W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pasztet z karpia z żurawiną z Bełżca

06.03.2024

W dniu 22 lutego 2024 r. na Listę Produktów Tradycyjnych zostały wpisane w kategorii: gotowe dania i potrawy: „Pasztet z karpia z żurawiną z Bełżca”.

Pasztet z karpia

Wygląd (zewnętrzny i na przekroju)                   

Pasztet pieczony w formie, z wierzchu lekko przypieczony; na przekroju widoczne zwarte mięso ryby z dodatkiem żurawiny

Kształt (zewnętrzny i na przekroju)

Kształt prostokąta

Wielkość

W zależności od formy, w której jest pieczony, zazwyczaj masa ok. 400 g

Barwa (zewnętrzna i na przekroju)

Barwa zewnętrzna brązowo-złota; na przekroju barwa ciemnobeżowa z kawałkami bordowej żurawiny

Konsystencja, „wrażenie w dotyku”

Pasztet miękki, ale zwarty

Smak i zapach

Smak karpia przeplatany ze słodyczą żurawiny

Zapach rybny, ziołowy

Tradycja, pochodzenie oraz historia produktu rolnego, środka spożywczego lub napoju spirytusowego

W okolicach Bełżca wykorzystanie karpia jako surowca do pasztetu zostało zapoczątkowane wiele lat temu, a miało to związek z występowaniem w okolicy gospodarstw rybackich, w których było dużo ryb i szukano nowego pomysłu na ich zagospodarowanie.

Mieszkańcy Bełżca i okolic od początku przyrządzania pasztetu z karpia przykładają bardzo dużą wagę do surowców, z których jest wyrabiany. Tutejsze ryby dokarmiane są jedynie zbożem, co owocuje ich wybornym smakiem. Mieszkańcy od pokoleń czerpali korzyści ze swojego bogactwa rybnego. Karp był nie tylko powszechną rybą, ale również nieodłącznym elementem kulinarnym i dietetycznym ich codziennego życia.

Pasztet z karpia z żurawiną z Bełżca ma delikatny i niepowtarzalny smak, jest lekko słodkawy przez żurawinę. Pierwszym etapem przygotowania pasztetu z karpia jest upieczenie karpia pokrojonego w dzwonka wraz z cebulą, czosnkiem i ziołami. Następnie obrane mięso z karpia mieli się wraz z ugotowaną ciecierzycą i jajami na twardo i żurawiną. Całość przyprawia się solą i pieprzem i dokładnie wyrabia na jednolitą masę. Tak przygotowaną masę przekłada się do foremek i wypieka przez 30 minut w temperaturze 190 stopni Celsjusza.

Mieszkańcy Bełżca, ze względu na łatwy dostęp do głównego surowca pasztetu, czyli karpia, bardzo często go przygotowują. Pasztet z karpia z żurawiną jest nieodłącznym elementem wszystkich świąt oraz różnych spotkań rodzinnych w wielu domach na terenie gminy Bełżec.

{"register":{"columns":[]}}