W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rozmowy o perspektywach polsko-algierskiej współpracy

20.06.2024

Sekretarz stanu Stefan Krajewski spotkał się dzisiaj z ambasadorem Algierskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej w Polsce Mohamedem Saleh Eddine Belaidem. Była to pierwsza wizyta ambasadora Belaida w MRiRW. Rozmowy dotyczyły możliwości rozszerzenia polsko-algierskiej wymiany handlowej oraz rozwoju współpracy w obszarze nauki i badań w rolnictwie. W spotkaniu uczestniczył również główny lekarz weterynarii Krzysztof Jażdżewski.

Spotkanie sekretarza stanu Stefana Krajewskiego z Ambasadorem Algierii (fot. MRiRW)

Stanowisko Polski

Wiceminister Krajewski zapewnił, że Polska jest zainteresowana rozwojem współpracy z Algierią w sprawach związanych z rolnictwem.

– Uważamy Algierię za jednego z priorytetowych i perspektywicznych partnerów handlowych i jesteśmy gotowi zarówno do zwiększenia wielkości eksportu rolnego na rynek algierski, jak i do poszerzenia asortymentu – powiedział sekretarz stanu.

Kierunki współpracy

Wiceszef polskiego resortu rolnictwa wyraził nadzieję na rozwiązanie problemów związanych z dostępem polskich jabłek do algierskiego rynku. Ambasador zadeklarował chęć pomocy i podjęcie kroków niezbędnych do uregulowania tej kwestii.

Główny lekarz weterynarii Krzysztof Jażdżewski podkreślił, że polskie służby weterynaryjne są w bezpośrednim kontakcie ze swoimi algierskimi odpowiednikami. Poinformował również, że w eksporcie z Polski do Algierii funkcjonuje szereg uzgodnionych świadectw, m.in. świadectwo dla bydła rzeźnego.

– Jesteśmy zainteresowani uzgodnieniem kolejnych świadectw weterynaryjnych, m.in. dla owiec rzeźnych. Mam nadzieję, że te zagadnienia zostaną omówione podczas spotkania online Inspekcji Weterynaryjnej RP z jej algierskim odpowiednikiem – powiedział Krzysztof Jażdżewski.

Wiceminister Krajewski zauważył, że obecnie negocjowane memorandum o współpracy bilateralnej w dziedzinie rolnictwa może być impulsem do pogłębienia współpracy. Zwrócił też uwagę na możliwość rozwoju współpracy polsko-algierskiej w obszarze nauki i badań w rolnictwie.

Stanowisko Algierii

Ambasador Algierii w RP zgodził się z wiceministrem Stefanem Krajewskim, że potencjał relacji polsko-algierskich  w obszarze rolnictwa wciąż nie jest w pełni wykorzystany. Wyraził nadzieję, że wkrótce dojdzie do spotkania ministrów rolnictwa Polski i Algierii.

Okazją może być posiedzenie Polsko-Algierskiej Komisji Międzyrządowej ds. Współpracy Gospodarczej, które jest planowane na koniec br. lub początek 2025 r.

Ambasador z zainteresowaniem przyjął propozycję nawiązania współpracy badawczo-rozwojowej w sprawach rolnych. Jego zdaniem wspólne polsko-algierskie inwestycje i projekty rolnicze również mogą być perspektywicznym obszarem współpracy. 

Polsko-algierska wymiana handlowa

W 2023 r. wartość eksportu towarów rolno-spożywczych do Algierii wyniosła ponad 251 mln EUR. Eksportowaliśmy głównie mleko i śmietanę w proszku i w granulkach, a także tytoń, przetwory spożywcze dla niemowląt, pszenicę i meslin.

W pierwszym kwartale br. wyeksportowaliśmy do Algierii towary za ponad 89 mln EUR. Były to przede wszystkim mleko i śmietana w proszku i w granulkach, tytoń, jęczmień oraz przetwory spożywcze dla niemowląt.

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}