Przyszłość polskiego rolnictwa w obliczu wyzwań
21.11.2024
– 20 lat temu, w momencie akcesji Polski do Unii Europejskiej wiele osób zakładało, że Polska nie wytrzyma konkurencji. Jednak nasz kraj dobrze odnalazł się na jednolitym rynku europejskim, również w obszarze rolnictwa. Dziesięciokrotny wzrost wartości eksportu polskich artykułów rolno-spożywczych, w okresie od 2004 r. do 2023 r., jest tego najlepszym przykładem – podkreślił minister Czesław Siekierski podczas konferencji „Rolnictwo i gospodarka żywnościowa w minionym XX-leciu oraz perspektywy rozwoju”, zorganizowanej w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.
Wydarzenie było okazją zarówno do refleksji nad skalą przemian polskiego sektora rolno-żywnościowego w minionym dwudziestoleciu, jak też omówienia bieżącej sytuacji w branży i wyzwań, jakie stoją przed polskim rolnictwem.
Stabilna polityka, to stabilne rolnictwo
W opinii ministra Czesława Siekierskiego dalszy rozwój sektora rolno-spożywczego wymaga przemyślanych rozwiązań. – Pamiętajmy o tym, że rolnictwo europejskie musi mieć stabilną politykę rolną, aby mogło konkurować na światowych rynkach – podkreślił.
Wśród wielu wyzwań z którymi mamy do czynienia w całej UE minister wymienił między innymi: opłacalność produkcji rolniczej, związane z tym wysokie ceny energii, paliw i środków do produkcji, a także kwestie dotyczące Zielonego Ładu. Minister Czesław Siekierski przypomniał, że dzięki interwencji polskiego rządu, wiele z niekorzystnych zapisów Zielonego Ładu zostało już zmienionych.
– W trakcie polskiego przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej będziemy kontynuować dyskusję na temat rozwiązań wciąż jeszcze istniejących w zapisach Zielonego ładu. Będziemy też rozmawiać o większym budżecie na rolnictwo – poinformował Czesław Siekierski.
Szef resortu rolnictwa podkreślił, że wszystkie powyższe kwestie na bieżąco są analizowane z przedstawicielami izb rolniczych, z którymi spotyka się na terenie całego kraju.
Europejskie rolnictwo na globalnym rynku
Wśród bieżących tematów – dyskutowanych na forum całej UE – minister Czesław Siekierski wymienił plany związane z przyłączeniem Ukrainy do unijnej wspólnoty. Podkreślił, że proces akcesyjny może trwać kilka lat, ale już teraz musimy się do tego wyzwania dobrze przygotować.
Minister poruszył także kwestię umowy z krajami Mercosur. Zaznaczył, że wymaga ona modyfikacji, między innymi w obliczu sytuacji w Ukrainie. Zagadnienie to jest tematem rozmów z ministrami rolnictwa innych krajów unijnych.
– Ministerstwo rolnictwa jako pierwsze zgłosiło negatywne stanowisko w tej sprawie. Umowa UE z krajami Mercosur będzie też jednym z tematów mojego spotkania z minister rolnictwa Francji Annie Genevard, podczas jej wizyty w Warszawie – poinformował Czesław Siekierski.
O konferencji „Rolnictwo i gospodarka żywnościowa w minionym XX-leciu oraz perspektywy rozwoju”
Organizatorami konferencji były Katedra Ekonomiki i Organizacji Przedsiębiorstw SGGW oraz Katedra Prawa Rolnego i Systemów Ochrony Żywności UW. Wśród dyskutowanych tematów pojawiły się kwestie przemian polskiego sektora rolno-żywnościowego w minionym XX-leciu, a także rozwój polskiego sektora rolno-żywnościowego w obliczu obecnych i przyszłych wyzwań.
Wydarzenie objęli patronatem: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi dr Czesław Siekierski, Rektor Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego prof. dr. hab. Michał Zasada oraz Rektor Uniwersytetu Warszawskiego prof. dr hab. Alojzy Z. Nowak.
Spotkanie było także doskonałą okazją do uhonorowania naukowców zasłużonych dla rozwoju rolnictwa i obszarów wiejskich. Minister wręczył Srebrne Krzyże Zasługi – odznaczenia nadane przez Prezydenta RP – prof. dr hab. Teresie Doroszewskiej i prof. dr hab. Stanisławowi Krasowiczowi.