W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rozmowy polsko-białoruskie

21.09.2018

W Mińsku na Białorusi odbyło się 21 września br. VII posiedzenie polsko-białoruskiej grupy roboczej ds. współpracy w dziedzinie rolnictwa.

Sekretarz stanu Sz. Giżyński i wiceminster I. Smilgiń podczas spotkania

Ze strony polskiej posiedzeniu współprzewodniczył  Sekretarz stanu w MRiRW Szymon Giżyński, a ze strony białoruskiej wiceminister rolnictwa i żywności  Iwan Smilgiń. Posiedzenie zostało poprzedzone spotkaniem dwustronnym wiceministrów. Podczas spotkania obie strony podkreśliły wzajemne wsparcie dla dalszego rozwoju współpracy w dziedzinie rolnictwa pomiędzy naszymi krajami oraz uznały potrzebę wymiany eksperckiej.

Podczas VII posiedzenia grupy roboczej sekretarzowi stanu Szymonowi Giżyńskiemu, towarzyszyli przedstawiciele kierownictwa polskich służb weterynaryjnych, fitosanitarnych, Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR) oraz Centralnego Ośrodka Badania Odmian Roślin Uprawnych (COBORU).

Posiedzenie przebiegało w dobrej atmosferze. Podczas spotkania zostały omówione najważniejsze zagadnienia z zakresu polsko-białoruskiej współpracy w dziedzinie rolnictwa. Polska delegacja przedstawiła postulaty związane z kwestiami dostępu do rynku białoruskiego dla produktów pochodzenia zwierzęcego, w tym mięsa wołowego i wieprzowego oraz dla produktów pochodzenia roślinnego, w szczególności materiału rozmnożeniowego. Wiceminister  Giżyński wyraził nadzieję, że zniesienie ograniczeń w eksporcie niektórych polskich towarów rolno-spożywczych na Białoruś przyczyni się do zwiększenia wartości wzajemnej wymiany handlowej. W tym kontekście polski sekretarz stanu podziękował stronie białoruskiej za zatwierdzenie wzorów świadectw zdrowia dla nasienia buhajów oraz bydła hodowlanego i użytkowego, eksportowanych na Białoruś.

Obie strony pozytywnie oceniły efektywność i intensywność dotychczasowych kontaktów zarówno na szczeblu ministerialnym, jak i eksperckim. Uczestnicy spotkania uznali, że duży potencjał rozwojowy ma współpraca w zakresie nasiennictwa oraz genotypowania bydła. Współpracę w tych obszarach z partnerami białoruskimi realizują już Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych (COBORU), Instytut Zootechniki – Państwowy Instytut Badawczy w Krakowie oraz Stacja Hodowli i Unasieniania Zwierząt z Bydgoszczy. Ponadto, wiceministrowie Sz. Giżyński oraz I. Smilgiń podkreślili szczególne zainteresowanie kontynuacją współpracy w zakresie zwalczania wścieklizny na terytorium Białorusi, w strefie buforowej, wzdłuż granicy z Polską.

Kolejnym tematem omówionym podczas rozmów była konieczność stałej i wzrastającej obecności firm białoruskich na targach rolniczych w Polsce (Międzynarodowe Targi Wyrobów Spożywczych Polagra Food w Poznaniu, Centralne Targi Rolnicze w Nadarzynie) i polskich firm na targach na Białorusi (Belagro, Prodexpo w Mińsku). Rozmówcy wyrazili nadzieję na dalsze zacieśnianie relacji i podejmowanie wspólnych inicjatyw, które z pewnością zaowocują wymiernymi korzyściami dla rozwoju sektora rolnego w Polsce i na Białorusi.

Podczas posiedzenia strony uzgodniły, że kolejne posiedzenie grupy roboczej odbędzie się w Polsce w 2019 roku.

Białoruś jest jednym z 14 priorytetowych krajów we współpracy w dziedzinie rolnictwa dla Polski. Wartość eksportu polskich produktów rolno-spożywczych na Białoruś w 2017 roku wyniosła 295,8 mln EUR. Głównymi produktami rolno-spożywczymi eksportowanymi na Białoruś są jabłka.

Zdjęcia (2)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
26.09.2018 10:24 Iwona Chromiak
Pierwsza publikacja:
26.09.2018 10:24 Iwona Chromiak
{"register":{"columns":[]}}