W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Projekty strategiczne

PROJEKTY ZREALIZOWANE W LATACH 2019–2023

Platforma żywnościowa - Wprowadzone na polski rynek innowacyjne narzędzie umożliwiające uczestnikom rynku dokonywanie obrotu giełdowego krajowymi produktami rolno-spożywczymi o wystandaryzowanych parametrach jakościowych. Narzędzie to funkcjonuje pod nazwą Giełdowy Rynek Rolny (GRR) i jest prowadzone  przez Towarową Giełdę Energii S.A., na podstawie udzielonej przez KOWR licencji wyłącznej z dniem 1 września 2020 r. GRR jest pierwszym w Polsce elektronicznym narzędziem umożliwiającym giełdowy obrót produktami rolno-spożywczymi w formule rynku kasowego (tzw. rynku spot), tj. z natychmiastową dostawą towaru. Produktami dopuszczonymi do obrotu na GRR są pszenica, żyto, kukurydza i rzepak.

Ramowy Plan Działań dla Żywności i Rolnictwa Ekologicznego na lata 2014–2020 - Opracowano Ramowy Plan Działań dla Żywności i Rolnictwa Ekologicznego w Polsce na lata 2014–2020, który określał cel ogólny – rozwój rolnictwa ekologicznego, oraz szczegółowy – wzrost liczby podmiotów przygotowujących produkty ekologiczne. Oba cele zostały osiągnięte. Do osiągnięcia ww. celów określono szereg działań w różnych płaszczyznach – od nauki i transferu wiedzy przez wsparcie do działań informacyjno-promocyjnych.

Gospodarowanie gruntami rolnymi na rzecz zrównoważonego rozwoju - Przyjęte regulacje służą ochronie gruntów rolnych przed spekulacyjnym wykupem, jak również zapewniają, że nieruchomości rolne nabywane będą dla celów rolniczych, w szczególności na powiększenie gospodarstw rodzinnych prowadzonych przez rolników indywidualnych.

Spółdzielnie rolników - Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 28 marca 2019 r. w sprawie wykazu produktów lub grup produktów, ze względu na które mogą być zakładane spółdzielnie rolników (Dz. U. poz. 635), które stanowi wykonanie upoważnienia zawartego w art. 6 ust. 6 ustawy z dnia 4 października 2018 r. o spółdzielniach rolników (Dz. U. poz. 2073), weszło w życie w dniu 5 kwietnia 2019 r.

Nowoczesne ubezpieczenia rolnicze - Utworzono AGRO TUW – towarzystwo ubezpieczeń dedykowane producentom rolnym. Wprowadzono ułatwienia w opłatach części składki należnych od producentów rolnych – możliwość ich opłacania z części dopłat bezpośrednich w terminach ich otrzymywania.

Program wsparcia hodowli roślin w Polsce - Projekt programu wsparcia hodowli roślin w Polsce został opracowany w 2018 r. Realizację programu zaplanowano do 2021 r. Zadania praktycznie zakończono do 2020 r., natomiast w 2021 r. zweryfikowano osiągnięcie mierników.

Intermodalny terminal towarowy - W ramach inwestycji Krajowa Spółka Cukrowa S.A. (aktualnie Krajowa Grupa Spożywcza S.A.) na terenach wydzierżawionych od Zarządu Morskiego Portu Gdańsk S.A. wybudowała terminal przeładunkowo-wysyłkowy, w skład którego wchodzi silos o pojemności 50 000 ton, pakownia cukru oraz magazyn logistyczny produktu gotowego o pojemności ok. 10 000 ton. Inwestycja objęła także budowę infrastruktury logistycznej wraz z niezbędnym zapleczem magazynowym (w dniu 10 października 2019 r. Krajowa Spółka Cukrowa S.A oddała do użytku Terminal Cukrowy w Porcie Morskim Gdańsk).

Linia pożyczkowa i Fundusz Rozwoju Rolnictwa - Utworzono Fundusz Gwarancji Rolnych (FGR) ze środków PROW 2014–2020. Utworzenie FGR ułatwiło dostęp rolników oraz przedsiębiorstw przetwórczych do zewnętrznego źródła finansowania swojej działalności. W marcu 2020 r. ze względu na skutki epidemii COVID-19 wpływające na trudności z utrzymaniem płynności finansowej, w ramach programu FGR został rozszerzony zakres stosowanych instrumentów finansowych o gwarantowanie spłaty 2 mld zł kredytów obrotowych (odnawialnych i nieodnawialnych) z równoczesnym stosowaniem dopłat do oprocentowania tych kredytów w wysokości 2% w skali roku przez okres 12 miesięcy.

Odtworzenie i wsparcie rozwoju lokalnych rynków rolnych - Zostały uchwalone ustawa z dnia 4 października 2018 r. o zmianie ustawy o produktach pochodzenia zwierzęcego oraz ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia (Dz. U.  poz. 2136)  i ustawa z dnia 9 listopada 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia sprzedaży żywności przez rolników do sklepów i restauracji (Dz. U. poz. 2242). Ustawy weszły w życie z dniem 1 stycznia 2019 r. Dzięki przyjętym rozwiązaniom podmioty, w tym rolnicy prowadzący gospodarstwa rodzinne, moli rozpocząć działalności w ramach takiego handlu po uprzedniej rejestracji (bez obowiązkowego zatwierdzenia) u powiatowego lekarza weterynarii (produkty pochodzenia zwierzęcego lub żywność zawierająca jednocześnie środki spożywcze pochodzenia niezwierzęcego i produkty pochodzenia zwierzęcego, tj. żywność złożona) lub u państwowego powiatowego inspektora sanitarnego (żywność pochodzenia niezwierzęcego).

