Pasztet z karpia z Sierskowoli
03.06.2018
Produkt wpisany na listę produktów tradycyjnych w dniu 2017-11-08 W kategorii Produkty rybołówstwa W województwie woj. lubelskim
Wygląd:
Wyrób rybny z przyrumienioną, lekko chropowatą powierzchnią, na przekroju widoczne zmielone kawałki ryby, marchewki oraz natki pietruszki.
Kształt:
Prostopadłościan, na przekroju prostokątny.
Rozmiar:
Prostopadłościan o długości ok. 23 cm, szerokości ok. 10 cm oraz wysokości ok. 5 cm.
Barwa:
Zewnętrzna brązowa, brzegi beżowe. Na przekroju szaro-beżowa z widocznymi pomarańczowymi fragmentami marchewki oraz zielonej natki pietruszki.
Konsystencja:
Zwarta, miękka.
Smak:
Delikatny, z wyraźną nutą ryby, warzyw i przypraw.
Dodatkowe Informacje:
Tradycja:
Tereny Ryk, do których od roku 1882 zaliczano folwarki takie jak Ryki, Julin, Sierskowola, posiadały liczne zbiorniki wód stojących i spływających. Obszary wodne na tych terenach zajmowały nawet do 500 mórg całego obszaru, które stanowiły podstawę do prowadzenia gospodarstw rybackich. W 1836 r., gdy wieś Ryki stała się własnością Jana hr. Jezierskiego, został zapoczątkowany rozwój gospodarki rybackiej, w wyniku czego powstało 31 stawów o powierzchni 301 ha lustra wody. W przewodniku W. Świątkowskiego pt. „Podlasie – Piąta wycieczka po kraju” z roku 1929 napisano: „Na granicy działów wodnych Wieprza i Wisły w obszernej kotlinie długim pasem ciągną się liczne stawy, znakomicie urządzone. To Ryki, stolica karpia, słynne rybołówstwo, największe w Polsce”. Obecnie w Sierskowoli znajdują się dwa karpiowe stawy oraz młyn wodny. Ze względu na dużą podaż karpia w Sierskowoli i okolicach zaczęto szukać różnych sposobów wykorzystania tej ryby w kuchni. Jednym z popularnych przepisów z XX w. okazał się łatwy w wykonaniu pasztet z karpia. Przepis na pasztet powstał w wyniku modyfikacji słynnego przepisu na kotlety rybne Lucyny Ćwierczakiewiczowej. Zmodyfikowały go oraz ulepszyły kobiety z Koła Gospodyń Wiejskich w Sierskowoli, które zbierały się na spotkaniach, na których eksperymentowały kulinarnie. Pewnego razu kobiety przygotowując kotlety rybne według popularnego przepisu, masę rybną włożyły do foremki i zapiekły w piecu chlebowym. Taki eksperyment dał początek popularnemu w gminie pasztetowi z karpia. W latach osiemdziesiątych kobiety z Koła Gospodyń Wiejskich jeszcze bardziej ulepszyły pasztet dodając do masy rybnej marchewkę i natkę pietruszki. Z uwagi na fakt, że stanowił on często potrawę postną, dodawane do niego warzywa miały za zadanie wzbogacić postną kuchnię. Początkowo pasztet był podawany wyłącznie w domach członkiń KGW Sierskowola, jednak z czasem był serwowany na różnych imprezach okolicznościowych w regionie.
- Ostatnia modyfikacja:
- 02.07.2018 21:55 administrator gov.pl
- Pierwsza publikacja:
- 02.07.2018 21:55 administrator gov.pl