W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Razówka z Kozienic

03.06.2018

Produkt wpisany na listę produktów tradycyjnych w dniu 2017-11-30 W kategorii Wyroby piekarnicze i cukiernicze W województwie woj. mazowieckim

Wygląd:

Chleb razowy o błyszczącej powierzchni, z możliwymi lekkimi pęknięciami, na przekroju porowaty miąższ.

Kształt:

Podłużny, okrągły lub nadany formą, na przekroju kwadratowy lub owalny z lekkim wybrzuszeniem ku górze.

Rozmiar:

Waga ok. 630 g.

Barwa:

Zewnętrzna złocisto-brązowa, jasnobrązowy miąższ.

Konsystencja:

Lekko twarda, chrupiąca skórka, miąższ elastyczny o równomiernej porowatości.

Smak:

Przyjemny, aromatyczny, z wyczuwalną nutą kwasową pochodzącą od naturalnego zakwasu.

Dodatkowe Informacje:

Tradycja:

Chleb to najstarszy produkt żywnościowy przygotowywany przez człowieka od tysiącleci. Pierwszym „chlebem” naszych praojców były polewki, czyli bryje składające się w 80-90% z wody zmieszanej i ugotowanej z tłuczonym ziarnem pszenicy, jęczmienia lub żyta. W polskiej i słowiańskiej tradycji kulturowej chleb był nie tylko symbolem pożywienia, ale także dostatku i pomyślności. A sam sposób przygotowywania i spożywania pieczywa był procesem niezwykłym, obdarowanym licznymi przesądami. Również na obszarze Ziemi Kozienickiej pieczenie i spożywanie chleba ma długą tradycję. Odgrywał on ogromną rolę nie tylko podczas codziennych posiłków, jak również podczas różnorodnych rodzinnych uroczystości. Jedną z takich uroczystości były zaręczyny, podczas których siedzącym naprzeciwko siebie młodym związywano na bochnie chleba ręce chustką i skrapiano święconą wodą. Następnie krojono chleb na pół i solono, jedną część jedli narzeczeni, drugą rozdzielano wśród obecnych gości. Panował zwyczaj, że kto pierwszy zjadł chleb, ten miał rządzić w domu. Na Ziemi Kozienickiej najczęściej chleb był wypiekany z mąki żytniej razowej lub z mąki mieszanej zwanej „spółką”, na którą przeznaczano jeden korzec żyta i pół korca pszenicy. Walorem razówki z Kozienic jest tradycyjna receptura oparta na zastosowaniu mąki mieszanej oraz luźnego zakwasu (żurku), czyli mieszaniny mąki żytniej z wodą, który poddawany jest wielogodzinnej fermentacji. Zastosowanie żurku wpływa na walory zdrowotne i smakowe, powodując, że chleb nie kruszy się, jest dłużej świeży i ma charakterystyczny, lekko kwaśny smak.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
02.07.2018 22:24 administrator gov.pl
Pierwsza publikacja:
02.07.2018 22:24 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}