Większe dofinansowanie do paliwa rolniczego - Wprowadzono zwiększenie wsparcia finansowego do zakupu paliwa rolniczego w celu zmniejszenia kosztów w gospodarstwach rolnych. W tym przez przygotowanie rozwiązań prawnych umożliwiających zwiększenie limitu zwrotu podatku akcyzowego do 1 ha upraw rolnych oraz wprowadzenie dodatkowego limitu do 1 dużej jednostki przeliczeniowej (DJP), w przypadku produkcji zwierząt gospodarskich (bydła).

Większa sprzedaż bezpośrednia i rolniczy handel detaliczny - Ułatwienia prawne z zakresu bezpieczeństwa żywności w odniesieniu do podmiotów zbywających żywność bezpośrednio konsumentom, w tym prowadzących rolniczy handel detaliczny (w ramach którego można zbywać żywność zawierającą co najmniej jeden składnik pochodzący w całości z własnej uprawy, chowu lub hodowli), były wprowadzane kilkukrotnie. Ostatnie takie ułatwienia wprowadzono w 2022 r. w ustawie z dnia 15 grudnia 2021 r. o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia prowadzenia przez rolników rolniczego handlu detalicznego (Dz. U. poz. 138), która weszła w życie z dniem 4 lutego 2022 r. oraz w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 12 września 2022 r. w sprawie maksymalnej ilości żywności zbywanej w ramach rolniczego handlu detalicznego (RHD) do zakładów prowadzących handel detaliczny z przeznaczeniem dla konsumenta końcowego oraz zakresu i sposobu jej dokumentowania (Dz. U. poz. 1971), które weszło w życie z dniem 5 października 2022 r.

Krajowa Grupa Spożywcza S.A. (Utworzenie Narodowego Holdingu Spożywczego) - W 2022 r. została tworzona w oparciu o potencjał Krajowej Spółki Cukrowej S.A. Krajowa Grupa Spożywcza S.A., która prowadzi działalność na zasadach rynkowych, realizując zadania w zakresie produkcji cukru i zarządzania spółkami Grupy Kapitałowej strategicznymi dla krajowego sektora produkcji rolnej. Krajowa Grupa Spożywcza do 2030 r. będzie aktywnie uczestniczyć w transformacji polskiej branży rolnej. Potencjał ekonomiczny Grupy Kapitałowej Krajowej Grupy Spożywczej S.A. pozwala na realizację zadań statutowych ze szczególnym uwzględnieniem działań wspierających i promujących polskich rolników. Priorytetowo jest traktowany wzrostu udziału rolników – producentów w sprzedaży produkcji rolnej, wspierany działaniami organizacyjno-prawnymi opartymi o potencjał organizacyjny i doświadczenie branżowe Krajowej Grupy Spożywczej S.A.

Rozwój żywności wysokiej jakości - Zwiększono pomoc w rozwoju produkcji żywności wysokiej jakości, szczególnie ekologicznej, tradycyjnej i regionalnej, która ma stać się rozpoznawalnym znakiem polskiego rolnictwa. Wprowadzono oznakowanie produktów wolnych od GMO. Wzmocniono rolę producentów w łańcuchu żywnościowym

Polskie pasze - Sukcesywne zastępowanie białka paszowego z zagranicy białkiem z produkcji krajowej w celu zwiększenia bezpieczeństwa żywnościowego Polski.

Wsparcie rolnictwa na terenach górskich - Wsparcie utrzymywania bydła mięsnego, kóz i owiec w celu lepszego wykorzystania użytków zielonych, w ramach wdrożenia dla terenów górskich polityki górskiej.

Rolnictwo dla ekologii - Działania mające na celu wsparcie wykorzystania surowców rolniczych w przemyśle oraz rozwinięcie OZE w rolnictwie, które są przyjazne środowisku i akceptowane społecznie.

Poprawa żyzności gleb – Uruchomiono program poprawy żyzności gleb przez wsparcie regeneracji gleb zakwaszonych.

Dopłaty powyżej średniej unijnej dla małych i średnich gospodarstw - Został zwiększony poziom wsparcia w ramach systemu płatności bezpośrednich przez uchwalenie przepisów krajowych wprowadzających uzupełniającą płatność podstawową od 2022 r. oraz zapewnienie środków finansowych na jej realizację.

