Opracowania i publikacje dotyczące gospodarowania wodą w rolnictwie
-
Kodeks dobrych praktyk wodnych w rolnictwie
Zrównoważone i solidarne gospodarowanie wodą jest wielkim wyzwaniem w naszym kraju w warunkach pogłębiającego się niedoboru zasobów wodnych, dotykającego również obszarów wiejskich i rolnictwa. Gospodarstwa domowe, gospodarstwa rolne i społeczności lokalne z jednej strony są odbiorcami krajowej polityki w zakresie gospodarowania wodą, z drugiej zaś mają wpływ na stosunki wodne i gospodarowanie wodą. Różne zadania dot. zrównoważonego i solidarnego gospodarowania wodą powinny być realizowane na różnych poziomach. W istotnej części mogą i powinny być one udziałem rolników i społeczności lokalnych na obszarach wiejskich - z korzyścią w postaci zabezpieczenia zasobów wodnych zarówno lokalnie, jak i w całym naszym kraju, co jest warunkiem bezpiecznego rozwoju całej Polski, rolnictwa i wspólnot lokalnych. Woda jest zasobem strategicznym, nie tylko dla gospodarstw domowych, ale i wszystkich gałęzi gospodarki oraz bezpieczeństwa żywnościowego Polski.
Celem opracowania jest przedstawienie dobrych praktyk zarządzania wodą na poziomie gospodarstwa, pola i gminy.
Do pobrania:
https://www.gov.pl/web/rolnictwo/kodeks-dobrych-praktyk-wodnych-w-rolnictwie
-
Kodeks dobrych praktyk wodnych w ogrodnictwie
Oszczędne gospodarowanie wodą jest obecnie bardzo ważne, a szczególnego znaczenia nabierze w przyszłości, kiedy wzrost populacji zmusi nas do zwiększenia produkcji żywności. Dlatego strategiczna jest ochrona zasobów wodnych. Należy podjąć wszelkie możliwe działania, aby racjonalnie korzystać z wody. Optymalizacja nawadniania roślin to połączenie nowych możliwości technicznych systemów nawodnieniowych, nowoczesnej diagnostyki nawadniania oraz stosowania automatycznych systemów sterujących.
Kodeks dobrych praktyk wodnych w ogrodnictwie to zbiór informacji i zaleceń, które są przydatne w specyficznych warunkach gospodarstw ogrodniczych w zakresie ochrony wody oraz jak najbardziej oszczędnego jej użytkowania podczas nawadniania roślin.
Do pobrania:
https://www.gov.pl/web/rolnictwo/kodeks-dobrych-praktyk-wodnych-w-ogrodnictwie
-
Gospodarowanie wodą w rolnictwie w obliczu susz
Konieczność zatrzymywania wody w ramach retencji w zbiornikach rzecznych, jeziorach, stawach, a także tej najważniejszej dla rolnictwa, w glebie na wszystkich polach, jest na najbliższe lata zadaniem priorytetowym. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, we współpracy z instytutami naukowymi, przygotowało poradnik, jak chronić wodę w rolnictwie. Wiedzę i umiejętności poprawnej uprawy gleb, doboru gatunków i odmian roślin uprawnych, prostych budowli hydrotechnicznych chcemy przekazać w sposób możliwie najprostszy i zrozumiały.
Do pobrania:
https://www.gov.pl/web/rolnictwo/gospodarowanie-woda-w-rolnictwie-w-obliczu-susz
-
Inwestycje w systemy nawadniające w gospodarstwie rolnym. Przewodnik dla rolnika.
Inwestycje w nawadnianie w gospodarstwie rolnym mogą obejmować szereg przedsięwzięć – od wykonania studni po budowę nawodnień w systemie ciśnieniowym. Wszystkie one – w zależności od wielkości i rodzaju – wymagają innych dokumentów, w oparciu o różne przepisy prawne. Zanim przystąpimy do kompletowania niezbędnych dokumentów zastanówmy się jaka inwestycja będzie najbardziej efektywna kosztowo dla gospodarstwa – to pomoże skierować kroki do właściwych urzędów i uzyskać odpowiednie dokumenty.
Do pobrania:
https://www.gov.pl/web/rolnictwo/-inwestycje-w-systemy-nawadniajace-w-gospodarstwie-rolnym-przewodnik-dla-rolnika
-
Innowacyjne metody gospodarowania zasobami wody w rolnictwie
Jednym z ważniejszych utrudnień, które dotykają̨ polskie rolnictwo jest niedobór wody. Następujące w przyrodzie zmiany klimatyczne są coraz bardziej odczuwalne w tym sektorze, a to właśnie rolnictwo jest największym konsumentem wody - wykorzystuje około 70% światowych zasobów.
-
Poradnik adaptacji do zmian klimatu poprzez małą retencję i ochronę̨ bioróżnorodności
Zadania jakie stawia klimatyczna przyszłość przed jednostkami samorządu terytorialnego oraz mieszkańcami poszczególnych regionów kraju powinny skupiać się̨ na kompleksowych rozwiązaniach, sprzyjających zarówno łagodzeniu negatywnych skutków zmian klimatu, jak i adaptacji do nich. Wyzwaniem jest fakt, że działania adaptacyjne muszą jednocześnie uwzględniać zarówno susze, jak i powodzie. Zmiana rytmu opadów wymusza na nas konieczność zmiany dotychczasowego podejścia do gospodarowania zasobami wodnymi. Priorytetem jest budowa systemów retencjonowania wód opadowych, a kluczem do sukcesu poprawa retencji dolinnej, ograniczenie spływu powierzchniowego w zlewniach rolniczych i zurbanizowanych i zachowanie różnorodności biologicznej, która jest naturalnym buforem łagodzenia zmian klimatu.
Do pobrania: http://www.malaretencja.pl/images/publikacje/ZIELONA%20AKCJA%20poradnik%20POIŚ.pdf