W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pączki tradycyjne

03.06.2018

Produkt wpisany na listę produktów tradycyjnych w dniu 2016-10-14 w kategorii Wyroby piekarnicze i cukiernicze w woj. łódzkim.

Wygląd:

Kule z ciasta drożdżowego z różanym nadzieniem.

Kształt:

Okrągły, nieregularny.

Rozmiar:

Kula o średnicy od 7 cm do 10 cm.

Barwa:

Zewnętrzna brązowo-złocista z jasnobrązową obwódką. W przekroju barwa od jasnej przez kremową do żółtej z widocznym czerwonym nadzieniem.

Konsystencja:

Zwarta, elastyczna i sprężysta.

Smak:

Słodkie ciasto drożdżowe z konfiturą różaną. Zapach drożdży oraz rozgrzanego smalcu.

Tradycja:

Gmina Rogów mimo dość intensywnego rozwoju z uwagi na budowę linii kolejowej, zachowała charakter typowo rolniczy z dużą ilością gospodarstw z produkcją roślinną, zwierzęcą, a także gospodarstwami sadowniczymi. Gospodynie na tym terenie do przygotowywania potraw oraz wypieków wykorzystywały surowce z własnych gospodarstw, a receptury pozyskiwały na kursach gotowania. Znane i lubiane od wielu lat na terenie gminy są przygotowywane na różne okazje pączki tradycyjne. Dzięki surowcom do ich przygotowania pozyskiwanym z terenów nieskażonych intensywnym rozwojem przemysłowym, wyróżniają się jakością oraz słodkim smakiem i aromatem. Pierwszym etapem przygotowania pączków jest wyrób rozczynu z drożdży, mleka i mąki. Wyrobione ciasto pozostawiane jest w ciepłym miejscu, najlepiej pod przykryciem do wyrośnięcia. Z wyrośniętego ciasta formowane są kule i nadziewane różaną konfiturą. Następnie układane są na drewnianej stolnicy i pozostawiane do kolejnego wyrośnięcia. Tak wyrośnięte pączki smażone są na smalcu w odpowiedniej temperaturze. Smak tradycyjnych pączków z konfiturą, która jest wytwarzana z płatków dzikiej róży można spróbować na cyklicznych imprezach, które odbywają się na terenie gminy Rogów, a także na dorocznym jarmarku wojewódzkim. Pączki tradycyjne są bardzo często elementem promocji regionu podczas lokalnych jak i regionalnych przedsięwzięć kulturalnych. „Kiedyś zimą robiło się najwięcej pączków. Robię również na ostatki w karnawale, na uroczystości rodzinne, w tłusty czwartek” (Wywiad przeprowadzony z mieszkańcami gminy Rogów).

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
09.10.2018 12:39 Sławomir Mucha
Pierwsza publikacja:
09.10.2018 12:39 Sławomir Mucha
{"register":{"columns":[]}}