedsięwzięcia.

33. W rozporządzeniu oraz załącznikach do niego nie znalazłam informacji czy z tego naboru może zostać sfinansowany zakup robota udojowego „Nazwa”.

Tak, jeśli współpracuje z posiadanym już systemem zarządzania stadem lub jeśli będzie miał miejsce zakup zestawu.

34. Czy można z tego programu nabyć ciągnik sadowniczy z nawigacją rolniczą jako maszynę współpracującą z systemem rolnictwa?

Aby ciągnik można było uznać za element rolnictwa 4.0 musi on posiadać co najmniej możliwość dwukierunkowej wymiany danych z systemami wspomagania decyzji/zarządzania gospodarstwem posiadanymi w danym gospodarstwie/nabytymi w ramach przedsięwzięcia. Optymalnie byłoby gdyby posiadał tryb pracy autonomicznej. Maszyny aby kwalifikować się do wsparcia muszą współpracować z systemem wspomagania decyzji/systemem zarządzania gospodarstwem posiadanym w gospodarstwie lub nabytym w ramach przedsięwzięcia.

35. Czy w ramach tego programu mogę uzyskać dofinansowanie na zakup precyzyjnego rozsiewacza do nawozów ze zmienna dawką nawożenia na podstawie mapy (rozsiewacz VRA); wyposażonego w wagę, komputer i antenę do sterowania dawki wysiewu na podstawie sygnału gps?

Maszyny aby kwalifikować się do wsparcia muszą współpracować z systemem wspomagania decyzji/systemem zarządzania gospodarstwem posiadanym w gospodarstwie lub nabytym w ramach przedsięwzięcia.

Pozostałe pytania, inne niż z zakresu kosztów kwalifikowalnych

1. Czy cyfrowa infrastruktura gospodarstwa musi w jakiejkolwiek formie, funkcjonować w gospodarstwie już na dzień składania wniosku o przyznanie pomocy czy może zostać nabyta w ramach inwestycji?

Wsparcie dotyczy wdrożenia systemów teleinformatycznych i rozwiązań cyfrowych do obsługi procesów produkcji i wprowadzania do obrotu artykułów rolno-spożywczych. Do kosztów kwalifikowalnych zalicza się między innymi zakup oprogramowania, czy sprzętu informatycznego. Oznacza to, że w ramach przedsięwzięcia możliwe jest stworzenie infrastruktury cyfrowej dla rolnictwa 4.0.

2. Czy rolnik prowadzący wyłącznie produkcję zwierzęcą może otrzymać wsparcie na zakup maszyn lub urządzeń rolnictwa 4.0. do produkcji roślinnej?

Nie – jeśli rolnik prowadzi wyłącznie produkcję zwierzęcą, tj. bez produkcji roślinnej. Przedsięwzięcie musi być adekwatne do prowadzonej produkcji. 

3. Czy rolnik prowadzący wyłącznie produkcję roślinną może otrzymać wsparcie na zakup maszyn lub urządzeń rolnictwa 4.0. do produkcji zwierzęcej?

Nie – jeśli rolnik prowadzi wyłącznie produkcję roślinną, tj. bez produkcji zwierzęcej Przedsięwzięcie musi być adekwatne do prowadzonej produkcji.

4. Czy do przyznania i wypłaty zaliczki konieczne będzie posiadanie przez rolnika wyodrębnionego rachunku?

Tak, jest to jeden z warunków ubiegania się o zaliczkę.

5. Czy w ramach 10% kosztów ogólnych można rozliczyć koszt przygotowania wniosku dla rolnika przez Prywatny ośrodek doradczy?

Do kosztów ogólnych nie zalicza się kosztów przygotowania wniosku.

6. Czy, żeby ubiegać się o wsparcie trzeba być ubezpieczonym w KRUS , czy wystarczy składać wnioski o płatności obszarowe?

O wsparcie może się ubiegać osoba fizyczna, która nie musi być ubezpieczona w KRUS, jeśli przyznano jej płatności bezpośrednie co najmniej w roku złożenia wniosku, a jeżeli w danym roku nie przyznano jeszcze płatności – co najmniej w roku poprzedzającym złożenie wniosku.

O wsparcie może się również ubiegać osoba fizyczna, która nie spełnia powyższego warunku, o ile jest producentem rolnym będącym posiadaczem zwierząt w rozumieniu ustawy z dnia 4 listopada 2022 r. o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt.

Dodatkowo wnioskodawca musi mieć nadany numer identyfikacyjny w systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności i być pełnoletni.