Elastyczny i innowacyjny PS WPR - Dokument został zatwierdzony decyzją wykonawczą KE w dniu 31 sierpnia 2022 r. (CCI: 2023PL06AFSP001). Dokument jest podstawowym dokumentem programowych przygotowywanym przez każde państwo członkowskie UE dla wdrożenia WPR na poziomie krajowym oraz określa zasady przyznawania wsparcia zarówno dla instrumentów I filaru WPR, tj. płatności bezpośrednich oraz tzw. działań sektorowych w zakresie rynków rolnych, jak i II filaru WPR, czyli wsparcia rozwoju obszarów wiejskich. W trakcie wdrażania i realizacji PS WPR, w celu osiągniecia zakładanych celów i rezultatów, przewiduje się prowadzenie okresowej analizy pod kątem ew. uproszczenia, zmniejszenia obciążeń administracyjnych oraz dostosowania PS WPR w odpowiedzi na pojawiające się problemy i wyzwania. Działania w tym zakresie przyczynią się do poprawy w funkcjonowaniu administracji publicznej działającej na rzecz rolnictwa i obszarów wiejskich oraz optymalizacji kosztów jej funkcjonowania, a także zmniejszenia obciążeń administracyjnych dla beneficjentów PS WPR.

Przeciwdziałanie nieuczciwym praktykom w handlu artykułami rolno-spożywczymi - Opracowano rozwiązania prawne służące przeciwdziałania nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi.

Uproszczenia dla rolników - Zidentyfikowano utrudnienia, jakie napotykają w swojej pracy rolnicy oraz osoby prowadzące bądź zakładające działalność gospodarczą na obszarach wiejskich. Wprowadzono uproszczenia w obowiązujących przepisach i w innych obszarach zainteresowania rolników, takich jak cyfryzacja postępowań administracyjnych.

Więcej ziemi dla rolników - Stworzono centralny system informatyczny katalogujący zasób państwowej ziemi umożliwiający przegląd nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa zarządzanych przez KOWR.

Jeszcze większy zwrot akcyzy za paliwo rolnicze - Wprowadzono rozwiązania prawne mające na celu zwiększenie limitu zużywanego oleju napędowego na 1 ha upraw rolnych oraz limitu zużycia oleju napędowego do 1 DJP, w przypadku prowadzenia przez producenta rolnego chowu lub hodowli bydła, do którego przysługuje zwrot części podatku akcyzowego zawartego w cenie paliwa zakupionego do tej produkcji.

Nowe i bezpłatne miejsca do bezpośredniej sprzedaży w całej Polsce - Opracowano i wdrożono przepisy wprowadzające ułatwienia w prowadzeniu handlu w piątki i soboty przez rolników i ich domowników.

Fundusz Ochrony Rolnictwa - Wprowadzono rozwiązania prawne umożliwiające wypłatę rekompensat producentom rolnym, w przypadku braku zapłaty za produkty rolne sprzedane podmiotowi, który stał się niewypłacalny.

Nowy system ubezpieczeń upraw - Opracowano nowe rozwiązania w zakresie ubezpieczeń w rolnictwie.

Uwolnienie rolniczego handlu detalicznego - Ułatwienia z zakresu bezpieczeństwa żywności oraz ulgi w opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych zostały wprowadzone w ustawie z dnia 15 grudnia 2021 r. o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia prowadzenia przez rolników rolniczego handlu detalicznego, która weszła w życie z dniem 4 lutego 2022 r., przy czym przepis dotyczący ulg w opodatkowaniu ww. podatkiem miał zastosowanie do przychodów uzyskanych przez podmioty od dnia 1 stycznia 2022 r., oraz w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 12 września 2022 r. w sprawie maksymalnej ilości żywności zbywanej w ramach rolniczego handlu detalicznego do zakładów prowadzących handel detaliczny z przeznaczeniem dla konsumenta końcowego oraz zakresu i sposobu jej dokumentowania, które weszło w życie z dniem 5 października 2022 r.

Wsparcie dla produkcji żywności ekologicznej - Uruchomiono jeden publicznie dostępny wykaz producentów ekologicznych. Wprowadzono ułatwienia w stosowaniu nawozów dopuszczonych do produkcji ekologicznej. Wprowadzono wsparcie do zakupu ekologicznego materiału rozmnożeniowego roślin.

Rozszerzenie liczby beneficjentów korzystających ze wsparcia w ramach polityki rozwoju obszarów wiejskich - Zidentyfikowano i wyeliminowano bariery w wykorzystywaniu pomocy finansowej w ramach poszczególnych instrumentów wsparcia PROW 2014–2020. Przygotowano na tej podstawie propozycje zmian do PROW 2014–2020 w kierunku rozszerzenia liczby beneficjentów.

Przygotowanie Ramowego Planu Działań dla Żywności i Rolnictwa Ekologicznego w Polsce na lata 2021–2027 - Przygotowano plan działań, który będzie realizowany po zakończeniu Ramowego Planu Działań dla Żywności i Rolnictwa Ekologicznego w Polsce na lata 2014–2020. Wskazuje on cele, kierunki działań i konkretne działania podejmowane przez właściwe podmioty w celu rozwoju sektora rolnictwa ekologicznego w Polsce.

Dopłaty do materiału siewnego - Wprowadzono dopłaty do materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany.

Dofinansowanie zakupu nawozów mineralnych - Wprowadzono dofinansowanie zakupu nawozów mineralnych innych niż wapno nawozowe i wapno nawozowe zawierające magnez.

