Posiedzenie Rady AGRIFISH w Brukseli – rozmowy o sytuacji kryzysowej w rolnictwie oraz na rynkach rolnych
27.05.2024
27 maja br. odbyło się Posiedzenie Rady UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa (AGRIFISH) w Brukseli. Na spotkaniu omówiono dalsze działania związane z aktualną kryzysową sytuacją w rolnictwie oraz sprawy dotyczące sytuacji na rynkach rolnych. Strona Polska wniosła pod obrady wniosek ws. trudnej sytuacji producentów owoców, w związku ze spodziewanym spadkiem plonów spowodowanym niekorzystnymi warunkami pogodowymi. Polskiej delegacji przewodniczył sekretarz stanu Michał Kołodziejczak.
Odpowiedź na obecną sytuację w rolnictwie
Ministrowie przeprowadzili debatę na temat dalszych działań w związku z kryzysową sytuacją w sektorze rolnym oraz rozmawiali o przyszłości zarządzania kryzysowego. Podczas debaty delegacja Austrii przedstawiła notę o wyzwaniach, jakie dla rolnictwa i obszarów wiejskich stanowią duże drapieżniki.
Stanowisko Polski
W nawiązaniu do postulatów zgłaszanych przez państwa członkowskie i rolników w lutym br., sekretarz stanu Michał Kołodziejczak ponowił potrzebę podjęcia przez Komisję Europejską dalszych, niezbędnych działań.
– Doświadczenia kryzysów ostatnich lat wykazały, że obecne mechanizmy WPR nie są wystarczające. Niewystarczające są również środki finansowe w budżecie UE – powiedział wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi.
Wiceminister Michał Kołodziejczak stwierdził, że konieczne jest kompleksowe spojrzenie na zarządzanie kryzysowe i włączenie wszystkich polityk UE w reagowanie na pojawiające się kryzysy o tak dużej skali.
Sekretarz stanu dodał też, że regulacje dotyczące funkcjonowania rynków rolnych i zarządzania kryzysowego powinny uwzględniać specyfikę rolnictwa i warunków produkcyjnych krajów członkowskich.
– Państwa członkowskie potrzebują elastyczności w stosowaniu właściwych środków w odpowiedzi na kryzysy – stwierdził wiceminister.
Szef polskiej delegacji zwrócił również uwagę na transmisję cen w łańcuchu żywnościowym. Podkreślił, że w razie wystąpienia kryzysu spadek ceny płaconej producentowi nie zawsze ma wpływ na cenę rynkową.
Wiceminister Michał Kołodziejczak dodał, że doświadczenia z dotychczas wdrażanych instrumentów przeciwdziałania zmianom klimatu w rolnictwie pokazują, że konieczne jest lepsze dostosowanie narzędzi WPR do potrzeb rolników.
– Koszty ponoszone na rzecz ograniczenia zmian klimatycznych muszą być sprawiedliwie podzielone między państwa członkowskie – powiedział sekretarz stanu Michał Kołodziejczak.
Szef polskiej delegacji odniósł się do noty delegacji Austrii ws. drapieżników i poinformował, że Polska popiera inicjatywy UE zmierzające do złagodzenia statusu ochrony wilka w Europie. Dodał, że również w Polsce rosnąca populacja tego gatunku zaczyna być problemem.
Sytuacja na rynkach rolnych
Unijni ministrowie przeprowadzili dyskusję na temat sytuacji na rynkach rolnych, w szczególności po rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
Stanowisko Polski
Wiceminister Kołodziejczak przedstawił wniosek Polski ws. trudnej sytuacji producentów owoców, w związku ze spodziewanym spadkiem plonów spowodowanym niekorzystnymi warunkami pogodowymi.
Sekretarz stanu poinformował, że obecnie największym problemem są skutki przymrozków i gradu, jakie wystąpiły pod koniec kwietnia bieżącego roku.
– Z powodu przymrozków uszkodzone zostały między innymi uprawy jabłoni, śliw, czereśni, wiśni, malin, truskawek, borówek, porzeczek oraz winorośli. Lokalnie straty mogą wynieść nawet 100% przewidywanych zbiorów –zaznaczył wiceminister Kołodziejczak.
