Pilny Program odbudowy sektora wieprzowiny
05.08.2022
4 sierpnia 2002 r. odbyło się połączone posiedzenie Zespołów ds. opracowania strategii rozwoju sektora wieprzowiny i przetwórstwa mięsnego oraz ds. stabilizacji i wsparcia rynku mięsa wieprzowego w ramach Porozumienia Rolniczego.
Zespół ds. opracowania strategii rozwoju sektora wieprzowiny i przetwórstwa mięsnego
Posiedzenie było jednocześnie okazją do inauguracji prac Zespołu ds. opracowania strategii rozwoju sektora wieprzowiny i przetwórstwa mięsnego, którego zadaniem jest opracowanie strategii rozwoju sektora wieprzowiny i przetwórstwa mięsnego, jako elementu zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego Polaków.
Działania w celu utrzymanie produkcji trzody chlewnej
Spotkanie otworzył wicepremier Henryk Kowalczyk, który przedstawił podejmowane przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi działania mające na celu utrzymanie produkcji trzody chlewnej w Polsce, w tym dotychczasowe wsparcie dla rolników utrzymujących świnie. Szef resortu rolnictwa omówił także planowane działania m.in. w ramach przygotowanego Planu Strategicznego WPR. Wicepremier zwrócił się do uczestników spotkania z prośbą o wypracowanie i przedstawianie propozycji rozwiązań poprawiających funkcjonowanie sektora wieprzowiny.
Powołanie przewodniczącego i wiceprzewodniczącego Zespołu
Podczas posiedzenia poinformowano, że przewodniczącym Zespołu ds. opracowania strategii rozwoju sektora wieprzowiny i przetwórstwa mięsnego został mianowany sekretarz stanu, pełnomocnik rządu ds. działań związanych z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kołakowski, a funkcję współprzewodniczącego powierzono sekretarzowi stanu, pełnomocnikowi rządu ds. przetwórstwa i rozwoju rynków rolnych Norbertowi Kaczmarczykowi.
Podczas pierwszego posiedzenia członkowie Zespołów oraz zaproszeni goście przedstawili aktualne problemy, z którymi borykają się producenci świń, w tym zbyt żywca w cenie adekwatnej do wzrastających kosztów produkcji związanych z cenami nawozów, pasz i energii, zwalczaniem ASF i trudnościami w prowadzeniu produkcji w wyznaczonych strefach oraz problemami z uzyskaniem decyzji środowiskowych dla remontowanych lub nowych budynków gospodarskich.
Przewodniczący Zespołu, wiceminister Lech Kołakowski, w posumowaniu podziękował wszystkim uczestnikom spotkania za przedstawione opinie i propozycje. Stwierdził, że w dalszych pracach Zespołu rozpatrzone zostaną wszelkie wskazane przez rolników i producentów bariery dla rozwoju sektora. Zwrócił się o przekazanie do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi wszelkich propozycji, analiz i informacji, które mogą zostać wykorzystane podczas prac nad strategią. Podkreślił jednocześnie, że fundamentalną kwestią jest umożliwienie rolnikom prowadzenia produkcji na obszarach rolniczych w sposób gwarantujący stabilność takiego działania. Minister, zgadzając się z postulatami środowiska rolniczego, wskazał także na potrzebę uproszczenia procesu inwestycyjnego na takich obszarach. Sekretarz stanu podkreślił, że sektor wieprzowiny stanowi bardzo ważny segment bezpieczeństwa żywnościowego Polaków.
– Podejmujemy intensywne działania na rzecz odbudowy pogłowia świń. Przyjęty zostanie program wsparcia hodowców i producentów świń, przygotowane nowe rozwiązania prawne, pomoc Państwa. Odbudowa pogłowia świń jest racją stanu bezpieczeństwa żywnościowego. W ciągu kilku miesięcy planowane jest zakończenie prac nad programem odbudowy sektora wieprzowiny – podkreślił wiceminister Lech Kołakowski.
Kolejne posiedzenie Zespołu ds. opracowania strategii rozwoju sektora wieprzowiny i przetwórstwa mięsnego jest planowane we wrześniu bieżącego roku.
Zdjęcia (8)
- Ostatnia modyfikacja:
- 16.08.2022 14:24 Sławomir Mucha
- Pierwsza publikacja:
- 16.08.2022 14:24 Sławomir Mucha