Rosół z gołębi (gołąbki w rosole) po śląsku
03.06.2018
Produkt wpisany na listę produktów tradycyjnych w dniu 2009-01-15 W kategorii Gotowe dania i potrawy w województwie śląskim
Wygląd:
Klarowny płyn z niewielkimi oczkami tłuszczu.
Kształt:
Rozmiar:
Zależy od wielkości naczynia.
Barwa:
Barwa płynu słomkowo-żółta, mięso jasnobrązowe.
Konsystencja:
Rosół - konsystencja płynu.
Smak:
Smak i zapach rosołu charakterystyczny dla wywarów mięsno-warzywnych, lekko słodkawy (delikatniejszy od smaku rosołu gotowanego na wołowinie lub kurze).
Dodatkowe Informacje:
Tradycja:
Wraz z intensywnym rozwojem górnictwa i hutnictwa na Górnym Śląsku rozpowszechniła się hodowla gołębi. „Tworzące się skupiska ludności związanej miejscem zamieszkania i pracą tylko z przemysłem, zapoczątkowały powstawanie nowych środowisk społecznych – środowisk robotniczych, w tym przypadku wywodzących się z miejscowej ludności korzeniami wrosłej w tradycje kulturowe wsi. Było to później widoczne przez kilka pokoleń w zajęciach pozazawodowych, jak m.in.: drobna hodowla w komórkach obok „familoków” (kóz, gęsi, kur, świń, królików, gołębi itp.), zamiłowania do uprawy ziemi w ogródkach przydomowych i działkowych” („Kultura ludowa sercem Śląska”, 1988). Pasje, upodobania i rozrywki znalazły również odzwierciedlenie w ludowej pieśni górniczej pt. „Górniczy stan…”:
- Ostatnia modyfikacja:
- 23.10.2018 13:43 Sławomir Mucha
- Pierwsza publikacja:
- 23.10.2018 13:43 Sławomir Mucha