Pierniki żywieckie
03.06.2018
Produkt wpisany na listę produktów tradycyjnych w dniu 2009-06-24 W kategorii Wyroby piekarnicze i cukiernicze w województwie śląskim
Wygląd:
Pierniki w różnorodnych formach wykonane z brązowego ciasta piernikowego.
Kształt:
Uzależniony od kształtu formy użytej do wytworzenia piernika.
Rozmiar:
W zależności od formy.
Barwa:
Barwa zewnętrzna: brązowa, czerwona, biała, zielona. Niektóre pokryte brązowym lukrem. Bogate kolorowe dekoracje lukrowe. Na przekroju kolor jasny, brązowy, charakterystyczny dla ciasta piernikowego.
Konsystencja:
Zarówno piernik jak i naniesione na jego powierzchnię dekoracje są twarde w dotyku.
Smak:
Smak lekko słodki z wyczuwalnym dodatkiem przypraw korzennych. Zapach korzenny, specyficzny aromat piernikowy.
Dodatkowe Informacje:
Tradycja:
Materiały źródłowe oraz drewniane snycerskie formy piernikarskie znajdujące się w zbiorach Muzeum Miejskiego w Żywcu dowodzą, że żywieckie piernikarstwo sięga korzeniami co najmniej XIX wieku. Związane było z działalnością cechową, prawdopodobnie z wyrobem pierników (wytłoczonych z form snycerskich), z których wywodzą się popularne do dzisiaj pierniki odpustowe i jarmarczne. Miasto Żywiec jest wymieniane w kronikach jako jeden ze znaczących ośrodków piernikarstwa południowej Polski, obok takich miast jak Kraków, Tarnów czy Rzeszów. W czasie II wojny światowej wyrób pierników został wstrzymany przez Niemców, a po wojnie piernikarze wznowili swoją produkcję. Niestety na skutek rygorystycznych przepisów administracyjnych oraz braku następców w rzemiośle piernikarstwo żywieckie upadło. Utrzymały się tylko dwa warsztaty, w tym jeden przetrwał do czasów obecnych i nadal wytwarza pierniki wg starej, niezmienionej receptury (Informacja zaczerpnięta z dokumentów Muzeum Miejskiego w Żywcu).
- Ostatnia modyfikacja:
- 02.07.2018 22:22 administrator gov.pl
- Pierwsza publikacja:
- 02.07.2018 22:22 administrator gov.pl