W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ogórki kiszone z Rogowa

03.06.2018

Produkt wpisany na listę produktów tradycyjnych w dniu 2016-03-09 w kategorii Produkty Warzywa i owoce w woj. łódzkim.

Wygląd:

Podłużne ogórki o różnej wielkości, w przekroju widoczne komory nasienne.

Kształt:

Podłużny, cylindryczny.

Rozmiar:

Długość od 6 cm do 10 cm, średnica w przekroju od 2 cm do 4 cm.

Barwa:

Zewnętrzna oliwkowa z widocznymi jaśniejszymi prążkami, w przekroju barwa wyraźnie jaśniejsza z odcieniami zieleni i żółtego.

Konsystencja:

Ogórki jędrne, soczyste, lekko chrupiące.

Smak:

Kwaśny, lekko słony z wyczuwalnym posmakiem czosnku, kopru i chrzanu.

Tradycja:

Gmina Rogów położona jest w powiecie brzezińskim w województwie łódzkim. Jest gminą o charakterze typowo rolniczym i sadowniczym, gdzie od dawna mieszkańcy trudnią się uprawą warzyw gruntowych, w tym ogórków. Jednym ze sposobów zagospodarowania dużej ilości ogórków, a także przygotowania zapasów na okres zimowy było ich odpowiednie kiszenie. Przepis na przygotowywanie ogórków kiszonych przekazywany był ustnie przez gospodynie z terenu gminy Rogów podczas różnych spotkań czy warsztatów organizowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich. „Do zakwaszenia wybieram ogórki jędrne, raczej długie i proste, żeby były kształtne, wybieram takie ogórki żeby lepiej się układały” (Wywiad przeprowadzony z mieszkańcami gminy Rogów). Na początku w słoje układane są przyprawy takie jak: chrzan, czosnek, koper (łodygi z baldachem), liście z wiśni, czarnej porzeczki oraz orzecha włoskiego, dzięki którym ogórki uzyskują odpowiednią kruchość i barwę. Następnie oczyszczone ogórki układane są dość ścisło, warstwowo, a wszystko zalewane jest wcześniej przygotowaną zalewą z wody i soli. Słoje są szczelnie zamykane i odstawiane na około 4 dni do pomieszczenia w temperaturze pokojowej, a następnie przenoszone są do chłodniejszego i ciemniejszego pomieszczenia, np. piwnicy. „Ogórki kiszone z Rogowa zaliczam do pożywienia zarówno codziennego, niedzielnego i także postnego. Ogórki kiszone z Rogowa są u mnie dodatkiem do potraw, wykorzystuję je bardzo często do wykonywania innych potraw” (Wywiad przeprowadzony z mieszkańcami gminy Rogów).

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
09.10.2018 11:48 Sławomir Mucha
Pierwsza publikacja:
09.10.2018 11:48 Sławomir Mucha
{"register":{"columns":[]}}