Podlaskie hałuszki (zwane również: podlaskie hałoczki)
15.03.2023
W dniu 8 marca 2023 roku na Listę Produktów Tradycyjnych została wpisana w kategorii: gotowe dania i potrawy: „podlaskie hałuszki (zwane również: podlaskie hałoczki)”.
Wygląd (zewnętrzny i na przekroju)
Kluski ziemniaczane, w przekroju zwarte i zbite
Kształt (zewnętrzny i na przekroju)
Prostokątny kształt
Wielkość
Około 5 cm długości
Barwa (zewnętrzna i na przekroju)
Złocista, w środku jasna, beżowa
Konsystencja, „wrażenie w dotyku”
Zwarta i miękka
Smak i zapach
Smak charakterystyczny dla wyrobów ziemniaczanych, lekko słony. Zapach gotowanych ziemniaków z dodatkiem przysmażonej cebulki i skwarków.
Tradycja, pochodzenie oraz historia produktu rolnego, środka spożywczego lub napoju spirytusowego
Podlaskie hałuszki znane również pod nazwą podlaskie hałoczki to znana w południowo-wschodniej części województwa podlaskiego potrawa z ciasta ziemniaczanego. W kuchni podlaskiej ziemniaki są podstawą wielu dań o czym świadczy choćby dokument z Urzędu Patentowego rzeczypospolitej Polskiej z 1933 r. – złożony przez mieszkańca Michałowa (woj. podlaskie)- patent na tarkę do ziemniaków.
W niektórych podlaskich wsiach zamiast z ziemniaków gotowanych podlaskie hałuszki wyrabia się z ziemniaków surowych tarkowanych bądź z połączenia tartych ziemniaków surowych i gotowanych z dodatkiem mąki pszennej i soli. Uformowane kluski wykłada się na blachę wysmarowaną olejem i pieczone, kiedyś w piecu chlebowym lub piecu kaflowym, współcześnie w piekarniku. Upieczone, zarumienione i chrupiące kluski po wyjęciu podaje się jako osobne danie główne. W zależności od pory roku i obowiązującego postu podaje się z różnymi dodatkami: ze skwarkami i cebulką czy w czasie postu tylko z cebulą albo makiem, podawane są również z owocami.
Danie to często przygotowywane jest na potrzeby konkursów kulinarnych i festynów z tradycyjnymi daniami przez podlaskie koła gospodyń wiejskich. Obecnie są również podawane w wielu podlaskich restauracjach specjalizujących się w kuchni regionalnej.