Nowe szanse dla wsi - Program aktywizacji zawodowej rolników oraz osób związanych z rolnictwem dla potrzeb pozarolniczego rynku pracy, z wykorzystaniem instrumentów finansowanych ze środków polityki spójności, PROW 2014–2020 oraz krajowych instrumentów rynku pracy.

Pakt dla obszarów wiejskich - Opracowano dokument o charakterze porozumienia społecznego i politycznego integrującego w sposób kompleksowy działania systemowe (zmiany legislacyjne, instytucjonalne, programowe) oraz inwestycyjne, związane z procesem zarządzania obszarami wiejskimi.

Infrastruktura dla rozwoju obszarów wiejskich - Przygotowano kompleksowy i zintegrowany pakietu działań określający interwencje z różnych źródeł krajowych i UE niezbędne do zwiększenia dostępności dla mieszkańców obszarów wiejskich podstawowych usług publicznych i poprawy ich jakości.

Wspieranie edukacji i drogi zawodowej w rolnictwie - Opracowano zasady (regulamin) przyznawania nagród pieniężnych MRiRW dla najlepszych uczniów i słuchaczy szkół rolniczych MRiRW za wysokie wyniki w nauce. Nagrody pieniężne zostały wypłacone 79 uczniom w grudniu 2022 r.

Zachowanie ziemi w rodzinnych gospodarstwach rolnych - Na podstawie ustawy z dnia 19 października 1991 r. o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa państwowa ziemia rolna w pierwszej kolejności jest przeznaczana na powiększenie oraz utworzenie gospodarstw rodzinnych.

Przejście na emeryturę bez konieczności zbywania gospodarstwa - Umożliwiono rolnikom-emerytom kontynuację prowadzenia działalności rolniczej w posiadanym gospodarstwie rolnym bez ryzyka zawieszenia części uzupełniającej świadczenia emerytalnego.

Pakiet działań dla obszarów zagrożonych trwałą marginalizacją (do roku 2020) - Program oferujący wsparcie z zakresu m.in.: rozwoju lokalnej przedsiębiorczości, aktywizacji lokalnych zasobów ludzkich, pobudzania lokalnych inicjatyw gospodarczych i społecznych, a także poprawy dostępu mieszkańców do podstawowych usług publicznych. Jednym z elementów programu była rewitalizacja obszarów defaworyzowanych, w tym po byłych państwowych gospodarstwach rolnych, polegająca na stworzeniu takich warunków bytowych, które zachęcałyby do pozostania w środowisku wiejskim, stworzenia trwałych więzi społecznych oraz warunków do alternatywnego wykorzystania dostępnych zasobów celem zwiększenia atrakcyjności obszarów oraz potencjału dochodowego miejscowej ludności.

(NIE)Samodzielni - Zintegrowane wiązki usług społecznych na rzecz osób niesamodzielnych, które zmniejszały ryzyko nadmiernego obciążenia opieką opiekunów nieformalnych (opieka wspierająca, opieka „wytchnieniowa”, opieka zastępcza), oraz umożliwiały im łączenie aktywności społecznej i zawodowej z opieką.

PROJEKTY STRATEGICZNE W TRAKCIE REALIZACJI LUB PLANOWANE DO REALIZACJI DO 2027 (2030)

Efektywny system doradztwa rolniczego - Wzmocnienie i zwiększenie efektywności doradztwa rolniczego przez m.in.: wzmocnienie powiązania działalności doradztwa publicznego z polityką wobec rolnictwa i obszarów wiejskich, wzmocnienie przepływu wiedzy i informacji, wzmocnienie doradztwa, rozwój wykorzystania technologii cyfrowych w pracy doradców. Realizacja projektu przyczyni się do: zwiększenia spójności zadań realizowanych przez ODR z priorytetami i wyzwaniami dla rolnictwa i obszarów wiejskich w ramach polityki rolnej, ujednolicenia sposobów działania ośrodków, poprawy transferu wiedzy i informacji między doradztwem a nauką i innymi instytucjami działającymi na rzecz rolnictwa, poprawy jakości świadczonych usług doradczych oraz odpowiedniego wsparcia szkoleniowo-doradczego dla rolników w prowadzeniu działalności i podejmowaniu decyzji dotyczących rozwoju gospodarstw, a w konsekwencji do zwiększenie dochodów gospodarstw z działalności rolniczej oraz do zwiększenie konkurencyjności sektora rolno-spożywczego.

Projekty rozwoju branż - Projekty dedykowane poszczególnym branżom sektora rolno-spożywczego spójne z Programem Rozwoju Głównych Rynków Rolnych w Polsce, w tym:

– Innowacyjne przetwory owocowo-warzywne

– Polska wieprzowina

– Polska wołowina

– Polska jagnięcina i baranina.

4,5 mld zł na odbudowę polskiego przetwórstwa oraz sprzedaż i produkcję żywności w gospodarstwie rolnym (KPO) - Zapewnienie środków na wsparcie inwestycyjne dla MŚP przetwórstwa rolno-spożywczego oraz dla rolników i rybaków prowadzących sprzedaż bezpośrednią, dostawy bezpośrednie, działalność w ramach rolniczego handlu detalicznego (RHD) lub sprzedaży produktów w ramach działalności (MOL).

