W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polędwica nadwieprzańska

03.06.2018

Produkt wpisany na listę produktów tradycyjnych w dniu 2008-02-18 W kategorii Produkty mięsne W województwie woj. lubelskim

Wygląd:

Wędzonka bez osłonki; barwa powierzchni jasnobrązowa do brązowej z odcieniem złocistym; niedopuszczalne jasne plamy niedowędzenia.

Kształt:

Wędzonka pieczona w kształcie spłaszczonego walca, bez osłonki.

Rozmiar:

Długość powyżej 25 cm.

Barwa:

Barwa jasnoróżowa do różowej; dopuszczalny odcień różowy opalizujący; na połowie obwodu górnej części polędwicy widoczna cienka warstwa tkanki łącznej oraz tłuszczu; dopuszczalne przetłuszczenie śródtkankowe; konsystencja mięśnia dość ścisła; plastry grubości 3 mm nie powinny się rozpadać.

Konsystencja:

Konsystencja ścisła; powierzchnia gładka, sucha, czysta, dopuszczalna lekko wilgotna.

Smak:

Charakterystyczne dla mięsa wieprzowego, peklowanego, wędzonego, pieczonego; wędzenie wyczuwalne.

Dodatkowe Informacje:

Wędzonka otrzymana z peklowanej polędwicy wieprzowej, wędzona, pieczona, półtrwała; polędwica wykrojona ze schabu bez tłuszczu lub z pozostawioną warstwą tłuszczu zewnętrznego średnio do około 2 mm oraz mizdrą; dopuszcza się miejscowe odkrycie mięśni na niewielkiej powierzchni; kształt spłaszczonego walca; w jednym końcu pętelka do zawieszania.

Tradycja:

Baranów dzięki bardzo korzystnemu położeniu geograficznemu przy szlaku podlaskim nad rzeką Wieprz umożliwiał przeprawę wpław, co stwarzało bardzo korzystne perspektywy rozwoju gospodarczego. Początkowo był małym miasteczkiem prywatnym, jednak dość ruchliwym.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
02.07.2018 22:22 administrator gov.pl
Pierwsza publikacja:
02.07.2018 22:22 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}