W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pomagamy Mołdawii i Ukrainie w przygotowaniach do członkostwa w UE

22.08.2024

Minister Czesław Siekierski spotkał się dziś w Krakowie z uczestnikami „Szkoły letniej dla przedstawicieli administracji Mołdawii oraz Ukrainy”. – Pomoc naszym przyjaciołom z Mołdawii i Ukrainy w przygotowaniu do akcesji do Unii Europejskiej jest zarówno naszym obowiązkiem, jak i leży w naszym wspólnym interesie – podkreślił szef resortu rolnictwa.

foto główny

Pięciodniowa Szkoła letnia została zorganizowana z inicjatywy ministra rolnictwa i rozwoju wsi Czesława Siekierskiego. Jej uczestnicy mieli okazję zapoznać się z polskimi doświadczeniami z okresu przedakcesyjnego, a także efektami transformacji polskiego rolnictwa w trakcie 20 lat członkostwa naszego kraju w Unii Europejskiej.

– Do uczestnictwa w tym projekcie zaprosiliśmy przedstawicieli administracji rolnej Mołdawii i Ukrainy. Departament Współpracy Międzynarodowej MRiRW przygotował cykl wykładów, wizyt i prezentacji oraz spotkań z osobami pracującymi w instytucjach z obszaru rolnictwa i jego otoczenia – poinformował minister Czesław Siekierski.

Dzielimy się wiedzą i doświadczeniem

– Wejście do UE to korzyści, ale i duże wyzwania. Wiąże się z koniecznością dopasowania struktur państwa do dorobku prawno-instytucjalnego Unii Europejskiej. Najważniejsze, to wiedzieć, jak to zrobić – zauważył szef resortu rolnictwa i podkreślił, że Polska, dzieląc się swoimi doświadczeniami z procesu integracji z UE oraz z 20-letniej bytności na wspólnym rynku, jest w stanie pomóc Mołdawii i Ukrainie na ich drodze do członkostwa.

Minister Siekierski przypomniał, że osobiście uczestniczył w procesie przygotowania Polski do akcesji.

– Byłem pełnomocnikiem Rządu RP odpowiedzialnym za przygotowanie polskiej wsi i rolnictwa do integracji z UE. Dlatego chciałem osobiście się spotkać z gośćmi z Ukrainy i Mołdawii, aby podzielić się swoimi doświadczeniami – podkreślił minister.

Członkostwo w UE w praktyce

Szkoła letnia jest okazją do pokazania uczestnikom, jak w praktyce są wykorzystywane możliwości i szanse, które stwarza członkostwo w UE dla polskiego rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich. Goście odwiedzili Centrum Produktu Lokalnego w Rzuchowej oraz lokalne winnice. Podczas spotkania w Małopolskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego rozmawiali o środkach dla rolników w ramach programu Leader, formach zrzeszania się rolników, gospodarstwach rodzinnych, roli samorządów lokalnych, sprzedaży bezpośredniej, rozwoju produktu lokalnego, odnowie dziedzictwa kulinarnego regionu i rolnictwie ekologicznym. 

Tematyka wykładów i spotkań

Wśród tematów poruszanych podczas wykładów znalazły się m.in. zagadnienia dotyczące:

  • negocjacji z Unią Europejską i przygotowanie do tego procesu
  • środków pomocowych z Unii Europejskiej na modernizację gospodarstw rolnych oraz restrukturyzację małych gospodarstw;
  • dostosowania przepisów krajowych i standardów w zakresie bezpieczeństwa żywności pochodzenia zwierzęcego do wymagań Unii Europejskiej;
  • wymagań fitosanitarnych w obrocie towarów pochodzenia roślinnego;
  • zasad funkcjonowania programu Leader.

Goście z Mołdawii i Ukrainy mieli okazję zapoznać z funkcjonowaniem instytucji takich jak:

  • Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych – ze szczególnym uwzględnieniem kontroli produktów przywożonych z zagranicy;
  • Instytut Zootechniki – w zakresie ochrony zasobów genetycznych czy współpracy z grupami EPI;
  • Uniwersytet Rolniczy w Krakowie – w zakresie współpracy z zagranicą i wymiany międzynarodowej;
  • Centrum Innowacji oraz Badań Prozdrowotnej i Bezpiecznej Żywności.

Rozmowy na szczeblu urzędniczym i eksperckim

– Zależy nam na dobrym przygotowaniu tych państw do akcesji, a także na pokazaniu złożoności i różnorodności problemów, które my sami mieliśmy i nadal mamy w związku z otwarciem rynku UE na towary z Ukrainy – stwierdził minister Siekierski i podkreślił, że wizyta gości z Ukrainy i Mołdawii to okazja, aby rozmowy na ten temat prowadzić na szczeblu nie tylko politycznym, lecz także urzędniczym i eksperckim.

Szef resortu rolnictwa przypomniał, że w wyniku prowadzonych rozmów i ustaleń ze stroną ukraińską i Komisją Europejską zostały ustalone kwoty na tzw. towary wrażliwe napływające z Ukrainy, po przekroczeniu których stosuje się mechanizm ochronny w postaci blokady ich dalszego napływu.

O projekcie

Projekt „Szkoła letnia dla przedstawicieli administracji Mołdawii i Ukrainy” został zrealizowany na terenie województwa małopolskiego we współpracy z: Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie, Oddział w Krakowie; Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa; Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Małopolskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego.

Jak podkreślił szef resortu rolnictwa, wybór Krakowa jako centrali projektu nie jest przypadkowy.

– Znajdują się tu oddziały ważnych instytucji związanych z rolnictwem i jest to również miejsce wyjątkowo atrakcyjne turystycznie – zauważył minister.

Zdjęcia (12)

{"register":{"columns":[]}}