Rozwój MŚP przetwórstwa rolno-spożywczego (KPO) - Program wsparcia dla MŚP przetwórstwa produktów rolnych, rybołówstwa lub akwakultury ukierunkowane na modernizację infrastruktury i wyposażenia.

Rozwój małego przetwórstwa (KPO) - Wsparcie inwestycji rolników i rybaków ukierunkowanych na modernizację infrastruktury i wyposażenia i skracających łańcuchy zaopatrzenia w żywność.

Tworzenie i rozwój lokalnych centrów przechowalniczo-dystrybucyjnych oraz regionalnych rolno-spożywczych rynków hurtowych (KPO) - Wsparcie budowy oraz rozbudowy i modernizacji infrastruktury logistycznej i technologicznej służącej przechowywaniu, magazynowaniu, pakowaniu, przeładunkowi, przygotowaniu do sprzedaży i wprowadzaniu do obrotu produktów rolnych, rybołówstwa i akwakultury oraz do zakupu specjalistycznych środków transportu i systemów aplikacji cyfrowych.

Program wymiany azbestu w gospodarstwach rolnych (KPO) - Wsparcie wymiany pokryć dachów z materiałów zawierających azbest na pokrycia dachów wykonane z materiałów wolnych od azbestu.

Program wymiany słupów impregnowanych kreozotem (KPO) - Wsparcie wymiany słupów impregnowanych kreozotem na plantacjach chmielu.

Wsparcie organizacji zajmujących się redystrybucją żywności na cele społeczne (KPO) - Wsparcie organizacji non-profit zajmujących się redystrybucją żywności i nieodpłatnym wydawaniem posiłków.

Zwiększenie powierzchni magazynowej w gospodarstwach rolnych (KPO) - Wsparcie rolników w zakresie zakupu i montażu silosów wraz z wyposażeniem oraz budowy/rozbudowy/modernizacji pozostałej powierzchni magazynowej w gospodarstwach rolnych.

Rozwój centrów przechowalniczo-dystrybucyjnych i rolno-spożywczych rynków hurtowych (KPO) - Program pomocowy rozwijający infrastrukturę hurtowego przechowywania i dystrybucji artykułów rolno-spożywczych.

Inwestycje w rozbudowę potencjału badawczego (KPO) - Budowa i modernizacja laboratoriów instytutów badawczych nadzorowanych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

System satelitarnego monitorowania upraw rolnych - Zaprojektowanie, budowa i rozwój systemu informatycznego do monitorowania upraw rolnych na terenie kraju, w szczególności śledzenia przebiegu procesu wzrostu roślin i prognozowania plonów najważniejszych roślin uprawnych. Wspomaganie decyzji użytkowników zarówno w czasie typowego okresu wegetacyjnego oraz w sytuacjach nadzwyczajnych, takich jak klęski naturalne.

Zwiększenie retencji wodnej na obszarach wiejskich i budowa zbiorników retencyjnych w gospodarstwach rolnych (KPO) - Wsparcie inwestycji na obszarach wiejskich w zakresie poprawy gospodarowania wodą oraz efektywności wykorzystania jej zasobów. Finansowanie prac związanych z budową, przebudową, odbudową i rozbudową urządzeń melioracji wodnych, urządzeń wodnych i hydrotechnicznych, w szczególności ograniczających odpływ wody, z uwzględnieniem jej retencjonowania.

Skuteczna walka z ASF i odbudowa produkcji świń - Pomoc dla producentów świń, którzy zaprzestali produkcji w związku z obowiązującym zakazem utrzymywania w gospodarstwie świń lub ich wprowadzania do gospodarstwa przy wystąpieniu ASF. Wsparcie inwestycji w bioasekurację gospodarstw utrzymujących świnie.

Transport intermodalny produktów rolno-spożywczych (KPO) - Inwestycja polega na zwiększeniu przepustowości terminali intermodalnych do przeładunku towarów z ukierunkowaniem na terminale kolejowo-drogowe i tabor kolejowy.

Wzmocnienie odporności obszarów wiejskich i sektora rolno-spożywczego ze środków UE po 2027 r. - Opracowanie stanowiska Rządu ws. WPR po 2027 r. oraz Długoterminowej wizji obszarów wiejskich UE i Paktu dla obszarów wiejskich. Opracowanie analiz i strategii negocjacyjnej ws. funduszy UE po 2027 r., które w sposób komplementarny i spójny mogą wspierać krajowe cele w zakresie rozwoju obszarów wiejskich.

Budowa konkurencyjności polskiego sektora rolno-spożywczego w warunkach poszerzonej UE - Opracowanie analiz i stanowiska Rządu ws. poszerzenia UE o kolejne kraje członkowskie w latach 2023–2027.

Paszportyzacja polskiej żywności - Budowa i wdrożenie cyfrowego systemu IT gwarantującego efektywne monitorowanie i identyfikowanie informacji o produktach rolno-spożywczych w łańcuchu dostaw, tj. „od pola do stołu”. System ten zapewni szerokie spektrum informacji o produkcie żywnościowym.

