Paska Bukowińska (Pascha, Chleb Bukowiński)
03.06.2018
Produkt wpisany na listę produktów tradycyjnych w dniu 2006-04-24 w kategorii Wyroby piekarnicze i cukiernicze w woj. lubuskim.
Wygląd:
Ciasto w kształcie walca; jako paska wielkanocna – bardziej strojna (warkoczyki, kogutki, ptaszki, itp.), jako chleb do błogosławieństwa młodej pary – skromniejsza, bez ozdób, po środku z otworem na sól
Kształt:
Kształtem zewnętrznym przypomina walec;
Rozmiar:
Średnica – ok. 25 cm;
Barwa:
Upieczone na złoty kolor;
Konsystencja:
Puszysty i sprężysty miękisz
Smak:
Pszennego, drożdżowego pieczywa
Tradycja:
Paska Bukowińska (Pascha, Chleb Bukowiński) jest tradycyjnym wypiekiem górali czadeckich, którzy w XIX wieku wyemigrowali na wschód Karpat do Bukowiny Rumuńskiej. W latach 1945-1946 górale czadeccy wrócili w ojczyste strony i osiedlili się w zwartych grupach na Ziemiach Odzyskanych. Kontynuują oni tradycje regionalne i folklor swoich ojców, dziadów i pradziadów. Paska jako chleb weselny służący do błogosławieństwa pary młodej znajduje się na zdjęciach rodzinnych sprzed ponad 50 lat. W protokołach „Konkursu na ludowe pieczywo artystyczne” organizowanego od wielu lat przez Żagański Pałac Kultury, wypiek ten pojawił się w latach 70. ubiegłego stulecia. W maju 1978 roku góralki prezentowały paski podczas imprezy „Wiosna nad Nysą – 78” w Gubinie. Do dzisiaj gospodynie wypiekają je na święta oraz wesela w swojej wsi (Wichów, Stanów gm. Brzeźnica). Aby tradycja ta nie została zapomniana, cały proces począwszy od przygotowania ciasta, przez wypiek, po degustację, przedstawicielki górali czadeckich prezentują w Muzeum Etnograficznym w Ochli (koło Zielonej Góry) podczas corocznego „Żniwowania”.
- Ostatnia modyfikacja:
- 18.07.2018 11:20 Sławomir Mucha
- Pierwsza publikacja:
- 18.07.2018 11:20 Sławomir Mucha