Powidła radziszewskie
11.09.2018
W dniu 27 sierpnia 2018 roku na Listę Produktów Tradycyjnych zostały wpisane w kategorii: Orzechy, nasiona, zboża, warzywa i owoce (przetworzone i nie) „Powidła radziszewskie)” (woj. zachodniopomorskie).
Wygląd (zewnętrzny i na przekroju)
Gęsta, fioletowa masa śliwkowa, z wyczuwalnymi fragmentami miąższu.
Kształt (zewnętrzny i na przekroju)
Przyjmuje kształt naczynia, w którym się znajduje.
Wielkość
Najczęściej słoiki o pojemności ok. 300 ml. Konfekcjonowane również w innych naczyniach, np. glinianych kamionkach, w zależności od potrzeby.
Barwa (zewnętrzna i na przekroju)
Od fioletowej do ciemnofioletowej.
Konsystencja, „wrażenie w dotyku”
Gęsta masa, wyczuwalne fragmenty miąższu.
Smak i zapach
Smak słodki z lekkim kwaskowatym posmakiem, wyczuwalnym aromat dojrzałych śliwek.
Tradycja, pochodzenie oraz historia produktu rolnego, środka spożywczego lub napoju spirytusowego
Już w okresie przedwojennym wioski graniczące ze Szczecinem stanowiły zaplecze warzywno-owocowe dla mieszkańców tego miasta. Okoliczni rolnicy zapewniali nie tylko swoim rodzinom i najbliższym sąsiadom różne owoce do codziennego spożycia i na przetwory, ale dostarczali również na szczeciński rynek. Tradycje sadownicze i wytwarzanie przetworów owocowych, w tym śliwek węgierek, przez polskich mieszkańców ziem na terenie gminy Gryfino kontynuowane było również po roku 1945. W okresie powojennym, pod koniec lat 40. XX w., do przygotowywania powideł wykorzystywano śliwki tylko z poniemieckich sadów, które z czasem zaczęto zastępować nowymi, bardziej odpornymi odmianami. Współcześnie, przygotowując powidła radziszewskie bazuje się na śliwkach pochodzących z nowych już nasadzeń, ale częściowo jeszcze z poniemieckich drzew. Do produkcji powideł wykorzystuje się bardzo dojrzałe śliwki węgierki, które po przebraniu, umyciu i wydrylowaniu smaży się na żeliwnej patelni przez kilka dni. Długość smażenia zależy od zawartości wody w śliwkach. Powidła śliwkowe są już gotowe do przełożenia do słoików, w momencie gdy masa płatami schodzi z drewnianej łyżki. Gorące powidła przekłada się drewnianą łyżką do umytych i wyparzonych słoików typu twist. Z walorami smakowymi tego aromatycznego produktu mają okazję zapoznać się głównie turyści odwiedzający Pomorze Zachodnie podczas różnych jarmarków, targów i wystaw odbywających się na terenie województwa zachodniopomorskiego.
- Ostatnia modyfikacja:
- 14.04.2020 15:07 Iwona Chromiak
- Pierwsza publikacja:
- 11.09.2018 09:11 Sławomir Mucha