7. Jak mam rozumieć wsparcie wysokości do 65%.  Od czego zależy ta wysokość wsparcia. Czy to jest 65%, czy może okazać się że rolnik otrzyma 20% zwrotu kosztów kwalifikowalnych.

W przypadku tego wsparcia została określona maksymalna wysokość wsparcia tj. 200 tyś. zł na przedsięwzięcie ostatecznego odbiorcy wsparcia. Oznacza to, że jeśli 65% kosztów kwalifikowalnych danego przedsięwzięcia będzie wyższe od tej kwoty, to ostateczny odbiorca otrzyma maksymalnie 200 tyś. zł.

8. Czy aby uzyskać 80% wnioskowanej kwoty wsparcia, należy jednocześnie prowadzić produkcję ekologiczną i być młodym rolnikiem? Czy wystarczy spełnić jedno z tych kryteriów?

Tak, wystarczy spełnić jedno z kryteriów. Podwyższony poziom wsparcia może uzyskać rolnik do 40 roku życia, jak też rolnik prowadzący produkcję ekologiczną. W drugim przypadku rolnik jest zobowiązany dołączyć wymagane dokumenty, potwierdzające spełnienie wymagań dla uzyskania podwyższonego poziomu wsparcia.

 

Wsparcie dla rolników i rybaków na przetwarzanie i wprowadzanie do obrotu produktów rolnych, spożywczych oraz rybołówstwa i akwakultury (A1.4.1. KPO) - II nabór

1. Wsparcie skierowane jest do rolników i rybaków na zakładanie lub rozwój działalności w zakresie przetwarzania lub wprowadzania do obrotu produktów rolnych, spożywczych, rybołówstwa lub akwakultury na obszarach wiejskich. Jak będzie to weryfikowane?

Weryfikacja będzie odbywała się na podstawie wpisów w zakresie danej działalności. W zależności od rodzaju założonej działalności będzie weryfikowany:

  • wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) lub
  • wpis w Państwowym Powiatowym Inspektoracie Sanitarnym lub
  • wpis u Powiatowego Lekarza Weterynarii

2. Jakie dokumenty i na jakim etapie ostateczny odbiorca wsparcia (OOW) będzie musiał przedstawić do ARiMR, żeby udowodnić, że wsparcie zostało przeznaczone na założenie działalności w zakresie przetwarzania lub wprowadzania do obrotu produktów rolnych, spożywczych, rybołówstwa lub akwakultury?

Do wniosku o płatność należy dołączyć kopie zaświadczeń lub decyzji administracyjnych potwierdzających rejestrację działalności wraz z wykazem faktur lub dokumentów o równoważnej wartości dowodowej potwierdzających poniesienie kosztów kwalifikowalnych na założenie danej działalności. W zakresie założenia działalności gospodarczej.

3. Czy do objęcia wsparciem będzie kwalifikował się zakup komputera lub tabletu, a jeśli tak to czy konieczne jest żeby wnioskodawca posiadał lub planował w ramach przedsięwzięcia, w takim przypadku, również zakup oprogramowania?

Tak. Wsparcie obejmuje m.in. koszty zakupu nowego sprzętu komputerowego i oprogramowania lub usługi informatycznej dotyczącej sprzedaży na odległość produktów rolnych, spożywczych, rybołówstwa lub akwakultury.

4. Czy w przypadku prowadzenia pasieki możliwe jest pozyskanie wsparcia finansowego m.in. na zakup miodarki?

Tak. Zakup miodarki stanowi koszt kwalifikowalny.

5. Czy możliwe jest wsparcie w zakresie przetwórstwa np. jabłek, ziemniaków i produkcji alkoholu w postaci spirytusu, wódki, czy np. cydru?

Możliwe jest wsparcie przedsięwzięć dotyczących zakładania działalności gospodarczej w zakresie przetwarzania produktów rolnych oraz wytwarzania w wyniku tego procesu produktów rolnych i nierolnych. Natomiast zgodnie z § 1 ust. 3 pkt. 1 Regulaminu wyboru przedsięwzięć z dnia 8 grudnia 2023 r. wsparcie może być udzielone pod warunkiem, że osoba fizyczna, o której mowa w § 1 ust. 2 Regulaminu wyboru przedsięwzięć, co najmniej w dniu złożenia wniosku: 1) podejmuje wykonywanie działalności określonej w ust. 2 Regulaminu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, niebędącej działalnością gospodarczą w zakresie: a) destylowania, rektyfikowania i mieszania alkoholi – z wyjątkiem produkcji alkoholu etylowego, po przetworzeniu przeznaczonego do spożycia, sklasyfikowanej w Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) pod numerem 11.01.Z; b) produkcji pozostałych niedestylowanych napojów fermentowanych, sklasyfikowanej w PKD pod numerem 11.04.Z; c) produkcji piwa, sklasyfikowanej w PKD pod numerem 11.05.Z; d) produkcji wyrobów tytoniowych, sklasyfikowanej w PKD pod numerem 12.00.Z. W związku z tym, możliwe jest wsparcie wytwarzania takich produktów jak: alkohol etylowy, cydr, perry (gruszecznik) czy wino.

