W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Najważniejsza jest bioasekuracja

26.11.2020

- Proszę, a wręcz apeluję do rolników o utrzymywanie wzmożonych zasad bioasekuracji – zaapelował minister rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorz Puda podczas dzisiejszej konferencji poświęconej aktualnej sytuacji w zakresie chorób zakaźnych zwierząt na terenie Polski.

Minister Grzegorz Puda podczas konferencji

W konferencji brali również udział dyrektor Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach prof. dr hab. Krzysztof Niemczuk oraz główny lekarz weterynarii Bogdan Konopka.

- W ostatnich doniesieniach medialnych podawano, że gdańscy naukowcy wykryli pierwszy w Polsce przypadek zakażenia SARS-CoV-2 u norek hodowlanych. Natychmiast po tym doniesieniu zleciłem pobranie próbek od potencjalnie zakażonych zwierząt i ponowne ich przebadanie w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym w Puławach  ponieważ tylko wyniki badań z urzędowych laboratoriów weterynaryjnych, a także z laboratorium referencyjnego Państwowego Instytutu Weterynaryjnego PIB w Puławach, mają charakter urzędowy. Ujemne wyniki badań nie potwierdziły doniesień medialnych – powiedział minister Grzegorz Puda.

Szef resortu rolnictwa poinformował również, że przygotowywane są projekty rozporządzeń  Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, które mają umożliwić podejmowanie skutecznych działań administracyjnych na wypadek stwierdzenia choroby norek w  wyniku zakażeń SARS-CoV-2.

Projekty rozporządzeń dotyczą:

  1. Określenia SARS-COV-2 jako choroby zakaźnej zwierząt podlegającej obowiązkowi zwalczania.
  2. Zwalczania zakażeń SARS-CoV-2 u norek, gdzie określono szczegółowy tryb postępowania i sposób zwalczania zakażeń w tym (likwidacja stad oraz ograniczenia w ich przemieszczaniu) także tryb postepowania przy wygaszaniu ognisk choroby.
  3. Zmiany rozporządzenia w sprawie określenia jednostek chorobowych, sposobu prowadzenia kontroli oraz zakresu badań kontrolnych zakażeń zwierząt. Będzie to podstawą prawną dla podejmowania przez organy inspekcji weterynaryjnej działań w celu wykrywania zakażeń u norek oraz określania rodzaju, liczby i częstotliwości pobieranych próbek.

- Co najważniejsze przygotowywane jest wsparcie  dla hodowców norek objętych w ramach zwalczania zakażeń SARS-CoV 2 nakazami i zakazami wydawanymi przez organy inspekcji weterynaryjnej – podkreślił minister Grzegorz Puda.

Dyrektor Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – PIB w Puławach Krzysztof Niemczuk
przedstawił działania realizowane w zakresie zwalczania chorób zakaźnych zwierząt.

- Już w maju br. w związku z informacjami z niektórych krajów o wykrywaniu wirusa SARS-CoV-2 u norek, kotowatych zarówno domowych, jak i dzikich, powołany został Zespół ekspertów ds. diagnostyki SARS-CoV-2 u zwierząt towarzyszących człowiekowi oraz zwierząt hodowlanych. Opracował on procedurę badawczą, jak również procedurę pobierania próbek od zwierząt – poinformował prof. Krzysztof Niemczuk.

Oprócz podejrzenia wystąpienia  SARS-CoV2, czego na szczęście nie potwierdziły badania przeprowadzone w Instytucie w Puławach mamy do czynienia z grypą ptaków.

- Niestety mamy już w Polsce przypadki grypy ptaków na terenie Wielkopolski. To oczywiście ogromne straty dla hodowców. Zleciłem opracowanie rozwiązań pomocowych dla poszkodowanych rolników, a także monitorowanie ptactwa dzikiego – powiedział minister Grzegorz Puda.

Szef resortu rolnictwa zapowiedział zwiększenie kontroli weterynaryjnych, zwłaszcza dużych hodowli. Dotyczy to w szczególności obszaru, na którym ostatnio pojawił się wirus. Zapewnił jednocześnie, że przygotowujemy się na ewentualność zamykania w pomieszczeniach drobiu z wolnego wybiegu.

- Zrobimy wszystko, aby przerwać transmisje wirusa – powiedział minister Grzegorz Puda.

Dyrektor Instytutu Krzysztof Niemczuk poinformował, że trwają intensywne badania w celu określenia źródła pochodzenia wirusa, a wyniki powinny być znane w ciągu kilku najbliższych dni.

Trzecia choroba zakaźna, o której była mowa na dzisiejszej konferencji to ASF.

– Zleciłem przegląd w zakresie przestrzegania zasad bioasekuracji przede wszystkim dużych gospodarstw – powiedział minister i dodał, że – pracujemy nad przepisami dotyczącymi bioasekuracji, które muszą być dostosowane do specyfiki, rozmiaru i technologii chowu w gospodarstwach, bo tylko wówczas będzie ona skuteczna.

Minister Grzegorz Puda podkreślił, że nie bez znaczenia jest również rola i świadomość właścicieli stad i pracowników gospodarstw.

- W kwestii  dzików będę wnioskować o ograniczenie pogłowia dzików zwłaszcza, że poza zagrożeniem zakażeń są także skargi pochodzące od rolników na duże szkody jakie robią te zwierzęta w uprawach – poinformował szef resortu rolnictwa.

Minister Rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorz Puda zwrócił się ponadto do Ministra Zdrowia o wyrażenie zgody na możliwość organizowania polowań zbiorowych, ale tylko w zakresie polowań na dziki.

Główny lekarz weterynarii Bogdan Konopka przedstawił działania Inspekcji Weterynaryjnej. Poinformował, że w tym roku stwierdzono 3600 przypadków ASF u dzików i 103 ogniska. Zapewnił, że cały czas trwają poszukiwania padłych dzików, aby maksymalnie ograniczyć możliwości rozszerzania się choroby.

- Trwają czynności związane z ustaleniem źródła wystąpienia ogniska grypy ptaków – powiedział szef inspekcji weterynaryjnej.

Główny lekarz weterynarii Bogdan Konopka zwrócił uwagę, że ognisko wystąpiło w bardzo dużym, nowoczesnym obiekcie składającym się z 14 budynków, w których prowadzony jest chów wolierowy.

Poinformował również o podjętych jeszcze w maju br. działaniach związanych z określeniem wytycznych w zakresie kontroli ferm zwierząt futerkowych. Skontrolowanych zostało 280 ferm z ogólnej ich liczby 840.

Zdjęcia (6)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
26.11.2020 14:16 Sławomir Mucha
Pierwsza publikacja:
26.11.2020 13:42 Sławomir Mucha
{"register":{"columns":[]}}