Pierogi ruskie z Chrząstawy
03.06.2018
Produkt wpisany na listę produktów tradycyjnych w dniu 2013-10-21 w kategorii Gotowe dania i potrawy w woj. dolnośląskim.
Wygląd:
Pieróg o kształcie półkolistym z charakterystyczną falbanką w miejscu zlepienia. Na przekroju widoczne nadzienie otoczone warstwą ciasta.
Kształt:
Półkolisty.
Rozmiar:
Waga ok. 30 g, długość ok. 8 cm, wysokość ok. 2 cm.
Barwa:
Kremowa, nadzienia beżowa z widocznymi kawałkami boczku i cebuli.
Konsystencja:
Stała.
Smak:
Gotowanych ziemniaków z wyrazistym serem, smażonym boczkiem, cebulą oraz przyprawami.
Tradycja:
Tradycję przygotowywania pierogów z nadzieniem z ziemniaków i sera, zwanych potocznie ruskimi, na Dolnym Śląsku zapoczątkowali osadnicy, którzy po II wojnie światowej przybyli z Kresów południowo-wschodnich. Ich kuchnia wyróżniała się upodobaniem m.in. do potraw mącznych, w tym także pierogów. „Ważną pozycję w jadłospisie tej grupy (ludność zabużańska) zajmowały dania mączne: (…) pierogi nadziewane ziemniakami z serem” (A. Hołubecka-Zielnicowa, „Proces społecznej adaptacji i integracji ludności napływowej na dolnym Śląsku na przykładzie wsi Dziadowa kłoda w powiecie Synowskim” [w:] „Prace i Materiały Etnograficzne”, Wrocław 1970). Pierogi ruskie z Chrząstawy przygotowywane są niezmiennie według tej samej tradycyjnej receptury. Do ich przyrządzenia wykorzystywane są surowce z lokalnych gospodarstw – mąka pszenna, najczęściej tortowa; jajka od kur z wolnego wybiegu; twaróg, wyrabiany własnoręcznie z mleka od krów rasy czarno-białej; ziemniaki odmiany bryza lub wineta z dolnośląskich upraw; woda oraz cebula. „Wyrabia się je z mąki i wody z dodatkiem jajka. Po ręcznym wyrobieniu, ciasto rozwałkowuje się, a następnie za pomocą formy (np. szklanki) wycina się niewielkie krążki ciasta o średnicy około 10 cm, do których wkładane jest nadzienie. Brzegi ciasta skleja się wokół nadzienia. Tak przygotowane pierożki są wrzucane na gotującą się lekko osoloną wodę, w której pozostają przez kilka minut” (Komentarze do Polskiego Atlasu etnograficznego [w:] J. Bohdanowicz, „Pożywienie”). Pierogi są gotowe, gdy same wypłyną na powierzchnię wody. Tak przygotowane pierogi podawane są na gorąco, okraszone boczkiem z zeszkloną cebulą.
- Ostatnia modyfikacja:
- 16.07.2018 08:12 Sławomir Mucha
- Pierwsza publikacja:
- 16.07.2018 08:12 Sławomir Mucha