Zachęty do spółdzielczości rolnej - Opracowanie systemu zachęt dla spółdzielczości rolnej w różnych obszarach, w szczególności w zakresie: tworzenia i funkcjonowania spółdzielni energetycznych, nabywania ziemi rolnej przez rolnicze spółdzielnie produkcyjne (RSP), korzystania ze wsparcia w postaci płatności bezpośrednich przez RSP i ich członków.

Wsparcie lokalnych producentów w eksporcie - Pogłębienie współpracy między KOWR a  PAIH w ramach struktury Zagranicznych Biur Handlowych PAIH na rzecz wspierania rozwoju współpracy handlowej polskiego sektora rolno-spożywczego z zagranicą.

Stanowisko Polski w sprawie przyszłości WPR po 2027 r. - Reforma WPR po 2027 r. jest dużym wyzwaniem dla UE i administracji poszczególnych państw członkowskich. Nowa WPR musi zapewniać bezpieczeństwo żywnościowe, również w sytuacjach kryzysowych, takich jak klęski żywiołowe czy pandemie. Jednocześnie powinna wypełniać cele Zielonego Ładu i gwarantować odpowiednie dochody rolnikom. Założenia WPR po 2027 r. muszą brać również pod uwagę akcesję nowych państw do UE, w tym Ukrainy posiadającej duży potencjał produkcyjny w rolnictwie.

Równe warunki konkurencji dla polskich rolników w poszerzonej UE - W procesie dochodzenia do członkostwa w UE Ukrainy, państw Bałkanów Zachodnich i Mołdawii jest niezbędne zapewnienie stabilności na rykach rolnych i odpowiedniego poziomu dochodów rolników. Szczególnie ważne jest monitorowanie wpływu akcesji Ukrainy na sytuację rolnictwa w Polsce i zapewnienie w nowych państwach członkowskich takich samych wymogów jakości i bezpieczeństwa produktów rolnych oraz wymagań środowiskowych nałożonych na rolników jak w państwach UE-27.

Wsparcie dla producentów zbóż - Przygotowanie i uruchomienie programu pomocowego dla producentów rolnych, którzy ponieśli straty spowodowane wojną w Ukrainie.

Wsparcie rolnictwa 4.0 (KPO) - Wsparcie inwestycji rolników we wdrażanie rozwiązań rolnictwa 4.0.

Wsparcie rozwoju nowoczesnego kształcenia zawodowego, szkolnictwa wyższego oraz uczenia się przez całe życie (KPO) - Ustanowienie sieci funkcjonujących branżowych centrów umiejętności zapewniających ukierunkowane podnoszenie i zmianę kwalifikacji w wysokim stopniu odpowiadające potrzebom rynku pracy.

Dalsze wsparcie rolnictwa na terenach górskich (KPO) - Budowa i modernizacja laboratoriów Centrum zrównoważonego rolnictwa obszarów górskich i podgórskich

Przeciw suszy - Zostanie wdrożony program służący zwiększeniu retencji wodnej wykorzystywanych w rolnictwie.

Nowe korzystne zasady waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych rolniczych - Zapewnienie wyższych emerytur rolniczych (nie mniejszych niż najniższa emerytura z ZUS) oraz możliwości uzyskania dodatku za opłacanie wyższych składek KRUS.

Dostępność transportowa obszarów wiejskich oraz lokalne sieci cieplne i gazowe - Wsparcie w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg realizowane przez Ministerstwo Infrastruktury. Wsparcie w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych przez bezzwrotne dofinansowanie inwestycji realizowanych przez JST.

Inwestycje w infrastrukturę wodno-kanalizacyjną - Wsparcie realizacji inwestycji polegających na budowie, rozbudowie lub modernizacji systemów zaopatrzenia w wodę lub odprowadzania ścieków oraz promocji racjonalnej gospodarki wodą i ściekami na terenach wiejskich.

Program inwestycji dla gmin popegeerowskich - Rozwój obszarów wiejskich z terenów po byłych PPGR finansowany ze środków Rządowego Funduszu Polski Ład

Gospodarstwo otwarte na ludzi - Budowa systemu wsparcia instytucjonalnego i finansowego dla gospodarstw opiekuńczych.

Dalsze wsparcie dla Kół Gospodyń Wiejskich - Zapewnienie kontynuacji wsparcia finansowego kół gospodyń wiejskich.

Wspieranie i promowanie dziedzictwa kulturowego i historycznego obszarów wiejskich - Opracowanie metod i narzędzi służących systemowemu wsparciu osób aktywnie uczestniczących w życiu kulturalnym wsi.

Wsparcie planowania i zagospodarowania przestrzennego na obszarach wiejskich (KPO) - Dofinansowanie kosztów poniesionych przez gminy na przedsięwzięcie: przygotowanie i uchwalenie strategii rozwoju gminy, planu ogólnego gminy, miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub gminnego programu rewitalizacji. Ponadto inwestycja zakłada sfinansowanie kosztów poniesionych na przeprowadzenie kursów (dedykowanych do pracowników samorządów i planistów przestrzennych) doszkalających się z reguł obowiązujących w zreformowanym systemie planowania i zagospodarowania przestrzennego.

