Rozmowy z rolnikami województwa warmińsko-mazurskiego
07.10.2024
– Jestem zaskoczony tak liczną obecnością rolników – stwierdził minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski, który gościł dziś w Warmińsko-Mazurskiej Izbie Rolniczej. Było to już 16 spotkanie z przedstawicielami rolniczego samorządu.
Zielony Ład
Minister przypomniał wprowadzone już zmiany w Zielonym Ładzie.
– Wkrótce, od 1 stycznia 2025 roku, rozpocznie się polska prezydencja w Unii Europejskiej i chcemy kontynuować dyskusje nad zmianami w Zielonym Ładzie – zapewnił szef resortu rolnictwa.
Handel z Ukrainą
Minister Siekierski zwrócił uwagę na sytuację rynkową związaną z napływem produktów rolnych z Ukrainy do Unii Europejskiej.
Podkreślił znaczenie wprowadzonych regulacji ograniczających swobodny napływ produktów rolnych z Ukrainy na rynek unijny.
– Sytuacja związana z nieograniczonym napływem tych produktów spowodowała zakłócenia na rynkach rolnych i stąd konieczne było wprowadzenie mechanizmów ochronnych. Jednocześnie sytuacja ta pokazała, jak ważne będą negocjacje Ukrainy z Unią Europejską o warunkach jej członkostwa – stwierdził minister Czesław Siekierski.
– Nowa Komisja Europejska zacznie pracować od 1 stycznia 2025 roku i te negocjacje już powinny się rozpocząć na dobre – dodał szef resortu rolnictwa.
Ustawa o dzierżawach
Kolejnym tematem poruszonym przez ministra Czesława Siekierskiego była kwestia dzierżaw. Szef resortu rolnictwa zwrócił uwagę, że ta sprawa musi być uregulowana, gdyż bardzo wiele dzierżaw funkcjonuje tylko w oparciu o umowy ustne.
Wysokość dopłat
Minister odniósł się również do mniejszej wysokości dopłat w ramach ekoschematów.
– Musimy mieć świadomość, że silny złoty to także mniejsza wartość dopłat wyrażona w naszej walucie. Jednocześnie mamy do czynienia z silnym złotym, większą liczbą złożonych wniosków i większą powierzchnią zgłoszoną w ramach ekoschematów. To sprawia, że jednostkowa wysokość tych dopłat musi być niższa, gdyż łączna pula środków jest ściśle określona – wyjaśnił minister.
Zaliczki dopłat bezpośrednich
Szef resortu rolnictwa potwierdził, że zaliczki dopłat bezpośrednich będą uruchomiona najwcześniej, jak to jest możliwe, tj. 16 października 2024 r. W pierwszej kolejności otrzymają je rolnicy poszkodowani przez powódź.
Wsparcie rolników poszkodowanych w wyniku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych
Minister przypomniał również o uruchomionych mechanizmach pomocy dla rolników, których gospodarstwa ucierpiały w skutek wiosennych przymrozków, gradu, czy też suszy.
Ponadto poinformował o przygotowanych mechanizmach pomocy rolnikom, których gospodarstwa zostały poszkodowane przez powódź. Minister potwierdził, że zabezpieczone są środki na pomoc w tym zakresie.
Sytuacja rynkowa
Szef resortu rolnictwa podkreślił, że według szacunków tegoroczne zbiory zbóż będą w Polsce mniejsze o 4-5 procent i zboża są słabszej jakości. Jednocześnie analiza pokazuje, że niższe są również zbiory we Francji, Niemczech, Rosji i w Ukrainie.
Minister podkreślił również, że w Polsce niskie jest pogłowie świń, które wynosi około 8-9 mln sztuk.
Eksport
– Nasza obecność w Unii Europejskiej, to dobry czas dla polskiego rolnictwa. Obecnie Polska 40 proc. swojej żywności eksportuje – podkreślił szef resortu rolnictwa.
– Bardzo zabiegam o wzmocnienie dyplomacji gospodarczej. Chciałbym, aby w ambasadach było więcej przedstawicieli rolnych, którzy będą lepiej wspierać naszych handlowców i nasze przedsiębiorstwa – dodał minister Czesław Siekierski.