W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pomoc finansowa na działania związane z gospodarowaniem wodą w rolnictwie

PROW 2014-2020

Wsparcie na nawadnianie

Uwzględniając potrzebę zapobiegania ekstremalnym zjawiskom atmosferycznym, powodującym straty w rolnictwie, w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji w gospodarstwach rolnych” na operacje typu „Modernizacja gospodarstw rolnych” objętych Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 (PROW 2014–2020), wyodrębniono obszar dotyczący nawadniania w gospodarstwie rolnym, w ramach którego mogą być realizowane inwestycje polegające między innymi na modernizacji istniejącego systemu nawadniania lub wykonaniu nowego nawadniania w gospodarstwie.

Poddziałanie 5.1. - Zakup sprzętu przez spółki wodne

W ramach poddziałania Wsparcie inwestycji w środki zapobiegawcze, których celem jest ograniczanie skutków prawdopodobnych klęsk żywiołowych, niekorzystnych zjawisk klimatycznych i katastrof przewiduje się możliwość realizacji operacji skierowanych m.in. do spółek wodnych. Pomoc w ramach ww. instrumentu jest udzielana na zaopatrzenie w sprzęt do utrzymywania urządzeń wodnych służących zabezpieczeniu gospodarstw rolnych przed zalaniem, podtopieniem lub nadmiernym uwilgoceniem spowodowanym przez powódź lub deszcz nawalny.

PROW 2021 – 2023 - okres przejściowy

W okresie przejściowym PROW 2021-2023 zostały zaproponowane zmiany w dwóch działaniach inwestycyjnych tak, aby wprowadzić możliwości dofinansowania inwestycji związanych z gospodarowaniem wodą:

  • Wprowadzono zmiany w działaniu „Inwestycje w środki trwałe”, poddziałanie 4.3 Wsparcie na inwestycje związane z rozwojem, modernizacją i dostosowywaniem rolnictwa i leśnictwa – możliwości realizacji inwestycji w zakresie „Zarządzania zasobami wodnymi”.

Wsparcie ma na celu zwiększanie możliwości retencyjnych oraz przeciwdziałanie powodzi i suszy w zlewniach rolniczych. Beneficjentem jest Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie.

W ramach działania finansowane będą prace związane z budową lub przebudową urządzeń wodnych i hydrotechnicznych na ciekach wodnych.

W 2022 r. zdecydowano, że kolejnym beneficjentem poddziałania 4.3. będzie gmina.
Zakres wsparcia będzie obejmował budowę małych zbiorników retencyjnych, a kwota pomocy wniesie do 500 tys. zł na inwestycję.

  • W ramach PROW-u w okresie przejściowym wprowadzono także zmiany w poddziałaniu „Przywracanie potencjału produkcji rolnej zniszczonego w wyniku klęsk żywiołowych i katastrof oraz wprowadzenie odpowiednich środków zapobiegawczych”, poddziałanie 5.1 Wsparcie inwestycji w środki zapobiegawcze, których celem jest ograniczenie skutków prawdopodobnych klęsk żywiołowych, niekorzystnych zjawisk klimatycznych i katastrof – możliwość wykonania robót w zakresie urządzeń melioracji wodnych.

Pomoc jest udzielana na wykonanie robót w zakresie urządzeń melioracji wodnych służących zabezpieczeniu gospodarstw rolnych przed skutkami suszy lub zalaniem, podtopieniem lub nadmiernym uwilgoceniem spowodowanym przez powódź lub deszcz nawalny.

Wsparcie jest przyznawane w formie standardowych stawek jednostkowych.

Beneficjent są spółki wodne, których członkami w większości są rolnicy, lub więcej niż połowa zmeliorowanych gruntów rolnych objętych działalnością spółki jest w posiadaniu rolników, lub związki takich spółek lub związki tych spółek.

Koszty kwalifikowalne obejmują koszty przebudowy lub remontu istniejących urządzeń melioracyjnych z funkcji odwadniających na nawadniająco-odwadniające (rowy melioracyjne, zastawki, przepusty).

Plan strategiczny

Reforma Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) po 2023 roku zakłada, że każde państwo członkowskie przygotuje Plan Strategiczny dla WPR. Dokument ten będzie obejmował zarówno instrumenty I filara WPR, tj. płatności bezpośrednie oraz działania sektorowe w zakresie rynków rolnych, jak i II filara, czyli wsparcie rozwoju obszarów wiejskich. Cele nowej WPR zorientowane są na rentowność i dochody gospodarstw rolnych, bardziej skuteczną realizację polityki w zakresie ochrony środowiska i klimatu, a także na zrównoważony rozwój obszarów wiejskich. Przekrojowym celem jest wspieranie wiedzy, innowacji i cyfryzacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich.

Więcej informacji pod linkiem:

https://www.gov.pl/web/rolnictwo/plan-strategiczny-dla-wpr

Krajowy Plan Odbudowy

W ramach KPO Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotowało projekt związany z racjonalną gospodarką wodną. Jest to projekt B 3.3.1. pn. Inwestycje w zwiększanie potencjału zrównoważonej gospodarki wodnej na obszarach wiejskich.

Celem projektu jest zwiększenie retencji wodnej, zwiększenie odporności rolnictwa na susze i zapobieganie powodziom na terenach rolniczych, poprawa racjonalności gospodarki wodnej poprzez odpowiednią regulację stosunków wodnych na terenach rolniczych oraz ograniczenie odpływu wody.

Zadanie posiada trzy obszary wsparcia, z których każdy obejmuje inne działania i posiada innego beneficjenta.

Kwota przewidziana na realizację zadania to 667 mln euro.

 

{"register":{"columns":[]}}