Rozmowy polsko-azerbejdżańskie
15.01.2025
Sekretarz stanu Michał Kołodziejczak spotkał się wczoraj z ambasador Republiki Azerbejdżanu w RP Nargiz Gurbanovą. Podczas spotkania omówiono możliwości wzmocnienia współpracy między Polską a Azerbejdżanem w obszarze rolnictwa, m.in. w zakresie handlu czy wymiany wiedzy i doświadczeń. Rozmowy dotyczyły również potencjału eksportowego polskich towarów rolno-spożywczych.
Stanowisko strony polskiej
– Azerbejdżan jest dla Polski ważnym partnerem politycznym i gospodarczym – podkreślił wiceminister Kołodziejczak i jednocześnie zwrócił uwagę, że aktualny poziom współpracy dwustronnej w sektorze rolnictwa nie wykorzystuje w pełni potencjału obu państw.
– Jesteśmy otwarci na informacje dotyczące zapotrzebowania Azerbejdżanu na produkty rolno-spożywcze, w tym mięso drobiowe i wołowe – powiedział przedstawiciel polskiego resortu rolnictwa.
Wiceminister zaproponował również zorganizowanie w Polsce wizyty azerbejdżańskich importerów tych towarów, aby mogli oni bezpośrednio zapoznać się z polską ofertą. Sekretarz stanu Michał Kołodziejczak zachęcił też azerbejdżańskie firmy do udziału w targach branżowych organizowanych w Polsce.
Stanowisko strony azerbejdżańskiej
Ambasador Republiki Azerbejdżanu w RP Nargiz Gurbanova wyraziła gotowość do zacieśnienia współpracy polsko-azerbejdżańskiej w sektorze rolnym. Podkreśliła również, że Polska jest dla Azerbejdżanu jednym ze strategicznych partnerów w Unii Europejskiej.
Jednocześnie ambasador Gurbanova wysoko oceniła realizację wizyty ministra rolnictwa Azerbejdżanu w Polsce w listopadzie 2023 r. Głównymi tematami tego spotkania były polski system zarządzania ziemią rolną i spółdzielczość.
Ponadto ambasador zadeklarowała gotowość współpracy na rzecz działań wspierających rozwój wzajemnej wymiany handlowej produktów rolno-spożywczych.
Wzajemny handel rolno-spożywczy
Od stycznia do października 2024 r. wartość eksportu polskich produktów rolno-spożywczych do Azerbejdżanu wyniosła 21,1 mln EUR (nieznaczny wzrost w porównaniu z analogicznym okresem 2023 r.). Eksportowane były głównie przetwory spożywcze, czekolada i inne przetwory spożywcze zawierające kakao, warzywa przetworzone lub zakonserwowane oraz mrożone.