W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polscy rolnicy wiedzą jak dbać o narodowe interesy

09.07.2020

– Polscy rolnicy doskonale wiedzą jak dbać, jak walczyć o narodowe interesy – stwierdził minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski

Odsłonięcie tablicy

Minister, na zaproszenie NSZZ Solidarność Rolników Indywidualnych uczestniczył dziś w odsłonięciu pamiątkowej tablicy w 20. rocznicę strajku okupacyjnego w Cukrowni Kluczewo.

Na tablicy umieszczony został cytat zaczerpnięty od Hipolita Cegielskiego: „Kto ziemię, przemysł i handel oddaje w ręce cudzoziemców ten sprzedaje narodowość swoją”.

Strajk w obronie cukrowni, przed jej sprzedażą niemieckiej spółce Nordzucker, trwał 120 dni, ale bój o nią trwał 5 lat. Zakończeniem było włączenie Cukrowni Kluczewo do Krajowej Spółki Cukrowej.

– Pamiętamy wydarzenia, które w istotny sposób doprowadziły ostatecznie do utworzenia Krajowej Spółki Cukrowej. To polscy rolnicy, tu w Kluczewie i w innych miejscach Polski walczyli o utrzymanie przetwórstwa rolno-spożywczego, wiedząc o tym, ze rolnictwo to jest produkcja surowca i przetwórstwo –  cały łańcuch „od pola do stołu” – podkreślił minister.

Dodał, że ten cały łańcuch był zagrożony wyprzedażą przez ówczesne władze dużych zakładów przetwórstwa rolno-spożywczego kapitałowi zachodniemu. – Teraz widać jak przenikliwi i jak mądrzy byli rolnicy z tego czasu, z tego strajku w Kluczewie, bo okazuje się, że kapitał ma narodowość – powiedział minister.

Minister Ardanowski zwrócił uwagę, że nasza dzisiejsza „perła w koronie” Krajowa Spółka Cukrowa, która ma się dobrze - tak, jak  ma się dobrze i Cukrownia Kluczewo – mogłaby być silniejsza, mogłaby liczyć więcej podmiotów, gdyby nie decyzje ówczesnych władz o sprzedaży spółek cukrowni śląskich i w wielu innych regionach Polski.

– Dobrze, że krajowa spółka jest. Czeka ją, zapewne niełatwa przyszłość, ponieważ rynek buraków cukrowych mocno się komplikuje – stwierdził minister.

Jednak dzięki realizowaniu projektu, który zakłada budowę Krajowej Grupy Spożywczej w oparciu o Krajową Spółkę Cukrową i inne podmioty, pozwoli rozszerzyć jej zakres działalności i pomóc znacznie szerszej grupie rolników niż tylko producentom buraków cukrowych – dodał minister.

Zdjęcia (2)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
09.07.2020 17:52 Iwona Chromiak
Pierwsza publikacja:
09.07.2020 17:52 Iwona Chromiak
{"register":{"columns":[]}}