Rozmowy polsko-izraelskie w MRiRW
16.02.2024
Minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski spotkał się w piątek, 16 lutego z ambasadorem Izraela w Polsce Yacovem Livne. Rozmówcy potwierdzili wzajemne zainteresowanie zacieśnianiem współpracy bilateralnej w obszarze rolnictwa.
Stanowisko Polski
Minister Siekierski zwrócił uwagę na niewykorzystany potencjał polsko-izraelskich relacji i wyraził nadzieję na zwiększenie wymiany handlowej artykułami rolno-spożywczymi – Liczymy na zniesienie ograniczeń w dostępie polskich produktów rolno-spożywczych do rynku izraelskiego – powiedział minister Czesław Siekierski.
Ponadto szef polskiego resortu rolnictwa zaproponował zorganizowanie w Polsce, jeszcze w tym roku, wizyty Ministra Rolnictwa Izraela wraz z grupą przedstawicieli izraelskiego biznesu, zainteresowanych nawiązaniem kontaktów handlowych z polskimi dostawcami. Minister Siekierski podkreślił również, że jest otwarty na możliwość przygotowania polsko-izraelskiego seminarium – jako platformy dyskusji i współpracy – w obszarze nowoczesnych technologii w rolnictwie i w handlu.
– Wykorzystanie nowoczesnych technologii w rolnictwie jest wyjątkowo ważne, zwłaszcza w kontekście zmian klimatycznych oraz potrzeby zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego – podkreślił minister Czesław Siekierski.
Stanowisko Izraela
Ambasador Livne potwierdził możliwość współpracy w zakresie nowoczesnych technologii w rolnictwie i wyraził nadzieję na intensyfikację wymiany handlowej z Polską. Przypomniał, że produktem, który od wielu lat cieszy się zainteresowaniem i zaufaniem izraelskich konsumentów jest wołowina. Yacov Livne podkreślił, że Izrael jest zainteresowany rozwojem eksportu swojej produkcji rolniczej, np. cytrusów, do Unii Europejskiej, w tym Polski.
Ambasador przekazał ministrowi Siekierskiemu zaproszenie do złożenia wizyty w Izraelu.
Dotychczasowa wymiana handlowa z Izraelem
W 2023 r. (dane za 11 miesięcy) wartość eksportu rolnego do Izraela osiągnęła poziom prawie 337,2 mln EUR (spadek o ok. 25 proc. w stosunku do 2022 r.). Polska eksportowała głównie mięso wołowe, cukier, wody mineralne, wyroby piekarnicze i syropy cukrowe.