W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rozmowy polsko-saudyjskie

16.07.2024

Głównym celem dzisiejszego spotkania online sekretarza stanu Jacka Czerniaka z podsekretarzem stanu w Ministerstwie Środowiska, Wody i Rolnictwa Królestwa Arabii Saudyjskiej Sulimanem Ali Alkhateeb było omówienie możliwości intensyfikacji współpracy w sprawach rolnictwa.

Wiceminister Jacek Czerniak prowadzi rozmowy online z dr Sulimanem Al-Khateeb (fot. MRiRW)

W spotkaniu uczestniczyli też, ze strony polskiej – przedstawiciele MRiRW, Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa i Polskiego Zrzeszenia Producentów Bydła Mięsnego, a ze strony saudyjskiej – eksperci Ministerstwa Środowiska, Wody i Rolnictwa.

Stanowisko strony polskiej

Wiceminister Jacek Czerniak podkreślił rolę Polski jako liczącego się w Unii Europejskiej i na świecie producenta i eksportera produktów rolno-spożywczych. Poinformował o gotowości do zwiększenia eksportu tego asortymentu na rynek saudyjski.

Sekretarz stanu wyraził nadzieję, że w strukturze towarów eksportowanych do KAS coraz większą wartość będą miały mięso i produkty mięsne. Poinformował, że liczymy na uzyskanie uprawnień do eksportu przez polskie zakłady i czekamy na ustalenie daty saudyjskiego audytu zakładów mięsa drobiowego i wołowego.

Wiceminister Czerniak zwrócił też uwagę na możliwość rozwijania współpracy naukowej pomiędzy polskimi i saudyjskimi instytutami badawczymi.

Strona polska przedstawiła informacje dotyczące potencjału eksportowego sektora rolno-spożywczego, w tym branży mięsa wołowego, doświadczenia w obszarze wdrażania innowacji w rolnictwie, a także informacje nt. przetwórstwa rolno-spożywczego.

Stanowisko strony saudyjskiej

Strona saudyjska zwróciła uwagę, że w Królestwie Arabii Saudyjskiej (KAS) bezpieczeństwo żywnościowe jest traktowane priorytetowo. Ważne jest też budowanie zrównoważonego rolnictwa, odpornego na zmiany klimatyczne.

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska, Wody i Rolnictwa KAS dr Suliman Ali Alkhateeb poinformował o zainteresowaniu strony saudyjskiej zwiększeniem importu produktów rolno-spożywczych z Polski. Strona saudyjska wyraziła też zainteresowanie zacieśnianiem współpracy pomiędzy naszymi krajami w innych obszarach i zapoznaniem się z doświadczeniami Polski w zakresie metod zwiększania wydajności w produkcji rolnej, rozwoju przetwórstwa rolno-spożywczego czy wdrażania innowacji.

Memorandum o współpracy w dziedzinie rolnictwa

Wiceministrowie potwierdzili wolę podpisania negocjowanego obecnie memorandum w sprawie bilateralnej współpracy w obszarze rolnictwa.

Wyniki polskiego eksportu rolno-spożywczego do KAS

W 2023 r. wartość eksportu towarów rolno-spożywczych do KAS wyniosła ponad 442 mln EUR. Towarami eksportowanymi do KAS w 2023 r. były głównie: tytoń, chleb, pieczywo cukiernicze i pozostałe wyroby piekarnicze, przetwory spożywcze oraz sery i twarogi. W okresie styczeń – kwiecień 2024 r. wyeksportowaliśmy do KAS towary za ponad 115 mln EUR, głównie chleb, pieczywo cukiernicze i pozostałe wyroby piekarnicze, przetwory spożywcze, papierosy oraz sery i twarogi.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}