Rozwój opieki nad dziećmi do lat 3 (UP 2021–2027 oraz KPO) - Tworzenie miejsc opieki w żłobkach, klubach dziecięcych oraz w formie dziennego opiekuna, w tym miejsc dla dzieci z niepełnosprawnością lub wymagających szczególnej opieki w ramach Programu Maluch+ 2022–2029. Program będzie finansowany ze środków EFS+ w ramach FERS, KPO oraz budżetu państwa. Ze środków KPO będzie możliwe tworzenie miejsc opieki w żłobkach i klubach dziecięcych, natomiast ze środków EFS+ będzie finansowane tworzenie miejsc opieki w trzech instytucjonalnych formach opieki nad dziećmi do lat 3, a także zapewnienie funkcjonowania utworzonych miejsc opieki (zarówno ze środków EFS+, jak i KPO) przez pierwsze 36 miesięcy. .

Wymiana źródeł ciepła i poprawa efektywności energetycznej w budynkach mieszkalnych na obszarach wiejskich - Zmniejszenie negatywnego wpływu, jakie gospodarstwa domowe wywierają na środowisko, w tym zwłaszcza na stan powietrza, przez zwiększenie efektywności energetycznej budynków jedno- i wielorodzinnych i upowszechnianie niskoemisyjnych źródeł energii.

Wymiana źródeł ciepła i poprawa efektywności energetycznej szkół (KPO) - Identyfikacja placówek oświatowych o niskiej efektywności energetycznej i wsparcie ich w działaniach dotyczących energetycznej modernizacji budynków.

Zwiększenie efektywności energetycznej obiektów lokalnej aktywności społecznej (KPO) - Identyfikacja budynków zajmowanych przez domy kultury charakteryzujących się niską efektywnością energetyczną i ich wsparcie w działaniach dotyczących przeprowadzania kompleksowej, głębokiej modernizacji energetycznej. Zwiększenie efektywności energetycznej oraz zmniejszenie zanieczyszczeń przez termomodernizację wybranych budynków domów kultury z terenu całego kraju.

Zero i niskoemisyjny transport zbiorowy (REPower EU) - Wsparcie na przedsięwzięcia dotyczące zakupu zeroemisyjnego taboru autobusowego (elektrycznego, wodorowego, hybryda plug-in) lub niskoemisyjnego taboru autobusowego (zasilanego paliwami alternatywnymi – CNG, LPG/LNG) wraz z niezbędną infrastrukturą ładowania/tankowania – jeżeli dotyczy – lub taboru zasilanego olejem napędowym dla obsługi nowo utworzonych pozamiejskich linii autobusowych i wymiany taboru autobusowego na dotychczas funkcjonujących pozamiejskich liniach autobusowych zagrożonych likwidacją (ze względu na przestarzały tabor lub deficytowość linii).

Inwestycje w energooszczędne budownictwo mieszkaniowe dla gospodarstw domowych o niskich i średnich dochodach (KPO) - Zwiększenie dostępu do mieszkań na wynajem dla osób o niskich lub umiarkowanych dochodach, przy jednoczesnym zwiększeniu udziału budynków o podwyższonych standardach energetycznych w zasobie mieszkań zaspokajających potrzeby mieszkaniowe gospodarstw domowych o niskich i umiarkowanych dochodach.

Wyposażenie szkół/instytucji w odpowiednie urządzenia i infrastrukturę ICT w celu poprawy ogólnej wydajności systemów edukacji (KPO) - Wsparcie organów prowadzących przedszkola, szkoły (w tym prowadzące kształcenie zawodowe) oraz placówki oświatowe w finansowaniu ich indywidualnych potrzeb inwestycyjnych w zakresie rozwoju cyfrowego środowiska prowadzonej działalności, przekraczających minimalne wymagania określone w standardach wyposażania szkół w infrastrukturę cyfrową.

Zapewnienie dostępu do bardzo szybkiego Internetu na obszarach białych plam - Zagwarantowanie powszechnego dostępu do szybkiego Internetu i usług cyfrowych w całej Polsce, w tym na obszarach tzw. „białych plam”, na których nie istnieje infrastruktura szerokopasmowa o dużej przepustowości.

Programu Opieka 75+ (KPO) -  Poprawa dostępności usług opiekuńczych w miejscu zamieszkania, w tym specjalistycznych usług opiekuńczych zarówno dla osób samotnych, jak i przebywających w rodzinach – w wieku 75 lat i więcej.

Budowa lub modernizacja sieci dystrybucyjnych energii elektrycznej na obszarach wiejskich w celu umożliwiania przyłączania nowych OZE (KPO) - Wsparcie inwestycji, które rozwiążą problem słabo rozwiniętych sieci dystrybucyjnych na obszarach wiejskich oraz problem przyłączania nowych OZE, w tym m.in. budowa lub przebudowa linii napowietrznych WN, SN i nn, w tym linii kablowych, budowa lub przebudowa stacji WN/SN i SN/nn, cyfryzacja i automatyzacja sieci, w tym instalacja liczników w stacjach oraz instalacja liczników zdalnego odczytu u odbiorców.

