W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Nalewka wiśniowa z Dobrzankowa

04.06.2019

Produkt wpisany na listę produktów tradycyjnych w dniu 2019-05-31 w kategorii Napoje w woj. mazowieckim.

Nalewka wiśniowa z Dobrzankowa

Wygląd:

Płynna, jednorodna nieco zawiesista ciecz, pozostawiająca ślady na ściankach naczynia

Kształt:

Przyjmuje kształt naczynia

Rozmiar:

Wielkość zależna od naczynia, butelki lub karafki

Barwa:

Barwa ciemnoczerwona

Konsystencja:

Ciecz lekko lepka

Smak:

Smak wiśniowy, słodki, lekko gorzkawy

Tradycja:

Tradycja przyrządzania nalewek znana jest od czasów starożytnych. W średniowieczu z wyrobu likworów słynęli alchemicy oraz mnisi, dla których produkcja trunków dzięki przyklasztornym sadom, stała się źródłem dochodów. W Polsce zakonną tradycję przyswoiła sobie szlachta. W polskich domach nalewki produkowane były w różnych odmianach, stosując rozmaite receptury. Trunki sporządzano dla „zdrowotności” ducha i przyjemności. Różnorodność smaków i aromatów odpowiadała bogactwu łąk, lasów i sadów znajdujących się w pobliżu gospodarstw.

Dobrzankowo to wieś położona w województwie mazowieckim w powiecie przasnyskim. Większość gospodarstw na tym terenie ma swoje własne sady, gdzie najczęściej rosnącym drzewem jest wiśnia. Położenie wsi Dobrzankowo jest gwarancją wysokiej jakości pozyskiwanych owoców. Ma na to wpływ specyficzny klimat, jaki powstaje dzięki bliskości sąsiedztwa łąk, pól oraz rzeki Węgierki.

Do produkcji wiśniowej nalewki z Dobrzankowa gospodynie zbierają owoce na przełomie lipca i sierpnia. Popularną w tym regionie odmianą wiśni są tzw. sokówki
o ciemnoczerwonej barwie (prawie czarnej), posiadające silne właściwości barwiące.
Owoce są drobne, ale charakteryzuje je doskonały smak. Umyte wiśnie wsypuje się do wyparzonego słoja lub gąsiora i zasypuje cukrem w celu fermentacji. Po 3 tygodniach zlewa się sok z wiśni i dodaje 1 litr 95% spirytusu. W celu przygotowania syropu, pozostałe owoce po zlaniu soku zasypywane są 1 kg cukru i zalewane ½ litra 40% wódki. Słój z syropem pozostawia się na około 2 tygodnie raz na jakiś czas wstrząsając nim. Syrop przecedza się przez gazę i ponownie pozostawia się do sklarowania. Następnie nalew – czyli sok z wiśni połączony ze spirytusem, łączy się ze sklarowanym syropem. Po około 6 tygodniach połączone płyny filtruje się przez bibułę i przelewa do suchych, wyparzonych i szczelnie zamkniętych butelek. Tak sporządzona nalewka odstawiana jest w ciemne i chłodne miejsce gdzie, leżakuje i  dojrzewa przez około 6 miesięcy.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
04.06.2019 13:58 Iwona Chromiak
Pierwsza publikacja:
04.06.2019 13:58 Iwona Chromiak
{"register":{"columns":[]}}