W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Niech tradycja nie zaginie – Festiwal Święto Dzieci Gór

06.07.2023

– Najważniejsze, żeby przekazywać tradycje z pokolenia na pokolenie. Rozwój wsi jest bardzo ważny, a nie będzie on możliwy, jeśli nie będziemy pamiętali o tym, z czego wyrośliśmy – podkreślił minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus podczas dzisiejszej konferencji prasowej w siedzibie Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi (NIKiDW), zorganizowanej z okazji zbliżającej się 30. edycji Festiwalu Święto Dzieci Gór.

foto główne

Rola tradycji

– Chodzenie w stroju ludowym jest mi bliskie. Jestem pierwszym i jak dotąd jedynym posłem w wolnej Polsce, który przemawiał w stroju ludowym z mównicy sejmowej. Mam nadzieję, że występujący dziś zespół nie obrazi się , gdy powiem, że nasz strój opoczyński jest równie piękny – zażartował minister Telus, komentując występ zespołu dziecięcego Piecuchy, który zapewnił oprawę artystyczną dzisiejszej konferencji.

Szef resortu rolnictwa stwierdził, że bycie częścią zespołu ludowego przynosi dzieciom wiele korzyści i ma wymiar edukacyjny. Oprócz wiedzy o folklorze uczą się dyscypliny i współdziałania.

– To niezwykle ważne, żebyśmy pamiętali o swojej tradycji i byli jej wierni. Najważniejsze, żeby przekazywać tradycje z pokolenia na pokolenie. Rozwój wsi jest bardzo ważny, a nie będzie on możliwy, jeśli nie będziemy pamiętali o tym, z czego wyrośliśmy. Nie wolno nam zapominać o naszych korzeniach – podkreślił minister.

– Zapisałem sobie słowa piosenki, którą zespół wykonywał na początku. Brzmią one: Niech tradycja polska płynie, po wsze czasy nie zaginie. Myślę, że doskonale oddają one sens festiwalu – dodał szef resortu rolnictwa.

Wyrazy uznania dla organizatorów

Minister Telus wyraził swoje uznanie dla organizatorów Festiwalu Święto Dzieci Gór.

– Bardzo wam dziękuję. Wykonujecie dobrą i ważną pracę. Sam organizowałem imprezy, festyny, więc wiem, jakie to wyzwanie i odpowiedzialność. Tym większe, gdy chodzi o dzieci, a w tym wydarzeniu bierze przecież udział kilkaset dzieci z niemal całego świata – powiedział minister Telus.

Szef resortu rolnictwa zauważył, że do zadań organizatorów Festiwalu należy nie tylko opieka nad dziećmi, lecz także pokazanie im regionu i pięknej polskiej tradycji.

O Festiwalu

Uczestnikami Święta Dzieci Gór są polskie i zagraniczne zespoły folklorystyczne reprezentujące różne grupy etniczne regionów podkarpackich oraz regiony górskie wszystkich kontynentów. Tegoroczny Festiwal Święto Dzieci Gór odbędzie się od 23 do 29 lipca 2023 r. Dzieci będą koncertować w Nowym Sączu, a także na estradach plenerowych w Krynicy-Zdroju, Szczawnicy oraz Limanowej. W jubileuszowej 30. edycji imprezy  uczestniczą zespoły z kilkudziesięciu krajów z niemal całego świata i kilkaset dzieci w wieku od 7 do 14 lat. Wszystko rozpocznie pełen muzyki, śpiewu, tańca i kolorów korowód, który przejdzie zabytkowymi ulicami Nowego Sącza.

Przez 7 festiwalowych dni dzieci razem mieszkają, koncertują, jeżdżą na wycieczki, palą ogniska i spędzają jeden dzień w domach swoich polskich partnerów. Na koncert finałowy przygotowują wspólny program, stworzony z elementów kultury i obyczajów poszczególnych narodów. Taki sposób realizacji festiwalu pozwala dzieciom odnaleźć własny język komunikacji, oswoić się z różnorodnością kulturową i zawrzeć nowe przyjaźnie.

Festiwal jest realizowany od 1992 r. Jego organizatorem jest Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu. W swoich założeniach festiwal nawiązuje do przesłanek programowych Święta Gór – przedwojennej imprezy, której głównym celem była ochrona dziedzictwa kulturowego terenów podkarpackich. Obecnie festiwal jest wydarzeniem, którego znaczenie wykracza daleko poza samą ochronę i prezentację ludowej kultury.

Podczas Festiwalu organizowane są także liczne działania towarzyszące, skierowane do publiczności: wystawy, konkursy i tematyczne warsztaty plastyczne.

Uczestnicy

W dzisiejszej konferencji dotyczącej zbliżającego się Festiwalu Święto Dzieci Gór wzięli udział także dyrektor Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu Andrzej Zarych, zastępca dyrektora NIKiDW Monika Garnek-Owczarczyk, zastępca dyrektora Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego Dariusz Gawęda oraz sekretarz Rady Artystycznej 30. Międzynarodowego Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych Święto Dzieci Gór Patryk Rutkowski.

 

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}