W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pierogi turowskie z soczewicą

03.06.2018

Produkt wpisany na listę produktów tradycyjnych w dniu 2009-11-05 W kategorii Gotowe dania i potrawy W województwie woj. lubelskim

Wygląd:

Pieróg wyglądem przypomina półksiężyc, na brzegu widoczna jest falbanka.

Kształt:

Półokrągły.

Rozmiar:

Średnica ok. 6-7 cm.

Barwa:

Barwa zewnętrzna biała.

Konsystencja:

W dotyku miękkie.

Smak:

Smak lekko słony, wyczuwalny charakterystyczny smak soczewicy.

Dodatkowe Informacje:

Tradycja:

Miejscowość Turów należy do gminy Kąkolewnica Wschodnia. Już od dawnych czasów, co najmniej od początków XX wieku, gmina Kąkolewnica znana była z wyrobu przeróżnych dań mącznych, zwanych tutaj pierogami. Przepisy na pierogi przekazywane były z pokolenia na pokolenie i do dnia dzisiejszego kultywuje się tę tradycję. Każda miejscowość miała swoje ulubione, z których była słynna na całą okolicę. Turów znany jest z wyrobu pierogów z soczewicą. Zgodnie z przepisem ciasto na pierogi przygotowywano z mąki, drożdży, jajka i mleka. Na farsz soczewicę gotowano i mielono. Dodawano do niej podsmażoną cebulę i przyprawiano solą i pieprzem. Ciasto cienko rozwałkowywano, wykrawano z niego koła. Na każde z nich nakładano farsz, starannie zaklejano i gotowano około 5 minut. Gotowe pierogi podawano polane tłuszczem ze skwarkami. Często stawiano je w piecyku kuchni kaflowej, aby były przez cały czas gotowe do spożycia. Można je było także wrzucać na wrzącą wodę i w ten sposób odgrzewać.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
02.07.2018 22:09 administrator gov.pl
Pierwsza publikacja:
02.07.2018 22:09 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}