W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Salceson czarny z Wielkopolski

03.06.2018

Produkt wpisany na listę produktów tradycyjnych w dniu 2009-04-21 w kategorii Produkty mięsne w woj. wielkopolskim.

Wygląd:

Produkt należy do wyrobów podrobowych krwistych. Salceson znajduje się w osłonce z pęcherza wieprzowego związanego sznurkiem wędliniarskim. Na przekroju widoczne nierównomiernie rozłożone kilkucentymetrowe kawałki ozorów, serc wieprzowych, mięsa wieprzowego również ze skórką i tłuszczykiem (podgardle wieprzowe).

Kształt:

Zbliżony do kulistego, charakterystyczny dla zastosowanego pęcherza jako osłonki. Na przekroju owalny.

Rozmiar:

Bryła o wielkości zastosowanych pęcherzy wieprzowych. Kształt zbliżony do kuli o średnicy ok. 12 cm. Waga 1 sztuki to około 1 kg.

Barwa:

Na zewnątrz barwa od jasnoszarej koloru naturalnego pęcherza wieprzowego lub wołowego do blado czerwonej. W przekroju barwa zróżnicowana: jasnoróżowe kawałki podrobów oraz prześwitujące białe plamki tłuszczu.

Konsystencja:

W dotyku produkt miękki i elastyczny. Konsystencja zwięzła, składniki mięsne przylegają do siebie dość ściśle.

Smak:

Smak podrobów wieprzowych, umiarkowanie słony. Wyczuwalny aromat zastosowanych świeżych naturalnych przypraw: czosnku, pieprzu, kminku i majeranku.

Tradycja:

Salceson czarny znany jest na terenie Wielkopolski od wielu pokoleń. Również przez wiele pokoleń nie zmieniały się sposoby produkcji. Salcesony należały do poślednich, czyli mniej cenionych przetworów, jakie pozyskiwało się w trakcie przerobu wieprzowiny. Salcesony dobrze przygotowane i przyprawione znajdują do dziś wielu smakoszy, zawierają ponadto w swym składzie podroby, bogate w liczne składniki odżywcze. Salceson czarny wyrabiany jest w osłonkach naturalnych, pęcherzach wieprzowych. Przepisy na salceson czarny (czasami również zwany krwistym), znajdujące się zarówno w książkach o tematyce kulinarnej, jak i znane z przekazów osób zajmujących się jego wytwarzaniem oraz gospodarstw domowych, potwierdzają niezmienność stosowanych surowców i metod jego wytwarzania. Maria Disslowa w „Jak gotować. Praktyczny podręcznik kucharstwa” (Poznań 1930 rok) podaje przepis na: „Salceson z krwi: 2 kg podbrzusza lub głowizny, płucka, serce, ½ kg wątroby, ozór, ½ kg słoniny, ½ litra krwi, korzenie i sól (jak na salceson biały) – szczypta majeranku, gałki muszkatołowej, pieprzu gorzkiego i angielskiego ziela, 2-3 łyżki soli, żołądek”.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
17.09.2018 09:15 Sławomir Mucha
Pierwsza publikacja:
17.09.2018 09:15 Sławomir Mucha
{"register":{"columns":[]}}