Rozmowy polsko-bangladeskie
30.05.2023
Najważniejsze sprawy z zakresu dwustronnej współpracy w sektorze rolno-spożywczym były omawiane podczas dzisiejszego spotkania sekretarza stanu Rafała Romanowskiego z ambasador Bangladeszu w Polsce, Sultaną Lailą Hossain oraz konsulem honorowym RP w Bangladeszu, Reshadurem Rahmanem.
Dwustronna współpraca w dziedzinie rolnictwa
Wiceminister Rafał Romanowski wyraził nadzieję na podejmowanie wspólnych działań w celu zbilansowania ujemnego dla Polski salda w wymianie handlowej artykułami rolno-spożywczymi.
Sekretarz stanu podkreślił wysoką jakość polskich produktów rolno-spożywczych i duże możliwości ich eksportu na zagraniczne rynki. Wyraził zainteresowanie uzgodnieniem świadectw weterynaryjnych w eksporcie do Bangladeszu dla mleka i produktów mlecznych oraz mięsa drobiowego i ich produktów.
Strona polska poinformowała także, że widzi potencjał rozwoju w zakresie współpracy naukowo-badawczej.
Ambasador Sultana Laila Hossain z uznaniem odniosła się do osiągnięć polskiego rolnictwa, szczególnie w kwestii wykorzystywania nowoczesnych technologii przy produkcji i zbiorach. Zadeklarowała wsparcie w rozwoju dwustronnych relacji na poziomie administracyjnym. Ambasador poinformowała, że Bangladesz dysponuje dużą liczbą młodej, wykwalifikowanej kadry rolniczej, gotowej do wymiany doświadczeń z polskimi partnerami.
Konsul honorowy Reshadur Rahman poinformował, że polskie produkty rolno-spożywcze, w tym jabłka i produkty mleczarskie cieszą się dużym uznaniem w Bangladeszu. Wyraził także nadzieję na szersze otwarcie bangladeskiego rynku dla polskiej żywności.
Wymiana handlowa artykułami rolno-spożywczymi
Bangladesz to perspektywiczny partner dla Polski w handlu rolno-spożywczym.
W 2022 r. nasz eksport do tego kraju osiągnął wartość 11,5 mln EUR. Eksportujemy głównie serwatkę, produkty do karmienia zwierząt i mleko zagęszczone.