O perspektywach współpracy polsko-brytyjskiej
14.03.2024
Sekretarz stanu Jacek Czerniak spotkał się dzisiaj w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi z nową radcą-minister w Ambasadzie Wielkiej Brytanii w Warszawie Jennifer Tyldesley. Spotkanie dotyczyło stanu i perspektyw polsko-brytyjskiej współpracy w obszarze rolnictwa oraz bieżących wyzwań w sektorze rolnym.
O protestach rolników w Polsce
Sekretarz stanu Jacek Czerniak podkreślił, że w związku z trudną sytuacją rolników w Polsce i w innych krajach członkowskich, Rząd RP podejmuje wielotorowe działania na poziomie krajowym, unijnym oraz w relacjach dwustronnych z Ukrainą.
– Naszym celem jest wypracowanie rozwiązań, które będą możliwe do zaakceptowania przez wszystkie strony i przyczynią się do uspokojenia aktualnej sytuacji – zapewnił sekretarz stanu Jacek Czerniak.
Produkty rolne z Ukrainy
Wiceminister Czerniak zaznaczył, że Polska wspiera akcesję Ukrainy do UE – W tym celu musimy dostosować Wspólną Politykę Rolną do rozszerzającej się UE – powiedział sekretarz stanu.
Wiceminister podkreślił jednocześnie potrzebę uregulowania problemu nadmiernego otwarcia rynku UE na produkty rolne z Ukrainy.
– Europa musi stworzyć takie instrumenty, dzięki którym jej produkty rolno-spożywcze będą konkurencyjne. Nie możemy pozwolić sobie na dalszy spadek opłacalności produkcji rolnej w Polsce i państwach członkowskich – zaznaczył wiceminister Jacek Czerniak.
Uchwała dotycząca sankcji na produkty rolne z Rosji i Białorusi
Sekretarz stanu Jacek Czerniak poinformował, że 7 marca Sejm RP przyjął uchwałę, w której wzywa Komisję Europejską do przedłożenia propozycji sankcji, w związku z importem rosyjskiej i białoruskiej żywności oraz produktów rolnych do Unii Europejskiej. Sejm wzywa również Radę UE i Parlament Europejski do podjęcia działań chroniących wrażliwe sektory rynku unijnego przed nadmiernym importem z Ukrainy.
Ustalenia
Strony polska i brytyjska zadeklarowały gotowość do dalszej, intensywnej współpracy na poziomie politycznym i eksperckim.
Rynek brytyjski dla polskich produktów rolno-spożywczych
Wielka Brytania jest strategicznym partnerem handlowym Polski w obrocie towarami rolno-spożywczymi. Wolumen polsko-brytyjskiej wymiany handlowej produktami rolno-spożywczymi jest wysoki i nadal rośnie. Wielka Brytania jest drugim największym odbiorcą polskiej żywności. W 2023 roku wartość eksportu towarów rolno-spożywczych na rynek brytyjski wzrosła o 14 proc. w stosunku do 2022 r. i wyniosła 4,2 mln EUR. Rośnie również import brytyjskich produktów rolno-spożywczych do Polski – w 2023 roku wyniósł blisko 517 tys. EUR – to wzrost o 4,4 proc. w stosunku do 2022 roku.