Ognisko pryszczycy w Niemczech – działania podejmowane przez polskie służby weterynaryjne
14.01.2025
Informujemy, że w związku z sytuacją epidemiologiczną w Niemczech polskie służby weterynaryjne podejmują szeroko zakrojone działania prewencyjne. Wdrożone zostały rygorystyczne kontrole transportów zwierząt wrażliwych na chorobę wjeżdżających na terytorium Polski oraz procedury informacyjno-komunikacyjne dotyczące zagrożenia w stosunku do hodowców świń i przeżuwaczy, przemysłu mięsnego oraz lekarzy wolnej praktyki w Polsce. Wdrożono również ścisłą współpracę z organami władz weterynaryjnych Niemiec oraz z Komisją Europejską.
Podjęte działania
11 stycznia 2025 r. w Głównym Inspektoracie Weterynarii zwołano sztab kryzysowy, a w Szczecinie, Zielonej Górze i Wrocławiu zwołano wojewódzkie zespoły zarządzania kryzysowego i postawiono w stan gotowości Wojewódzkie Inspektoraty Weterynarii.
Ponadto wprowadzono rygorystyczne kontrole transportów zwierząt wrażliwych na chorobę wjeżdżających na terytorium Polski. Kontrole prowadzą Policja, Straż Graniczna, Inspekcja Transportu Drogowego oraz Krajowa Administracja Skarbowa, we współpracy z Inspekcją Weterynaryjną.
W stan gotowości postawiono również laboratorium Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach – może ono wykonać badania w kierunku pryszczycy.
Zinwentaryzowano sprzęt i urządzenia konieczne do działań związanych ze zwalczaniem pryszczycy w Polsce.
Przypadek pryszczycy w Niemczech
10 stycznia 2025 r. niemieckie służby weterynaryjne poinformowały o stwierdzeniu pierwszego od 37 lat przypadku pryszczycy u trzech wołów domowych (water Buffalo; Bubalus bubalis), utrzymywanych hobbystycznie w gospodarstwie liczącym łącznie 14 sztuk zwierząt. Gospodarstwo zlokalizowane jest w odległości około 70 km od granicy z Polską, w gminie Hoppegarten, w powiecie Maerkisch-Oderland, kraj związkowy Brandenburgia.
Władze Brandenburgii wprowadziły 72-godzinny zakaz przemieszczeń zwierząt. Zakaz obowiązuje od 11 stycznia. Wyznaczono również obszary objęte ograniczeniami: zapowietrzony - w promieniu 3 km od ogniska oraz zagrożony - w promieniu 10 km wokół ogniska. Ponadto rozpoczęto dochodzenie epidemiologiczne aby ustalić źródła choroby, a w promieniu 1 km uśmiercono wszystkie zwierzęta z gatunków wrażliwych.
Pryszczyca
Pryszczyca jest zakaźną i zaraźliwą chorobą wirusową zwierząt parzystokopytnych domowych oraz dzikich. Na zakażenie najbardziej wrażliwe jest bydło, następnie świnie, owce i kozy. Kraj, w którym wystąpi pryszczyca ma obowiązek likwidacji stad, w których stwierdzono zakażenia. W związku z tym jest narażony na bardzo duże straty ekonomiczne w przemyśle mięsnym oraz w hodowli.
Niezbędne informacje
Wszystkie informacje dotyczące pryszczycy, dróg zakażenia, ochrony zwierząt przed chorobą, objawów i przebiegu choroby, zasad jej monitoringu i zwalczania oraz przepisów prawnych związanych z pryszczycą są dostępne pod adresem.
Również pod tym linkiem można pobrać plik z informacjami Głównego Lekarza Weterynarii dla posiadaczy bydła, owiec, kóz, świń oraz innych zwierząt parzystokopytnych nt. pryszczycy.