W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Racuchy drożdżowe z jabłkami z Dokudowa

03.06.2018

Produkt wpisany na listę produktów tradycyjnych w dniu 2018-04-19 W kategorii Wyroby piekarnicze i cukiernicze W województwie woj. lubelskim

Wygląd:

Spłaszczone, owalne placki z ciasta drożdżowego z nieregularną linią. Na przekroju miąższ z widocznymi kawałkami jabłek, wierzch placków posypany cukrem.

Kształt:

Owalny, brzegi postrzępione, lekko wypukły po obu stronach.

Rozmiar:

Niewielkie placki o średnicy około 8-10 cm.

Barwa:

Zewnętrzna barwa brązowo-złocista, na przekroju jasnokremowa z widocznymi kawałkami jabłek.

Konsystencja:

Miękka, sprężysta.

Smak:

Smak lekko-słodki, wyczuwalny smak ciasta drożdżowego i jabłek.

Dodatkowe Informacje:

Tradycja:

Racuchy drożdżowe z jabłkami przygotowuje się z mąki pszennej, drożdży, cukru, oleju, jabłek, wody i soli do smaku. Po przygotowaniu narzędzi i sprzętu, pierwszą czynnością jest przygotowanie rozczynu z drożdży, cukru, ciepłej wody i mąki. Rozczyn należy pozostawić do wyrośnięcia w ciepłym miejscu. Po wyrośnięciu do miski z mąką pszenną, jajkami, cukrem, cukrem waniliowym i olejem dodaje się, obrane uprzednio i pokrojone w kostkę, jabłka. Składniki należy dokładnie wymieszać i pozostawić do wyrośnięcia. Ciasto po wyrośnięciu wykłada się na rozgrzany na patelni olej za pomocą drewnianej łyżki i smaży na złocisto-brunatny kolor. W Dokudowie racuchy z jabłkami były sporządzane i spożywane bez specjalnych okazji, najczęściej posypane cukrem, były podawane na deser. Racuchy drożdżowe są daniem wigilijnym (wykonywane bez jajek i jabłek). Przepisy na racuchy drożdżowe można też znaleźć w dawnej literaturze kulinarnej, między innymi w „Kuchni Polskiej”. Lokalne racuchy drożdżowe z jabłkami, wyrabiane według tradycyjnego przepisu są obecnie wykorzystywane w wystawianych widowiskach obrzędowych w Dokudowie przez zespół „Lewkowianie”. Prezentowane są również w trakcie różnych imprez okolicznościowych. Ich wytwarzanie i eksponowanie w trakcie widowisk obrzędowych dowodzi, że cieszą się popularnością i są wizytówką regionu.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
02.07.2018 22:10 administrator gov.pl
Pierwsza publikacja:
02.07.2018 22:10 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}