Ryczałt 15 tys. zł na budowę zbiornika retencyjnego – bez zbędnych formalności
W ustawie z dnia 17 grudnia 2021 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z przedłużeniem realizacji Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 wprowadzono zmianę do ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, polegającą na uproszczeniu wymogów związanych z budową stawów i zbiorników wodnych.
Zgodnie wprowadzoną zmianą w art. 29 ust. 1 ustawy, stawy lub zbiorniki wodne o powierzchni przekraczającej 1000 m² i nieprzekraczającej 5000 m² i głębokości nieprzekraczającej 3 m, położone w całości na gruntach rolnych, mogą być wykonywane na podstawie zgłoszenia budowy.
Jest to uproszczenie procedury administracyjnej związanej z budową zbiorników i sprowadza się do tego, że w sytuacji, gdy wszystkie określone przepisami warunki będą spełnione, organ architektoniczno-budowlany nie wydaje decyzji administracyjnej o pozwoleniu na budowę (jest to tzw. zgoda milcząca).
Właściwe organy administracji architektoniczno-budowlanej nadal będą posiadały informacje o planowanych działaniach i mają możliwość kontroli zamierzenia inwestycyjnego. Dlatego też w uzasadnionych sytuacjach będą mogły skorzystać z przepisów ustawy Prawo budowlane i wnieść sprzeciw lub nałożyć obowiązek uzyskania pozwolenia na wykonanie planowanego obiektu.