W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Niwiskie pierogi z kapustą kiszoną

03.06.2018

Produkt wpisany na listę produktów tradycyjnych w dniu 2014-03-28 w kategorii Gotowe dania i potrawy w woj. podkarpackim.

Wygląd:

Pierogi o kształcie półkolistym o gładkiej powierzchni bez pęknięć z charakterystyczną dla tego rejonu falbanką z niewielkimi „różkami”. Na przekroju widoczne nadzienie z kapusty kiszonej otoczone ciastem.

Kształt:

Zbliżony do półokrągłego, na przekroju elipsowaty.

Rozmiar:

Około 5-6 cm długości, 3 cm szerokości i 2 cm wysokości.

Barwa:

Od jasnokremowej do kremowej, na przekroju zbliżona do szarej.

Konsystencja:

Konsystencja ciasta miękka i elastyczna, a farszu miękka i zwarta.

Smak:

Charakterystyczny dla ugotowanego ciasta pierogowego z farszem z masy kapuścianej, z dodatkiem czosnku i przypraw.

Tradycja:

Gmina Niwiska usytuowana jest w północno-zachodniej części województwa podkarpackiego w powiecie kolbuszowskim. Krajobraz tworzą rozliczne lasy, zagajniki, wydmy piaskowe, elementy stepu, tereny bagienne oraz rozległe pola uprawne i często podmokłe łąki. Długi okres wegetacyjny (210-220 dni) oraz niewielkie zanieczyszczenie środowiska sprzyjają rolnictwu i sadownictwu. Dawniej większość ludności mieszkającej w gminie Niwiska żyła nadzwyczaj skromnie, wszelkie środki do życia zdobywano ciężką pracą i wyrzeczeniami całej rodziny. Dlatego też dawna kuchnia lasowiacka na terenie gminy Niwiska oparta była na produktach, które ludność mogła wyprodukować sama (ziemniaki, zboże, kasze, sery, warzywa) lub zdobyć w okolicznych lasach (jagody, maliny, grzyby i zioła). Podkarpacka kuchnia musiała być skromna i dość tania, dlatego znaczącą rolę odgrywały w niej różnego rodzaju pierogi, w szczególności z kapustą kiszoną. „Kapustę do pierogów trzeba najpierw ugotować, a następnie drobno pokroić. Następnie sieka się i przesmaża cebulę, niektórzy dodają do niej rozgnieciony czosnek. Czosnek można też dodać bezpośrednio do ugotowanej i pokrojonej kapusty. Całość należy wymieszać, doprawić solą i pieprzem do smaku i wtedy farsz jest gotowy. Ciasto na pierogi to mieszanina mąki, ciepłego mleka, letniej wody, jajka i odrobiny soli. Wyrabia się je na stolnicy ręką, podsypując w razie potrzeby mąką. Ciasto musi być luźne, swobodne, musi odchodzić od ręki i od stolnicy. Rozwałkowuje się następnie ciasto na cieni placek i szklanką wykrawa krążki, które wypełnia się farszem. Z tej strony placka, gdzie wkłada się farsz, nie może być mąki, bo pieróg się rozlepi. Na brzegu pieroga robi się falbanki, czyli są to pierogi z wianuszkiem. Na każdy pieróg potrzeba dobrej łyżki farszu. Pieróg musi być «pęczny», ale nie za bardzo bo popęka. Pierogi wrzuca się na wrzącą wodę i gotuje kilka minut do wypłynięcia. Wyjmuje się łyżką cedzakową na stolnice i zostawia do ostygnięcia.” (Wywiad przeprowadzony z mieszkańcami gminy Niwiska). Smak tradycyjnych niwiskich pierogów z kapustą kiszoną jest tak charakterystyczny, że nie da się go pomylić ze smakiem pierogów z kapustą kiszoną z innych regionów.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
21.09.2018 10:47 Sławomir Mucha
Pierwsza publikacja:
21.09.2018 10:47 Sławomir Mucha
{"register":{"columns":[]}}