Poprawa dostępu do zatrudnienia i działań aktywizujących dla wszystkich osób poszukujących pracy (UP 2021–2027) - Program wsparcia adresowany w szczególności do osób młodych, zwłaszcza przez wdrażanie gwarancji dla młodzieży, długotrwale bezrobotnych oraz grup znajdujących się w niekorzystnej sytuacji na rynku pracy, jak również dla osób biernych zawodowo, a także przez promowanie samozatrudnienia i ekonomii społecznej

Rynek pracy srebrnej gospodarki (UP 2021–2027) - Wspieranie dostosowania pracowników, przedsiębiorstw i przedsiębiorców do zmian, wspieranie aktywnego i zdrowego starzenia się oraz zdrowego i dobrze dostosowanego środowiska pracy, które uwzględnia zagrożenia dla zdrowia

Poprawa jakości, poziomu włączenia społecznego i skuteczności systemów kształcenia i szkolenia oraz ich powiązania z rynkiem pracy (UP 2021–2027) - Walidacja uczenia się pozaformalnego i nieformalnego w celu wspierania nabywania kompetencji kluczowych, w tym umiejętności w zakresie przedsiębiorczości i kompetencji cyfrowych, oraz przez wspieranie wprowadzania dualnych systemów szkolenia i przygotowania zawodowego

Wspieranie równego dostępu do dobrej jakości, włączającego kształcenia i szkolenia oraz możliwości ich ukończenia (UP 2021–2027) - Program wsparcia adresowany w szczególności do grup w niekorzystnej sytuacji, od wczesnej edukacji i opieki nad dzieckiem przez ogólne i zawodowe kształcenie i szkolenie po szkolnictwo wyższe, a także kształcenie i uczenie się dorosłych, w tym ułatwianie mobilności edukacyjnej dla wszystkich i dostępności dla osób z niepełnosprawnościami

Integracja społeczna na obszarach wiejskich (UP 2021–2027) - Wspieranie integracji społecznej osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, w tym osób najbardziej potrzebujących i dzieci

Przeciwdziałanie dalszej marginalizacji na obszarach wiejskich (UP 2021–2027) - Wspieranie włączenia społeczno-gospodarczego osób w niekorzystnej sytuacji, w tym osób o szczególnych potrzebach i z obszarów zagrożonych trwałą marginalizacją, dzięki zintegrowanym działaniom obejmującym usługi mieszkaniowe i usługi społeczne, w tym wsparcie w mieszkaniach wspomaganych i treningowych.

Rozwój turystyki na obszarach wiejskich (UP 2021–2027) - Wspieranie zintegrowanego i sprzyjającego włączeniu społecznemu rozwoju społecznego, gospodarczego i środowiskowego, na poziomie lokalnym, kultury, dziedzictwa naturalnego, zrównoważonej turystyki i bezpieczeństwa.

Czyste powietrze - Zintegrowane działania mające na celu kompleksową poprawę jakości powietrza do stanu niepowodującego większego narażenia zdrowia ludzkiego oraz środowiska, zgodnego z prawodawstwem unijnym, a w dalszej perspektywie z wytycznymi WHO, a także wzrost świadomości społecznej. Projekt obejmuje m.in. rozwój mechanizmów kontrolowania źródeł niskiej emisji, standaryzację urządzeń grzewczych i paliw stałych, dostosowanie mechanizmów finansowych i ich społeczną dostępność oraz stworzenie ram prawnych sprzyjających realizacji efektywnych działań wynikających z Krajowego Programu Ochrony Powietrza, jak również z programów ochrony powietrza szczebla wojewódzkiego i lokalnego oraz planów działań krótkoterminowych, sporządzanych dla stref, w których zostały stwierdzone przekroczenia norm jakości powietrza, w tym wprowadzenie do obiegu prawnego brakujących pojęć (np. niska emisja).

Profesjonalne Instytucje Otoczenia Biznesu - Wsparcie procesu rozwoju przedsiębiorczości na obszarach wiejskich przez integrację instytucji otoczenia biznesu działających na rzecz rozwoju obszarów wiejskich, ich promocję oraz podwyższenie jakości i efektywności świadczonych usług.

Pakiet działań na rzecz wsparcia samorządów w programowaniu i realizacji rewitalizacji - Upowszechnianie rewitalizacji jako ważnego elementu rozwoju miast zapewniającego trwałość zasad i instrumentów, kompleksowość, mechanizmy finansowania, usprawnienia prawno-instytucjonalne oraz przejrzysty system monitorowania i ewaluacji oraz budowa systemu bieżącego monitorowania działań rewitalizacyjnych.

Pakiet działań na rzecz zapewnienia zastępowalności pokoleń i poprawy sytuacji demograficznej na obszarach wiejskich - Kompleksowe działania na rzecz zapewnienia zastępowalności pokoleń i poprawy sytuacji demograficznej na obszarach wiejskich, w tym dotyczące wzmocnienia rodzin, znoszenia barier dla rodziców chcących mieć dzieci, podnoszenia jakości zarzadzania, prorodzinne rozwiązania na rynku pracy, popularyzacja kultury i zachowań społecznych sprzyjających rodzinie.

 

{"register":{"columns":[]}}