Praca w ARiMR jest służbą dla rolnika
25.11.2024
Minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski uczestniczył dziś w uroczystości związanej z 30-leciem działalności Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR). Wydarzenie odbyło się w Świętokrzyskim Oddziale Regionalnym ARiMR.
Powstanie ARiMR
– W 1994 roku Fundacja Programów Pomocy dla Rolnictwa, którą wówczas kierowałem, realizowała projekt powołania agencji. Wzorowaliśmy się na podobnych instytucjach działających w innych krajach m.in. we Francji – przypomniał szef resortu rolnictwa.
Minister zwrócił uwagę, że w tamtym czasie funkcjonowały instrumenty finansowe związane z procesami oddłużeniowymi oraz pochodzące z Banku Światowego.
– Dzisiejsze doświadczenia potwierdzają, że obraliśmy dobrą drogę – podkreślił szef resortu rolnictwa.
– One też pokazują, w jakim kierunku powinniśmy zmieniać Wspólną Politykę Rolną – dodał minister.
Zgodził się również z przesłaniem prezesa świętokrzyskiego oddziału regionalnego ARiMR Piotra Żołądka, że praca w agencji to służba dla rolników, a rolnik jest najważniejszą osobą.
Minister przypomniał, że przez agencję skierowanych zostało do rolnictwa – w ramach Wspólnej Polityki Rolnej – 80 mld euro, czyli 1/3 wszystkich środków jakie otrzymała Polska.
Kierunki zmian
– Dzisiaj pracujemy nad propozycjami zmian we Wspólnej Polityce Rolnej po 2027 roku – poinformował szef resortu rolnictwa.
Zwrócił przy tym uwagę, że od pierwszego stycznia 2025 roku Polska będzie sprawowała przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej i jednocześnie będzie to początek prac nowej Komisji Europejskiej.
– Mamy szereg uwag i zastrzeżeń w odniesieniu do Wspólnej Polityki Rolnej, a przede wszystkim – do budżetu – poinformował minister. Podkreślił, że budżet powinien być odpowiedni do zadań i celów stawianych przed tą polityką, przed rolnictwem w Europie.
– Traktaty Rzymskie mówiły o tym, aby zabezpieczyć powszechny dostęp do żywności po odpowiednich cenach oraz odpowiedni poziom dochodów rolników – przypomniał szef resortu rolnictwa.
Według niego pierwsze dwa zadania zostały zrealizowane we właściwy sposób, natomiast różnie jest, jeżeli chodzi o poziom dochodów rolników.
Minister podkreślił jednocześnie, że rolnicy są najsłabszym ogniwem w całym łańcuchu żywnościowym.
– Rolnicy nie mają wpływu na ceny środków produkcji ani na ceny produktów i surowców, które sprzedają. Stąd dopłatyczęsto są formą poprawy dochodowości i wzmocnienia konkurencyjności rolników europejskich, także na rynku światowym – stwierdził minister Czesław Siekierski.
Minister zapewnił, że będzie robił wszystko, aby Wspólna Polityka Rolna dalej była dwufilarowa.
– Kolejnym zagadnieniem jest to, że środki na Wspólną Politykę Rolną wykorzystywane są w dużej mierze na cele pozarolnicze – zwrócił uwagę szef resortu rolnictwa.
Minister zauważył, że z tych środków realizowane również są zadania związane z ochroną środowiska i klimatu.
Mercosur i Ukraina
Minister zwrócił uwagę na zagrożenia dla europejskiego rolnictwa spowodowane umową UE z krajami Mercosur oraz akcesją Ukrainy do Unii Europejskiej.
Wieś i dzierżawa
Szef resortu rolnictwa poinformował o trwających w resorcie pracach związanych z zapewnieniem utrzymania podstawowych funkcji wsi, która jest przede wszystkim miejscem prowadzenia produkcji rolnej. Ponadto minister zapewnił, że kontynuowane są prace związane z ustawą o dzierżawie, która powinna zabezpieczyć interesy obu stron.