W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Placki na sodzie

03.06.2018

Produkt wpisany na listę produktów tradycyjnych w dniu 2011-11-24 w kategorii Wyroby piekarnicze i cukiernicze w woj. kujawsko-pomorskim.

placki na sodzie

Wygląd:

Owalne, pulchne placki.

Kształt:

Owalny.

Rozmiar:

Grubość 1,5-2 cm.

Barwa:

Brązowo-złocista.

Konsystencja:

Puszysta.

Smak:

Lekko słony.

Tradycja:

Placki na sodzie wypiekane były w kujawskich domach od kilkudziesięciu lat. Nazywane były również racuchami, sodziakami, spuchlunami, bądź w niektórych regionach Kujaw byncami. Jak wspomina etnograf Dorota Kalinowska w swej publikacji „Tradycyjne pożywienie ludowe na Kujawach”, „(…) w tradycyjnym pożywieniu wiejskim należy odróżnić wyraźnie jadło codzienne od świątecznego. Na co dzień ograniczano między innymi spożycie mięsa, jaj, a posiłki były mało urozmaicone”. Placki na sodzie zaliczane były właśnie do tak zwanego jadła codziennego, wypiekane na śniadanie, obiad czy kolację. Głównym składnikiem do przygotowania placków jest soda dodawana w celu spulchnienia ciasta. Mieszana jest z mlekiem zsiadłym, mąką, solą oraz cukrem. Z przygotowanego ciasta formowane są placki, a następnie smażone na patelni, aż do uzyskania złocistego koloru. Placki można spożywać z różnymi dodatkami np. ze śmietaną, cukrem, cukrem pudrem bądź powidłami.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
21.09.2018 12:42 Sławomir Mucha
Pierwsza publikacja:
21.09.2018 12:42 Sławomir Mucha
{"register":{"columns":[]}}