6. Czy w ramach naboru można uzyskać wsparcie w na produkcję lub przetwórstwo tytoniu?

Nie. Produkt ten jest wyłączony ze wsparcia na podstawie § 1 ust. 3 pkt. 1 lit. d) Regulaminu wyboru przedsięwzięć z dnia 8 grudnia 2023 r.

7. Czy jest określona minimalna ilość punktów jaką należy uzyskać aby otrzymać wsparcie?

Nie ma określonej minimalnej ilości punktów, jakie należy uzyskać, aby otrzymać wsparcie, ale w pierwszej kolejności wsparcie przysługuje tym wnioskodawcom, których przedsięwzięcia uzyskają największą liczbę punktów. W przypadku uzyskania takiej samej liczby punktów dla przedsięwzięć, w pierwszej kolejności wsparcie przysługuje temu wnioskodawcy, który pierwszy złożył wniosek.

8. Czy może być refundowany zakup automatów vendingowych do wyciskania (przetwarzania) i sprzedaży świeżego soku z jabłek?

Tak. Zakup takiego urządzenia jest kosztem kwalifikowalnym.

9. Czy rolnik prowadzący działalność przetwórczą owoców w formule rolniczego handlu detalicznego może przetwarzać tylko własne owoce, czy też może kupować surowiec do przetwarzania?

Rolniczy handel detaliczny (RHD) to forma sprzedaży żywności polegająca na zbywaniu konsumentowi żywności pochodzącej w całości lub części z własnej uprawy, hodowli lub chowu podmiotu działającego na rynku spożywczym. Nie jest więc konieczne korzystanie podczas procesu przetwórczego wyłącznie z własnych produktów rolnych. Analogicznie, nie jest to konieczne w przypadku wsparcia przedsięwzięć w zakresie podejmowania działalności gospodarczej w zakresie przetwórstwa produktów rolnych.

10. Czy w ramach naboru można uzyskać wsparcie na zakup maszynki do obierania jabłek?

Tak. Zakup maszynki do obierania jabłek zalicza się do kosztów kwalifikowalnych w ramach naboru.

11. Czy działy specjalne produkcji rolnej kwalifikują się do objęcia wsparciem ?

Nie. Pierwotna produkcja rolna, w tym działy specjalne produkcji rolnej, nie kwalifikuje się do objęcia wsparciem w ramach tego naboru.

12. Czy firmy które już przetwarzają produkty rolne mogą ubiegać się o wsparcie?

Zgodnie z § 2 ust. 2 pkt 4 Regulaminu wyboru przedsięwzięć „Wsparcie może być udzielone osobie fizycznej, która prowadzi lub rozpocznie działalność w zakresie przetwarzania lub wprowadzania do obrotu produktów rolnych, spożywczych, rybołówstwa lub akwakultury, jeżeli jest: (…) rolnikiem lub małżonkiem rolnika podejmującym wykonywanie działalności gospodarczej w zakresie przetwarzania produktów rolnych, rybołówstwa lub akwakultury i wytwarzania w wyniku tego procesu produktów rolnych objętych załącznikiem I do Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej lub produktów nierolnych.”.

13. Czy akwakultura uwzględnia również mięczaki – ślimaki?

Tak. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa ślimaki utrzymywane w warunkach fermowych zaliczane są w Polsce do zwierząt akwakultury.

14. Czy w naborze można uzyskać wsparcie na remont lub budowę budynków/ hal magazynowych, które już zostały wybudowane, ale nie są formalnie odebrane do użytku w dniu złożenia wniosku o objęcie wsparciem?

Dla uzyskania wsparcia konieczne jest by w dniu złożenia wniosku o objęcie wsparciem przedsięwzięcie nie było jeszcze zakończone.

 

{"register":{"columns":[]}}