Przetarte powidła wiśniowe ze Strzelec Górnych
19.12.2024
W dniu 12 grudnia 2024 r. na Listę Produktów Tradycyjnych zostały wpisane w kategorii: Warzywa i owoce: „przetarte powidła wiśniowe ze Strzelec Górnych”.
Wygląd (zewnętrzny i na przekroju)
Gęsta, jednolita masa wiśniowa
Kształt (zewnętrzny i na przekroju)
Przyjmuje kształt naczynia, w którym się znajduje
Wielkość
W zależności od naczynia, w którym się znajduje
Barwa (zewnętrzna i na przekroju)
Brunatno – czerwona z lekkim połyskiem
Konsystencja, „wrażenie w dotyku”
Konsystencja gęsta, jednolita, aksamitna, masłowa, łatwa do rozsmarowania, niewyczuwalna skórka i miąższ wiśniowy
Smak i zapach
Smak słodko – kwaśny, z lekkim posmakiem skarmelizowanego soku. Zapach skondensowanej wiśni
Tradycja, pochodzenie oraz historia produktu rolnego, środka spożywczego lub napoju spirytusowego
Przetarte powidła wiśniowe ze Strzelec Górnych powstają z wiśni odmiany Łutówka. Odmiana ma ponad 200 lat. Drzewa łutówki rosną niezbyt silnie, o zwisających pędach, charakterystycznych dla tej odmiany. Drzewa owocują corocznie, obficie, przez co najmniej dwa tygodnie. Okres zbioru przypada na koniec lipca - początek sierpnia. Owoc wiśni jest duży, skórka ma kolor ciemnoczerwony i bardzo ładnie lśni. Owoc ma kształt kulisty, o zaokrąglonym czubku i spłaszczonej stronie szwu, nieco ciemniejszy wzdłuż szwu, wklęśnięty przy szypułce. W smaku wiśnia łutówka jest kwaśno – słodka. Ma dużo soku i jest miękkiej konsystencji.
Sady wiśniowe w Strzelcach Górnych położone są na górnym tarasie Pradoliny Dolnej Wisły, dzięki temu utrzymuje się tam charakterystyczny mikroklimat: duża wilgotność i nasłonecznienie, co ma wpływ na wyjątkową jakość zbieranych owoców.
Przetarte powidła wiśniowe ze Strzelec Górnych to gęsta jednolita masa wiśniowa. Wydrylowany owoc wiśni transportowany jest do kotła, w którym poddawany jest procesowi smażenia. Proces ten trwa około 10 godzin. W początkowej fazie następuje odparowywanie, następnie powolne wysmażanie, dzięki czemu masa kondensuje się i nabiera intensywnego aromatu. W ostatnim etapie smażenia dodaje się cukier, co powoduje mięknięcie skórek. Wiśnia nie ma własnych pektyn, więc cukier wiąże skarmelizowany sok z masą miąższową wiśni. Wygotowanie i skarmelizowanie soku to 80 % ciągłego intensywnego mieszania, skrawania z brzegów kotła przypieczonego soku, ale nie przypalonego. Im dłużej się smaży, tym bardziej masa się zagęszcza, skórki wiśni skręcają się i przypiekają. Po smażeniu masa wiśniowa jest wystudzana przez dobę. Nabiera gęstości oraz ciemnej barwy. Następnie zostaje poddana trzykrotnemu, pracochłonnemu przetarciu przez sita o różnej gęstości oczek. Dzięki czemu produkt finalny posiada jednolicie masłową konsystencję, brak wyczuwalnych grudek i drobnych skórek. Tak przygotowane przetarte powidła wiśniowe ze Strzelec Górnych nabierają gładką, masłową, aksamitną strukturę.