W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rusza kampania „Kupuj świadomie PRODUKT EKOLOGICZNY”

20.09.2024

Zapraszamy w najbliższy weekend na Krakowskie Przedmieście do Warszawy!

Kupuj świadomie produkt ekologiczny
21-22 września na Krakowskim Przedmieściu przy budynku Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa i Wsi (NIKiDW), z okazji Dnia Rolnictwa Ekologicznego odbywać się będzie organizowany przez Stowarzyszenie Polska Ekologia - "Dzień Polskiej Ekologii - kiermasz żywności wysokiej jakości".

Podczas tego wydarzenia konsumenci, także najmłodsi, w ciekawej formie zabawy i nauki będą dowiadywać się, czym jest rolnictwo i produkcja ekologiczna. Nie zabraknie również pokazów oraz warsztatów kulinarnych i edukacyjnych. Inicjatywa „Dnia Polskiej Ekologii” wynika także z potrzeby uświadamiania społeczeństwa o bezsprzecznych zaletach produkcji ekologicznej i rolnictwa ekologicznego ochrony środowiska naturalnego i klimatu. W ramach kiermaszu przygotowane zostaną dziesiątki stoisk, na których można będzie kupić, a także spróbować polskich certyfikowanych produktów ekologicznych z terenu całej Polski.

Podczas trwającej w trakcie tego wydarzenia Konferencji: „Rolnictwo ekologiczne – szansa dla rolników i konsumentów”, organizowanej przez Centrum Doradztwa Rolniczego Oddział w Radomiu, wyróżnieni zostaną również tegoroczni laureaci konkursów na „Najlepsze Gospodarstwo Ekologiczne”, „Najlepszego Doradcę Ekologicznego” oraz „Najlepszego Przetwórcę Ekologicznego”. Celem samej konferencji  jest przekazanie wiedzy i informacji na temat aktualnego stanu prawnego, działań na rzecz rozwoju rolnictwa ekologicznego w Polsce i UE oraz rozwiązań cyfrowych w tym zakresie. To doskonała platforma wymiany doświadczeń i wiedzy dla rolników ekologicznych.

23 września został oficjalnie uznany za Dzień Rolnictwa Ekologicznego w całej Unii Europejskiej. Ten dzień wpisuje się w uruchamianą właśnie przez resort rolnictwa ogólnopolską kampanię pod hasłem „Kupuj świadomie PRODUKT EKOLOGICZNY”.

Produkcja ekologiczna jest odpowiedzią na zmieniającą się strukturę popytu na rynku
i rosnącą świadomość konsumentów. Zwiększająca się dostępność certyfikowanej żywności oraz coraz większe zainteresowanie konsumentów zakupem produktów ekologicznych bardzo korzystnie przekładają się na jej rozwój. Konsument coraz częściej stwierdza, że to właśnie żywność powstała w warunkach jak najbardziej zbliżonych do naturalnych spełnia jego oczekiwania.

Kluczowe informacje o żywności ekologicznej

Certyfikowany produkt ekologiczny – przy jego wytworzeniu stosuje się wysokie unijne standardy produkcji, jest oznakowany logo produkcji ekologicznej UE. 

Lista producentów posiadających certyfikaty jest dostępna na stronie internetowej Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHARS). Produkt ekologiczny jest produkowany bez użycia syntetycznych nawozów i pestycydów, bez GMO, z poszanowaniem środowiska naturalnego i dobrostanu zwierząt.

Działania Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w obszarze informacji i edukacji nt. produkcji ekologicznej realizowane są na rynku krajowym na kilku płaszczyznach. Dedykowane przekazy kierowane są zarówno do rolników/producentów jak i do konsumentów, również do dzieci.

Działania skierowane do producentów mają na celu zwiększanie zainteresowania rolnictwem ekologicznym i produkcją ekologiczną, z przekazaniem jasnych wskazówek, przepisów, know-how oraz przedstawieniem dobrych praktyk. W tych projektach informacja i edukacja w zakresie zasad produkcji ekologicznej to budowanie rozbudowanych przekazów z konkretnymi wskazówkami dla wszystkich zainteresowanych.

Konsumentów, w tym dzieci, uświadamiamy o szeregu informacji, jakie komunikuje logo produkcji ekologicznej, oraz zachęcamy do zwracania uwagi na informacje zawarte na opakowaniach produktów spożywczych.

Kampania skierowana jest do konsumenta krajowego i ma na celu upowszechnianie wiedzy o systemie ekologicznej produkcji żywności. Intensywne, ogólnopolskie projekty mające na celu promocję, informację i edukację w zakresie żywności ekologicznej prowadzone będą m. in. w telewizji, radiu, internecie, w tym w social mediach, oraz z wykorzystaniem działań outdoorowych.  W prowadzonej kampanii przekonujemy konsumentów, że ich wybór ma ogromne znaczenie. Edukujemy w zakresie świadomych decyzji zakupowych i komunikujemy, czym jest certyfikowany produkt ekologiczny.

Znakowanie żywności logo produkcji ekologicznej

Logo produkcji ekologicznej Unii Europejskiej to połączenie dwóch symboli: flagi europejskiej oraz liścia, który symbolizuje naturę i ideę zrównoważonego rozwoju.

Logo produkcji ekologicznej UE umożliwia konsumentom łatwe rozpoznawanie produktów ekologicznych i gwarantuje rolnikom ochronę ich interesów przy wprowadzaniu produktów do obrotu w całej UE. Powyższe logo daje konsumentom gwarancję co do pochodzenia i jakości ekologicznej kupowanej żywności, a jego obecność na produkcie oznacza, że jest on zgodny z przepisami dotyczącymi produkcji ekologicznej, tzn. jest produktem ekologicznym.

Logo produkcji ekologicznej UE można stosować w odniesieniu do produktów, które uzyskały certyfikat produkcji ekologicznej wydawany przez upoważnioną jednostkę certyfikującą. Oznacza to, że takie produkty spełniają restrykcyjne metody produkcji, przetwarzania, transportu i przechowywania, tj. zostały wytworzone z poszanowaniem środowiska naturalnego, wysokich standardów utrzymania zwierząt, bez GMO i syntetycznej chemii rolnej.

Zasady stosowania logo

Logo produkcji ekologicznej Unii Europejskiej reguluje art. 33 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/848. Wzór logo został określony w załączniku V do tego rozporządzenia. Więcej informacji na ten temat pod linkiem.

Materiały do wykorzystania

Na stronie internetowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi pod linkiem znajdują się kompleksowe informacje dla konsumentów i producentów dot. produkcji ekologicznej.

Materiały dotyczące kampanii, w tym pliki do pobrania znajdują się również na stronie MRiRW.  

{"register":{"columns":[]}}