W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Paszteciki gwdowskie

03.06.2018

Produkt wpisany na listę produktów tradycyjnych w dniu 2016-09-06 w kategorii Wyroby piekarnicze i cukiernicze w woj. zachodniopomorskim.

Paszteciki gwdowskie

Wygląd:

Ciasto drożdżowe z farszem z grzybów i kapusty.

Kształt:

Dość regularny, zbliżony do rombu lub też równoległoboku.

Rozmiar:

Waga jednego pasztecika około 25-30 gram.

Barwa:

Zewnętrzna złocista, lekko pastelowa, zarumieniona, spód zapieczony.

Konsystencja:

Ciasto stałe, zwarte i pulchne. Farsz miękki.

Smak:

W nadzieniu czuje się dużą ilość grzybów z cebulą wraz z delikatną nutą kapusty kiszonej.

Tradycja:

Tradycja wytwarzania na terenie województwa zachodniopomorskiego pasztecików z kapustą i grzybami, opartych na zapiekanym cieście drożdżowym, sięga lat 50-tych/60-tych XX wieku: „Od kiedy pamiętam bardzo często mama przygotowywała właśnie paszteciki. Według mnie, już od początku lat 50. XX w. paszteciki te były wyrabiane na terenie obecnego Województwa Zachodniopomorskiego” (Wywiad przeprowadzony z mieszkańcami Gwdy Wielkiej). Od ponad 60 lat paszteciki przygotowywane są przede wszystkim w okresie świątecznym, na Boże Narodzenie, czy na Wielkanoc. Receptura i tajniki wypiekania pasztecików przekazywane są następnym pokoleniom tak, aby już od najmłodszych lat poznali ich historię i sposób wytwarzania. „Wszystkie produkty pochodzą z dobrze mi znanych naturalnych źródeł. Jajka kupuję od znajomej, która hoduje swoje kury. Mąkę kupuje w sklepie. Ważne żeby to była mąka dobrej jakości. Na farsz składają się: grzyby leśne, których w naszym rejonie nie brakowało, kapustę zaś sama kiszę każdego roku” (Wywiad przeprowadzony z mieszkańcami Gwdy Wielkiej). Na początku, aby przygotować paszteciki, trzeba szybko wyrobić ciasto i schłodzić je. Następnie przygotować farsz z grzybów, cebuli i kiszonej kapusty. Farsz należy układać na uformowanych z ciasta wstęgach, które należy dokładnie skleić. Wstęgi pokroić na poszczególne paszteciki. Piec 20 minut, w nagrzanym piekarniku. Paszteciki gwdowskie prezentowane są na różnego rodzaju konkursach, wystawach, jarmarkach i dożynkach.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
14.04.2020 15:04 Iwona Chromiak
Pierwsza publikacja:
16.07.2018 14:18 Sławomir Mucha
{"register":{"columns":[]}}