Wiceszef resortu rolnictwa podkreślił, że Komisja Europejska powinna podjąć działania w celu uruchomienia nadzwyczajnej pomocy dla producentów owoców i winorośli, którzy ponieśli straty w wyniku kwietniowych przymrozków.
Dodatkowo poinformował, że w Polsce nadal obserwujemy duże zaburzenia na różnych rynkach, w tym cukru, owoców i zbóż.
– Ceny zbóż są obecnie na poziomie cen z 2020 roku, natomiast ceny rzepaku są poniżej poziomu cen z 2021 roku. Z niepokojem obserwujemy też sytuację na rynku cukru – powiedział wiceminister Kołodziejczak.
Znakowanie krajem pochodzenia środków spożywczych
Delegacja Niemiec i Austrii przestawiła notę, w której wezwała nową Komisję Europejską do szybkiego przedstawienia wniosku legislacyjnego w sprawie rozszerzenia obowiązkowego oznaczania kraju pochodzenia środków spożywczych w całej UE.
Stanowisko Polski
Wiceminister Kołodziejczak podkreślił, że potrzebę oznakowania informacją o kraju pochodzenia grup żywności, dla których taka informacja nie jest obecnie wymagana, będzie można szczegółowo ocenić dopiero po przedstawieniu przez Komisję Europejską raportu z oceny wpływu.
Podwójna jakość produktów spożywczych
Delegacja Słowacji przedstawiła notę na temat problemu występowania podwójnej jakość produktów spożywczych.
Stanowisko Polski
Sekretarz stanu Michał Kołodziejczak, stwierdził, że wyeliminowanie praktyk wprowadzających konsumentów w błąd musi dotyczyć wspólnego rynku, a nie pojedynczych państw.
– Z zadowoleniem przyjęliśmy dyrektywę, która wprowadza przepisy dotyczące lepszego egzekwowania i unowocześnienia unijnych przepisów chroniących konsumentów – powiedział sekretarz stanu Michał Kołodziejczak.
Wiceminister poinformował również, że zjawisko tzw. podwójnej jakości żywności – jako niedozwolona i nieuczciwa praktyka na rynku konsumenckim – jest w Polsce pod stałym nadzorem inspekcji.
– W naszym kraju nie stwierdzono przypadków wystąpienia podwójnej jakości w żadnej z kontrolowanych dotychczas branż spożywczych – podkreślił wiceminister Kołodziejczak.
Neonikotynoidy do zaprawiania nasion
Delegacja Rumunii przedstawiła notę, w której wezwała do ponownego przeglądu rozporządzeń Komisji Europejskiej zakazujących stosowania zapraw neonikotynoidowych, z uwagi na brak dostępnych skutecznych, alternatywnych środków ochrony roślin.
Stanowisko Polski
Sekretarz stanu Michał Kołodziejczak zwrócił uwagę na potrzebę zmiany podejścia Unii Europejskiej do wycofywania lub ograniczania możliwości stosowania kolejnych substancji czynnych. Podkreślił, że bezpieczeństwo żywnościowe jest obecnie priorytetem.
– Niepokojące są zapowiedzi KE wprowadzenia kolejnych ograniczeń w ochronie roślin, w tym ograniczenie stosowania substancji czynnej - kaptan, bez której europejskim sadownikom bardzo trudno jest prowadzić produkcję – powiedział wiceminister polskiego resortu rolnictwa.
Szef polskiej delegacji stwierdził, że dalsze zmniejszanie liczby dopuszczonych substancji będzie pogarszało warunki prowadzenia produkcji przez europejskich rolników i obniżało ich konkurencyjność na światowych rynkach.
Spotkania na marginesie posiedzenia Rady
Na marginesie Rady AGRIFISH wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Michał Kołodziejczak rozmawiał z przedstawicielami Prezydencji belgijskiej na temat projektu rozporządzenia ws. nowych technik genomowych. Wiceminister podtrzymał negatywne stanowisko Polski w tej sprawie, jednak zadeklarował gotowość do dalszych prac nad tekstem.
Sekretarz stanu Michał Kołodziejczak uczestniczył również w spotkaniu ministrów rolnictwa grupy wyszehradzkiej, którego tematem był projekt rozporządzenie ws. wylesiania. Uczestnicy spotkania omówili możliwe wspólne podejście GV4 do wniosku o odroczenie jego wdrożenia.