Podmioty polskie
Polskie osoby prawne i fizyczne mogą prowadzić badania naukowe na polskich obszarach morskich bez pozwolenia. Osoby te są obowiązane do informowania dyrektora właściwego urzędu morskiego o rejonie i sposobie prowadzenia badań na 14 dni przed ich rozpoczęciem oraz o zakończeniu badań.
Jeśli badania obejmują połów żywych zasobów morza, niezbędne jest uzyskanie pozwolenia wydawanego przez ministra właściwego do spraw rybołówstwa. Dokument ten wydawany jest na wniosek:
- instytutu badawczego albo instytutu naukowego, prowadzących badania naukowe lub prace rozwojowe, w zakresie rybołówstwa morskiego;
- uczelni albo szkoły ponadpodstawowej, kształcących w zakresie rybołówstwa morskiego, których siedziba znajduje się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
- centrów kształcenia zawodowego, umożliwiających uzyskanie i uzupełnienie wiedzy, umiejętności i kwalifikacji zawodowych w zakresie rybołówstwa morskiego, których siedziba znajduje się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Pozwolenie na połów w celu naukowym lub rozwojowym albo kształcenia, w zakresie gatunków limitowanych (dorsz atlantycki, śledź atlantycki, łosoś atlantycki, szprot, gładzica), wydawane jest na dany rok, na podstawie rozporządzenia Rady (UE) ustalającego uprawnienia do połowów, w odniesieniu do niektórych stad ryb i grup stad ryb w Morzu Bałtyckim, przyjętego na dany rok. Ustalenie to nie dotyczy pozwolenia na połów w celu naukowym lub rozwojowym albo kształcenia, w zakresie gatunków nielimitowanych.
Wniosek składa się nie później niż miesiąc przed planowanym dniem rozpoczęcia połowów organizmów morskich.
Wniosek należy wysłać na adres Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi: ul. Wspólna 30, 00-930 Warszawa, z dopiskiem: „Departament Rybołówstwa”, a jego skan można dodatkowo przesłać pocztą elektroniczną na adres sekretariatu Departamentu Rybołówstwa: sekretariat.dr@minrol.gov.pl. Do wniosku należy dołączyć potwierdzenie wniesienia opłaty skarbowej – szczegóły poniżej, oraz ew. opłaty za ustanowienie pełnomocnika – 17 zł. Praktyczne informacje na temat pełnomocnictwa.
Wyniki i wnioski z wykonanych badań lub prac (sprawozdanie) należy przekazać w formie pisemnej ministrowi właściwemu do spraw rybołówstwa, w terminie 3 miesięcy od dnia ich zakończenia, na adres ministerstwa (jw.), a skan sprawozdania można dodatkowo przesłać pocztą elektroniczną na adres sekretariatu Departamentu Rybołówstwa (jw.). Prowadzenie badań w celu kształcenia nie wymaga przekazania sprawozdania.
OPŁATA SKARBOWA
Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. c i Częścią III ust. 23 pkt 1 załącznika ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej, opłata za wydanie pozwolenia wynosi 15 zł.
Wpłaty należy dokonywać na poniższy rachunek:
21 1030 1508 0000 0005 5000 0070
Urząd Miasta Stołecznego Warszawy
Centrum Obsługi Podatnika
Jednostką odpowiedzialną za obsługę opłat jest:
Centrum Obsługi Podatnika
ul. Obozowa 57
00-056 Warszawa
tel.: 22 443 09 00, 22 443 09 01
Materiały
Do pobraniaICES_obszary_Bałtyk.png 0.35MB Do pobrania
WNIOSEK_2023_prace_rozwojowe.docx 0.02MB Do pobrania
WNIOSEK_2023_kształcenie.docx 0.02MB Do pobrania
WNIOSEK_2023_badania_naukowe.docx 0.02MB