W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ryba pyrowa

03.06.2018

Produkt wpisany na listę produktów tradycyjnych w dniu 2013-06-03 w kategorii Gotowe dania i potrawy w woj. podkarpackim.

Wygląd:

Rys ryby z łuskami i płetwami, na przekroju jednolita masa pasztetowa z wiórkami ziemniaków.

Kształt:

W zależności od naczynia, w którym była pieczona.

Rozmiar:

Uzależniona od formy, w której była pieczona.

Barwa:

Na zewnątrz złocista, na przekroju złocisto-szara.

Konsystencja:

Sprężysta.

Smak:

Uzależniony jest od rodzaju ryby i odmiany ziemniaków oraz użytych przypraw.

Tradycja:

Ryba pyrowa to rodzaj pasztetu rybno-ziemniaczanego. Nazwa potrawy pochodzi od nazwiska pomysłodawcy potrawy, mandatariusza właściciela wsi Nockowej – Pyry. Aby wyżywić swoją liczną rodzinę, przygotowywał potrawy, które były łatwe i tanie w przygotowaniu. Taką właśnie potrawą jest ryba pyrowa. Do jej przyrządzenia używane są surowe ziemniaki, ryby słodkowodne lub morskie (wędzone lub świeże), cebula, jajka, bułka tarta oraz sól i pieprz. Na smak potrawy wpływa przede wszystkim odpowiednio dobrana ryba. „Pierwotnie używano piskorzy, czyli drobnych rybek żyjących w ogromnych ilościach w wodach płynących. Ryby nie były zbyt smaczne, ale było ich dużo i były za darmo. Lepsze były ryby hodowane – karpie i karasie, ale za te trzeba było płacić, można też było je dostać za jakąś pracę na rzecz właściciela stawu. (…) Z czasem zamiast ryb słodkowodnych zaczęto stosować ryby wędzone, dostępne w sklepach. Nie trzeba ich marynować, przyrządzanie potrawy jest łatwiejsze, ale ma ona nieco inny smak” (Wywiad przeprowadzony z mieszkańcami Nockowej). Na początku rybę i cebulę należy posiekać, połączyć z tartymi ziemniakami z jajkiem, tartą bułką oraz przyprawami, wymieszać i włożyć do natłuszczonego naczynia lub formy. Formy zazwyczaj są prostokątne, choć część mieszkańców piecze w specjalnych żeliwnych formach w kształcie ryby. Dawniej formę wsuwano w żar w ognisku lub przez otwór na fajerki do kuchenki, obecnie pieczona jest w piekarniku. Gotową, upieczoną rybę pyrową można jeść na ciepło lub na zimno.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
21.09.2018 10:39 Sławomir Mucha
Pierwsza publikacja:
21.09.2018 10:39 Sławomir Mucha
{"register":{"columns":[]}}