Rogalik z wiśniami
03.06.2018
Produkt wpisany na listę produktów tradycyjnych w dniu 2007-05-04 W kategorii Wyroby piekarnicze i cukiernicze W województwie woj. pomorskim
Wygląd:
Charakterystyczny wyrób cukierniczy to brązowozłociste ciasto drożdżowe w kształcie rogala. Na przekroju puszyste, dobrze wyrośnięte ciasto z dużą ilością nadzienia wiśniowego. Wiśnie wykorzystywane na nadzienie pochodzą z drzew rodzimych. Mocno dojrzałe owoce zrywa się w sezonie letnim, dryluje i przechowuje w zalewie. Zalewa powoduje, że wiśnie zachowują naturalny smak, aromat i wygląd owoców świeżo zerwanych z drzewa. Owoce nie są konserwowane cukrem.
Kształt:
Niepełny okrąg (rogal), owalny.
Rozmiar:
Długość 12 cm, wysokość 4 cm, szerokość 4 cm.
Barwa:
Z zewnątrz: barwa ciasta brązowozłota oraz biały lukier z połyskiem.
Konsystencja:
Ciasto puszyste, delikatne, dobrze wyrośnięte, sprężyste. Pod wpływem nacisku zmienia swoją objętość. Po zwolnieniu ucisku wraca do pierwotnego kształtu.
Smak:
Wyjątkowy smak rogali wynika z połączenia delikatnego ciasta drożdżowego, dobrze napowietrzonego, aromatycznych lekko kwaśnych wiśni, stanowiących nadzienie oraz lukru. Średnio kwaśny, szklisty lukier wykonuje się według autorskiej tradycyjnej receptury, która decyduje o tym, że jest on kruchy i łamliwy. Tajemnica smaku tkwi w doborze składników i ich proporcjach.
Dodatkowe Informacje:
Tradycja:
Historia rogalików z wiśniami sięga lat 1956-1989, kiedy to można było je kupić w piekarni-cukierni w Chojnicach. Rogaliki z wiśniami w lukrze, choć nie były najtańszym ciastem, cieszyły się dużą popularnością wśród klientów piekarni. Przepis ten trafił z piekarni w Chojnicach do restauracji w Sieroczynie. W dalszym ciągu ciasto to cieszy się popytem przewyższającym jego podaż. Wielu klientów, głównie turystów krajowych i zagranicznych, wraca do restauracji, by spożyć rogaliki z wiśniami.
- Ostatnia modyfikacja:
- 02.07.2018 22:13 administrator gov.pl
- Pierwsza publikacja:
- 02.07.2018 22:13 administrator gov.pl